Թուրքիայի լեռնադահուկային հանգստավայրում բռնկված հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 76-ի. սուգ է հայտարարվել
Թուրքիայի Բոլու նահանգի Քարթալկայա լեռնադահուկային հանգստավայրում 11 հարկանի հյուրանոցում բռնկված հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 76-ի, հաղորդում Է Daily Sabah-ը:
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքաիան խոստացել է պատասխանատվության ենթարկել բոլոր նրանց, ովքեր պատասխանատու են աղետի համար ։
Իր հերթին Թուրքիայի առողջապահության նախարար Քեմալ Մեմիշօղլուն հայտարարել է, որ վիրավորներից առնվազն մեկը ծանր վիճակում է, իսկ 17 տուժածները դուրս են գրվել հիվանդանոցներից:
Հրդեհը սկսվել է տեղական ժամանակով ժամը 03:30-ի սահմաններում (Գրինվիչի ժամանակով ժամը 12:30-ին) հյուրանոցի չորրորդ հարկում, ասվում է Բոլուի նահանգապետի վարչակազմի հայտարարության մեջ:
Այն հանգամանքը, որ հյուրանոցը տեղակայված է ժայռի վրա, զգալի դժվարություններ էր ստեղծում հրշեջների համար, ովքեր փորձում էին մարել կրակը: Երլիքաիայի խոսքով ՝ մարման առաջին փորձերը կատարվել են առավոտյան 4:15-ին: Բոլուից և հարևան Նահանգներից ժամանել են արտակարգ իրավիճակների բրիգադներ, այդ թվում ՝ հրշեջ մեքենաներ և շտապօգնության մեքենաներ: Չնայած հրդեհաշիջման 10-ժամյա գործողությանը ՝ տասնյակ մարդկանց կյանքեր փրկել չի հաջողվել։ Դեպքի պահին, Բոլուի նահանգապետ Աբդուլազիզ Այդընի խոսքով, հյուրանոցում եղել է 234 հյուր:
Անադոլուի տեղեկություններով ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեկօրյա ազգային սուգ Է հայտարարել։ 2025 թվականի հունվարի 22-ին Թուրքիայի և արտասահմանյան ներկայացուցչությունների դրոշները կիջեցվեն ։

Число жертв пожара на горнолыжном курорте в Турции достигло 76: объявлен траур
Число жертв пожара в 11-этажном отеле на горнолыжном курорте Карталкая в провинции Болу в Турции достигло 76, сообщает Daily Sabah.
Глава МВД Турции Али Ерликая пообещал привлечь к ответственности всех, кто несет ответственность за катастрофу.
В свою очередь министр здравоохранения Турции Кемаль Мемишоглу заявил, что по меньшей мере один из раненых находится в тяжелом состоянии, в то время как 17 пострадавших были выписаны из больниц.
Пожар начался около 03:30 по местному времени (12:30 по Гринвичу) на четвертом этаже отеля на 161 номер, говорится в заявлении администрации губернатора Болу. Расположение отеля на скале создавало значительные трудности для пожарных, пытавшихся справиться с пламенем.
По словам Ерликая, первые попытки тушения были предприняты в 4:15 утра. Из Болу и соседних провинций прибыли бригады экстренной помощи, в том числе пожарные машины и машины скорой помощи. Несмотря на 10-часовую операцию по тушению пожара, спасти жизни десятков людей не удалось.
На момент инцидента, по словам губернатора Болу Абдулазиза Айдына, в отеле находились 234 гостя.
По информации Анадолу, резидент Турции Реджеп Тацип Эрдоган объявил однодневный национальный траур.
В среду 22 января 2025 года государственные флаги в Турции и в зарубежных представительствах будут приспущены.