Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտումների ենթարկել ԼՂ 120 հազար հայ բնակչությանը․ Միրզոյանը հանդիպել է Դեյվիդ Մքալիսթերի հետ
Հունվարի 23-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքները: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտումների ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչությանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխարգելելու նպատակով: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը կարևորել է հունվարի 18-19-ին Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունված՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ հրատապ բանաձևում և «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության իրականացում. 2022թ. տարեկան զեկույցում» արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումները, որոնք օբյեկտիվորեն արտացոլում են տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը և Դեյվիդ Մքալիսթերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի և դրա ընդլայնման հեռանկարներին։ Բարձր է գնահատվել նաև դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության աշխատանքը։

Министр Мирзоян подчеркнул необходимость усиления давления международного сообщества на Азербайджан с целью предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе
23 января находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Комитета по иностранным делам Европарламента Дэвидом МакАллистером.
В ходе встречи были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян представил собеседнику последствия блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Было подчеркнуто, что Азербайджан преследует цель подвергнуть 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха этнической чистке.
Министр Мирзоян подчеркнул необходимость усиления давления международного сообщества на Азербайджан с целью предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе. В этом контексте министр иностранных дел подчеркнул важность принципиальных позиций, выраженных в неотложной резолюции, принятой Европарламентом 18-19 января, касающейся блокирования Лачинского коридора и в «Ежегодном докладе 2022г. об осуществлении общей внешней политики и политики безопасности, объективно отражающих сложившуюся в регионе ситуацию.
Собеседники также обменялись мнениями о процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян и Дэвид МакАллистер коснулись вопросов повестки дня партнерства Армения-ЕС и перспектив его расширения. Была также высоко оценена работа наблюдательной миссии ЕС, завершившейся 19 декабря.