Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Պուտինի հետ. WP
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի օրը զրուցել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, սա երկու երկրների առաջնորդների միջև առաջին հեռախոսազրույցն էր ընտրություններում Թրամփի հաղթանակից հետո, գրում է The Washington Post-ը՝ վկայակոչելով խնդրին ծանոթ մարդկանց։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում, որը Թրամփը անցկացրել է Ֆլորիդայի իր հանգստավայրից, նա Ռուսաստանի նախագահին խորհուրդ է տվել չսրել պատերազմն Ուկրաինայում և հիշեցրել նրան Եվրոպայում Վաշինգտոնի զգալի ռազմական ներկայության մասին, գրում է պարբերականը՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Հաղորդվում է նաև, որ երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Եվրոպայում խաղաղության հասնելու հնարավորությունները։
Թրամփն իր հերթին հետաքրքրություն է հայտնել հետագա շփումների համար՝ Ուկրաինայում պատերազմի շուտափույթ ավարտը քննարկելու համար, The Washington Post-ին հայտնել են աղբյուրները։
Բացի այդ, ինչպես հաղորդում է պարբերականը, ԱՄՆ նորընտիր նախագահն ասել է, որ Ուկրաինայից կարող է պահանջվել զիջել իր տարածքի մի մասը։ Նա ենթադրել է, որ դա կարող է լինել Ղրիմը։

The Washington Post: Трамп в четверг беседовал с Путиным: они обсудили конфликт в Украине
Избранный президент США Дональд Трамп беседовал с президентом России Владимиром Путиным в четверг, это был первый телефонный разговор между лидерами обеих стран после победы Трампа на выборах, сообщает The Washington Post со ссылкой на осведомленные источники.
Во время телефонного разговора, который Трамп провел со своего курорта во Флориде, он посоветовал российскому президенту не обострять войну в Украине и напомнил ему о значительном военном присутствии Вашингтона в Европе, сообщает издание со ссылкой на свой источник.
Сообщается также, что лидеры обеих стран обсудили возможности достижения мира в Европе.
Трамп, в свою очередь, выразил заинтересованность в дальнейших контактах для обсуждения скорейшего завершения войны в Украине, сообщили источники The Washington Post.
Кроме того, как передает издание, избранный президент США заявил, что от Украины могут потребовать уступить часть ее территории. Он предположил, что это может быть Крым.