Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն քննադատել է Մոնղոլիային Պուտինին չձերբակալելու համար
Մոնղոլիան «ծանր հարված» է հասցրել Միջազգային քրեական դատարանին (ՄՔԴ) եւ միջազգային քրեական իրավունքին՝ հրաժարվելով ձերբակալել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, հայտնել է Ուկրաինայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեորգի Տիխին։
«Մոնղոլիան թույլ է տվել մեղադրվող հանցագործին խուսափել արդարադատությունից՝ դրանով իսկ կիսելով պատասխանատվությունը ռազմական հանցագործության համար։ Մենք կաշխատենք գործընկերների հետ, որպեսզի դա հետեւանքներ ունենա Ուլան Բատորի համար»,- գրել է Տիխին Х սոցցանցում։
Պուտինը Մոնղոլիա է ժամանել երկօրյա պաշտոնական այցով սեպտեմբերի 2-ին։ Նրան հրավիրել է Մոնղոլիայի նախագահ Ուհնաագիյնա Հուրելսուհան։ Կրեմլում նշել են, որ ուղեւորությունը համընկել է ԽՍՀՄ-ի եւ Մոնղոլիայի հաղթանակի 85-ամյակին «ճապոնական միլիտարիստների դեմ Խալխին Գոլ գետում»։
Պուտինի այցից առաջ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն Մոնղոլիային կոչ էր արել «կատարել պարտադիր միջազգային ձերբակալումը եւ Պուտինին հանձնել ՄՔԴ-ին Հաագայում»։
ՄՔԴ նախագահ Ֆադի էլ-Աբդալան հիշեցրել է, որ Մոնղոլիան «պարտավորություն ունի համագործակցելու դատարանի հետ», եւ երկիրը պետք է կատարի նրա որոշումները։ «Համագործակցության բացակայության պայմաններում ՄՔԴ դատավորները կարող են համապատասխան որոշում կայացնել եւ ընդունել ցանկացած միջոց, որոնք նպատակահարմար կհամարեն»,- նշել է էլ-Աբդալան։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ Մոնղոլիայի իշխանությունները երաշխիքներ են տվել, որ Պուտինին չեն ձերբակալի այցի ժամանակ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Կրեմլում չեն անհանգստանում այցի հետ կապված, քանի որ «այցի բոլոր ասպեկտները մանրամասն նախապատրաստվել են»։
Մոնղոլիան վավերացրել է Հռոմի ստատուտը 2002թ., իսկ 2023թ. երկրի ներկայացուցիչը ընտրվել է ՄՔԴ դատավոր երկամյա ժամկետով։ Պուտինի այցը Մոնղոլիա առաջինն է այդ երկիր, որը պետք է ձերբակալի նրան ըստ Հաագայի դատարանի տված օրդերի 2023թ.։ Պուտինին մեղադրում են Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներից Ռուսաստան երեխաների անօրինական տեղահանման մեջ։ Ձերբակալման օրդեր է տրվել նաեւ երեխայի իրավունքների գծով լիազոր Մարիա Լվովա-Բելովային, որին դատարանը համարել է հիմնական դեմքերից մեկը ուկրաինացի երեխաների տեղափոխման գործում։

Украина пригрозила Монголии последствиями из-за отказа арестовать Путина
Монголия нанесла «тяжелый удар» по Международному уголовному суду (МУС) и международному уголовному праву, отказавшись арестовать президента РФ Владимира Путина, заявил официальный представитель МИД Украины Георгий Тихий.
«Монголия позволила обвиняемому преступнику избежать правосудия, тем самым разделив ответственность за его военные преступления. Мы будем работать с партнерами над тем, чтобы это имело последствия для Улан-Батора», — написал Тихий в соцсети Х.
Путин прибыл в Монголию с двухдневным официальным визитом 2 сентября. Он сделал это по приглашению монгольского президента Ухнаагийна Хурэлсуха. В Кремле отметили, что поездка приурочена к 85-й годовщине победы СССР и Монголии «над японскими милитаристами на реке Халхин-Гол».
Перед визитом российского президента в Улан-Батор МИД Украины призвал Монголию «исполнить обязательный международный ордер на арест и передать Путина Международному уголовному суду в Гааге».
Представитель МУС Фади эль-Абдалла также напомнил, что у Монголии есть «обязательства сотрудничать с судом» и страна должна исполнять его решения. «В случае отсутствия сотрудничества судьи МУС могут вынести соответствующее решение и проинформировать об этом ассамблею государств-участников. Затем ассамблея должна принять любые меры, которые она сочтет целесообразными», — отметил эль-Абдалла.
По данным Bloomberg, власти Монголии дали гарантии, что Путина не арестуют во время визита в страну. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что в Кремле не беспокоятся по поводу предстоящей поездки, поскольку «все аспекты визита тщательно готовились».
Монголия ратифицировала Римский статут, на основе которого работает МУС, в 2002 году, а в 2023-м представитель страны был избран судьей МУС на двухлетний период. Визит Путина в Монголию стал его первой поездкой в страну, которая должна была арестовать его по ордеру, выданному судом в Гааге в 2023 году. Путина обвиняют в незаконной депортации детей с оккупированных территорий Украины в Россию. Также был выдан ордер на арест российской уполномоченной по правам ребенка Марии Львовой-Беловой, которую суд счел одной из основных фигур в системе перемещения украинских детей.