Բաքուն Երևանից ակնկալում է կոնկրետ առաջարկներ՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ․ Ադրբեջանի ԱԳՆ
՛՛Ադրբեջանի դիրքորոշումը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում հստակ և հետևողական է՛՛,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրությունում։
՛՛Դա արտացոլվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ երկու երկրների հարաբերությունները կարգավորելու Ադրբեջանի առաջարկների վերաբերյալ հայտարարության մեկնաբանություններում։
Մենք հարկ չենք համարում կրկնել այն դիրքորոշումը, որը բազմիցս հայտարարել ենք։
Հաշվի առնելով հակամարտությունից հետո երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման կարևորությունը՝ Ադրբեջանը համապատասխան առաջարկություններ է արել և պատրաստ է առաջ շարժվել այս ուղղությամբ։
Եթե ​​Հայաստանը նույնպես լրջորեն է վերաբերվում այս հարցին, ապա պետք է ներկայացնի իր կոնկրետ առաջարկները և դրանով իսկ դրսևորի իր պատրաստակամությունը սկսելու առարկայական և արդյունքին միտված բանակցություններ՛՛,- ասված է նախարարության հաղորդագրության մեջ:

Баку ответил на заявление МИД Армении относительно мирного договора
՛՛Позиция Азербайджана в вопросе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией ясна и последовательна՛՛.
Как говорится в сообщении МИД, это нашло отражение в комментариях к заявлению министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна относительно предложений Азербайджана по нормализации отношений между двумя странами.
«Мы не считаем нужным повторно излагать позицию, которую неоднократно излагали.
Принимая во внимание важность нормализации отношений между двумя странами и мирного строительства в регионе после конфликта, Азербайджан выдвинул соответствующие предложения и готов двигаться вперед в этом направлении.
Если Армения тоже серьезно относится к этому вопросу, то должна представить свои конкретные предложения и тем самым продемонстрировать свою готовность начать субстантивные и ориентированные на результат переговоры», — приводит в сообщении ведомства.