Ուկրաինան հարվածել է Վոլգոգրադի նավթավերամշակման գործարանին և Յարոսլավլի նավթաբազային
Մայիսի 29-ի գիշերն ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը զանգվածաբար հարձակվել են Վոլգոգրադի «վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտների» վրա, հայտնել է Վոլգոգրադի նահանգապետ Անդրեյ Բոչարովը։ Բացի այդ, անօդաչուները հարվածել են նաև հարևան Վոլժսկ քաղաքի սինթետիկ մանրաթելի գործարանին։ Մեկ մարդ զոհվել է, ևս երկուսը տուժել է։ Բացի այդ, վնասվել է Վոլգոգրադի Կրասնոօկտյաբրսկի շրջանի բազմաբնակարան բնակելի շենքերից մեկը։ Դրոնների բեկորների ընկնելու հետևանքով հրդեհներ են առաջացել, որոնք արագ մարվել են, նշել է Բոչարովը։
Astra-ի տվյալներով՝ հարվածի տակ է հայտնվել Վոլգոգրադի մարզի ամենախոշոր նավթավերամշակման գործարանը՝ «Լուկոյլ-Վոլգոգրադնեֆտեպերերաբոտկա»-ն։ Ձեռնարկության հզորությունը կազմում է տարեկան ավելի քան 15 մլն տոննա նավթ։ Գործարանն արտադրում է բենզին, դիզելային վառելիք, ավիավառելիք, մազութ, բիտում և այլ նավթամթերքներ։ Պատերազմի ընթացքում այն առնվազն տասն անգամ ենթարկվել է գրոհների։ Վերջին գրոհը եղել է փետրվարին։ Դրանից հետո նավթավերամշակման գործարանը լիովին դադարեցրել է աշխատանքը։ Անցած գիշեր անօդաչուները գրոհել են նաև Յարոսլավլը, հայտնել է Յարոսլավլի մարզի ղեկավար Միխայիլ Եվրաևը։ «Հարված է հասցվել վառելիքի պահեստավորման արդյունաբերական օբյեկտներին։ Հրդեհը մարում են հատուկ ծառայությունները։ Տուժածներ չկան», — նշել է Եվրաևը։ Միաժամանակ, նա հայտարարել է քաղաքի ելքի մոտ՝ դեպի Մոսկվա ուղղությամբ, տրանսպորտի շարժի սահմանափակման մասին։
Յարոսլավլից Մոսկովյան պողոտայով և Հարավարևմտյան օղակաձև ճանապարհով դուրս եկող հատվածում է գտնվում քաղաքի խոշոր արդյունաբերական գոտին, գրել է Astra-ն։ Այնտեղ տեղակայված են նավթավերամշակման և վառելիքային օբյեկտներ, մասնավորապես՝ «Սլավնեֆտ-Յարոսլավնեֆտեօրգսինթեզ»-ը (ՅԱՆՕՍ) և Յարոսլավլի «Սպեցտորգ Պլյուս» նավթաբազան։ Վերջինիս պահուստային հատվածի ծավալը կազմում է 300 հազար խորանարդ մետր։ Բացի այդ, արդյունաբերական գոտում գործում է բիտումի գործարան, այստեղ է գտնվում նաև ՋԷԿ-3-ը։
ՌԴ պաշտպանության նախարարության ամփոփագրի համաձայն՝ անցած գիշեր Ռուսաստանի և անեքսիայի ենթարկված Ղրիմի տարածքում խոցվել է ինքնաթիռային տիպի 208 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք։ Դրոնները որսացել են Բելգորոդի, Բրյանսկի, Վլադիմիրի, Վորոնեժի, Վոլգոգրադի, Կուրսկի, Օրյոլի, Ռոստովի, Սարատովի, Տվերի և Յարոսլավլի մարզերում, ինչպես նաև Կրասնոդարի երկրամասում։

Украина ударила по НПЗ в Волгограде и нефтебазе в Ярославле
В ночь на 29 мая украинские дроны массированно атаковали «объекты топливно-энергетического комплекса» в Волгограде, сообщил губернатор Волгоградской области Андрей Бочаров. Также беспилотники ударили по заводу синтетического волокна в расположенном рядом городе Волжском. Погиб один человек, еще двое пострадали. Кроме того, повреждения получил жилой многоэтажный дом в Краснооктябрьском районе Волгограда. В результате падения обломков дронов возникли возгорания, которые были оперативно ликвидированы, отметил Бочаров.
По данным Astra, под удар попал крупнейший нефтеперерабатывающий завод Волгоградской области «Лукойл-Волгограднефтепереработка». Мощность предприятия составляет более 15 млн тонн нефти в год. Завод выпускает бензин, дизель, авиатопливо, мазут, битум и другие нефтепродукты. За время войны он не менее десяти раз подвергался атакам. Последняя из них была в феврале. После нее НПЗ полностью остановил работу. Также прошедшей ночью дроны атаковали Ярославль, сообщил глава Ярославской области Михаил Евраев. «Произошло попадание в промышленные объекты по хранению топлива. Возгорание ликвидируют специальные службы. Пострадавших нет», — отметил Евраев. При этом он объявил об ограничении движения транспорта на выезде из города в сторону Москвы.
В районе выезда из Ярославля по Московскому проспекту и Юго-Западной окружной располагается крупная промзона города, пишет Astra. В ней находятся нефтеперерабатывающие и топливные объекты, в частности Славнефть-Ярославнефтеоргсинтез (ЯНОС) и Ярославская нефтебаза «Спецторг Плюс». Резервуарный парк последней составляет 300 тыс. кубометров. Кроме того, в промзоне работает битумный завод и располагается ТЭЦ-3.
Согласно сводке Минобороны РФ, за прошедшую ночь над территорией России и аннексированного Крыма было сбито 208 украинских беспилотников самолетного типа. Дроны перехватывали над Белгородской, Брянской, Владимирской, Воронежской, Волгоградской, Курской, Орловской, Ростовской, Саратовской, Тверской и Ярославской областями, а также над Краснодарским краем.