Բաքուն իր բողոքների ներքո թաքցնում է բոլոր այն գործողությունները, որոնք կատարել է անձամբ Ադրբեջանը. Մարուքյան
ՀՀ դեսպան Էդմոն Մարուքյանը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում պատասխանել է Հայաստանի զինված ուժերի և Արցախում ռազմական սադրանքների վերաբերյալ Բաքվի կեղծ մեղադրանքներին։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի այս բողոքները բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Այդ բողոքի ներքո թաքնված են այն բոլոր գործողությունները, որոնք վերջին ժամանակներս արել է ինքը՝ Ադրբեջանը։ Ուղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա սկսեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ, ունեցանք 200-ից ավելի զոհ, վիրավոր, նոր ռազմագերիներ։ Այս ամենը տեղի է ունեցել խաղաղ բանակցությունների ընթացքում, որը ոչ մի հիմնավորում կամ արդարացում չունի, դա չհրահրված ագրեսիա էր»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը փորձում է մոռանալ այս հանգամանքը, թեեւ զբաղեցրել է մոտ 150 քառակուսի կմ հայկական տարածք, չի կատարում Հայաստանի և միջազգային հանրության պահանջները և իր զորքերը դուրս չի բերում մեր ինքնիշխան տարածքից։ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր զորքերը և ազատ արձակի բոլոր ռազմագերիներին և այլ ձերբակալվածներին, ինչը Բաքուն ստանձնած պարտավորությունն է։
Նա նաև հերքել է Բաքվի հայտարարությունները, թե «Երևանը տորպեդահարում է խաղաղ բանակցությունները, իսկ հայկական անօրինական կազմավորումները զանգվածային ականապատում են իրականացնում Ադրբեջանի տարածքում»։
«Սա կատարյալ սուտ է։ Ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ հայկական կողմերը Ադրբեջանին են հանձնել ականապատ դաշտերի քարտեզները։ Դա վստահության քայլ էր։ Ի պատասխան՝ Ադրբեջանը շարունակում է ռազմագերիների առևանգել Լաչինի միջանցքից և ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, շարունակական կրակոցներ է արձակում, օգտագործում դիպուկահարներ, սադրանքներ և դիվերսիաներ իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում (այս համատեքստում, հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումը և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի մեկ զինծառայողի վիրավորվելը արձանագրվել է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից):
Այսպիսով, Ադրբեջանը շարունակում է վստահության մակարդակի խնդիր ստեղծել՝ խոչընդոտելով նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսությանը։ Հայաստանի վարչապետը ձեռնարկել է հնարավոր և անհնարին բոլոր քայլերը՝ խաղաղ գործընթացի նկատմամբ վստահության մակարդակը բարձրացնելու համար, որպեսզի կարողանանք համապարփակ և տեւական խաղաղություն կնքել Ադրբեջանի հետ։ Սակայն Բաքվի մշտական ​​գործողությունները, որոնց մասին ես խոսում եմ, տորպեդահարում են այն»,- նշել է Էդմոն Մարուքյանը։

Марукян: Под жалобой Баку скрываются все действия, которые предпринял сам Азербайджан
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в интервью ТАСС ответил на ложные обвинения Баку в военных провокациях со стороны ВС Армении и в Арцахе. Он подчеркнули, что эти жалобы Азербайджана совершенно не соответствуют действительности.
«Под этой жалобой скрываются все действия, которые предпринял сам Азербайджан в последнее время. Ровно год назад Азербайджан начал широкомасштабную агрессию против Республики Армения, у нас было больше 200 жертв, раненых и новых военнопленных. Все это произошло во время процесса мирных переговоров, что не имеет никакого обоснования и оправдания, это была ничем не спровоцированная агрессия», - отметил Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что Азербайджан пытается забыть это обстоятельство, хотя оккупировал около 150 кв. км территории Армении, не выполняет требования Армении и международного сообщества и не выводит свои войска с нашей суверенной территории. Азербайджан должен вывести свои войска, освободить всех военнопленных и других задержанных лиц, что является обязательством, взятым на себя Баку.
Он также опроверг заявления Баку о том, что «Ереван торпедирует мирные переговоры, а незаконные армянские формирования проводят массовое минирование территории Азербайджана».
«Это полная ложь. Не только Армения, но и армянские стороны передали Азербайджану карты минных полей. Это был шаг доверия. «В ответ» Азербайджан продолжает похищать военнопленных из Лачинского коридора и с суверенной территории Республики Армения, ведет непрерывную стрельбу, использует снайперов, осуществляет провокации и диверсии в Нагорном Карабахе (в этом контексте, последнее нарушение режима прекращения огня и ранение одного военнослужащего Армии обороны Нагорного Карабаха было также зафиксировано российским миротворческим контингентом). Таким образом, Азербайджан продолжает создавать проблему с уровнем доверия, также препятствуя диалогу между Степанакертом и Баку. Премьер-министр Армении предпринял все возможные и невозможные шаги для повышения уровня доверия в мирном процессе, чтобы мы смогли заключить всеобъемлющий и прочный мир с Азербайджаном. Однако постоянные действия Баку, о которых я говорю, торпедируют его», - отметил Эдмон Марукян.