Ադրբեջանի իշխանությունները տեսնում են Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխությունները որպես իրենց իշխանության սպառնալիք․ ԱԳՆ
Ադրբեջանի նախագահի՝ N զորամասի բացմանն ունեցած ելույթն ակնհայտորեն վկայում է, որ այդ երկրի իշխանությունները տեսնում են Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխությունները որպես իրենց իշխանության սպառնալիք: Այս մասին ասված է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հայտարարությունում։
«Ակնհայտ է, որ մեկ ընտանիքի կողմից մի քանի տասնամյակ ձգվող իշխանությունը, որը պատմության մեջ կմնա կոռուպցիայի գլոբալ ինդեքսներում Ադրբեջանին առաջատար դիրքերի ապահովմամբ, տխրահռչակ լանդրոմատով, սեփական ժողովրդին խոսքի և այլ ազատությունների ճնշմամբ, բոլոր հիմքերն ունի կանխակալ վերաբերմունք ունենալ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին:
Կարծում ենք, որ հակամարտության շահարկմամբ ժողովուրդների հանդեպ թշնամանքի խրախուսման մեջ իր լեգիտիմությունը փնտրող Ալիև գերդաստանը պետք է ոչ թե դասարակագային ատելություն ցուցաբերի ժողովրդավարական գործընթացների արդյունքում ձևավորված Հայաստանի իշխանությունների հանդեպ, այլ առնվազն ընդունի, որ ադրբեջանական ժողովուրդը նույնպես արժանի է ժողովրդավարության:
Վստահ ենք, որ ժողովուրդներին կարող են հաշտեցնել և տարածաշրջանային խաղաղության և կայունությանը նպաստ բերել ոչ թե իշխանությունը ժառանգած, այլ ժողովրդի կողմից կազմավորված և ժողովրդի առջև հաշվետու իշխանությունները»:

Передаваемая по наследству власть обеспечила Азербайджану передовые позиций в глобальных индексах коррупции: Ереван
Выступление президента Азербайджана на открытии N-ой воинской части очевидно свидетельствует о том, что власти этой страны видят происходящие в Армении демократические изменения как угрозу своей власти. Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря Министерства иностранных дел Армении в ответ на очередное антиармянское заявление азербайджанского лидера Ильхама Алиева.
«Очевидно, что передаваемая по наследству на протяжении нескольких десятилетий власть, которая обеспечила Азербайджану передовые позиций в глобальных индексах коррупции, печально известным ландроматом, подавлением собственного воли и свободы собственного народа, имеет все основания предвзято относиться к происходящим в Армении демократическим переменам.
Считаем, что стремящийся к поощрению вражды посредством спекуляций клан должен не проявлять ненависть к сформированным в результате демократических процессов властям Армении, а, по меньшей мере, признать, что азербайджанский народ также достоин демократии.
Мы уверены, что народы могут примирить и способствовать миру и стабильности в регионе не клановый режим, а сформированные на основе соблюдения воли народа и подотчетные перед ним власти»,- говорится в комментарии МИД РА.
Отметим, что Алиев в очередной раз обвинил бывшие и нынешние власти Армении в «коррупции, взяточничестве, контрабанде». Вновь предрек демографический и социальный кризис Армении.