Շոլցին առաջադրել են Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնում
Օլաֆ Շոլցը կլինի Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունից կանցլերի թեկնածուն՝ չնայած ծայրահեղ ցածր վարկանիշին, հայտնում է Bild-ը։
Վերջին օրերին Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության (SPD) առաջնորդները, որը գլխավորում է ներկայիս իշխող կոալիցիան, քննարկում էին, թե ում առաջադրեն որպես կանցլերի թեկնածու փետրվարին կայանալիք արտահերթ ընտրություններում։
Կառավարության ներկայիս ղեկավար Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է, որ ցանկանում է վերընտրվել, սակայն նա ունի ամենացածր վարկանիշը (31,4) գերմանացի բոլոր խոշոր քաղաքական գործիչների համեմատ: Միևնույն ժամանակ, մեկ այլ սոցիալ-դեմոկրատ՝ պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը, ընդհակառակը, ամենահայտնի քաղաքական գործիչն է Գերմանիայում (52,8)։ SPD-ի մի շարք ականավոր անդամներ և տարածաշրջանային բջիջներ կողմ էին Պիստորիուսին։ Բայց կուսակցության ղեկավարության մեծամասնությունը հավատարիմ մնաց Շոլցին։
Ի վերջո հաղթեցին՝ ՊՆ ղեկավարը հայտարարեց, որ չի առաջադրվելու կանցլերի պաշտոնում։ Ըստ INSA սոցիոլոգիական ինստիտուտի, Շոլցն ակնհայտորեն պարտվում է այլ թեկնածուների՝ Ֆրիդրիխ Մերցին՝ պահպանողական դաշինքից CDU/CSU-ից և Ռոբերտ Հաբեկից՝ 90/Կանաչների միությունից:

Шольца выдвинули на должность канцлера Германии
Кандидатом в канцлеры от Социал-демократической партии Германии станет Олаф Шольц, несмотря на крайне низкий рейтинг, сообщает Bild.
В последние дни руководители Социал-демократической партии Германии (СДПГ), возглавляющей правящую сейчас коалицию, обсуждали, кого выдвинуть кандидатом в канцлеры на досрочных выборах в феврале.
Нынешний глава правительства Олаф Шольц заявил, что хочет переизбираться, но у него самый низкий рейтинг (31,4) среди всех крупных немецких политиков. При этом другой социал-демократ, министр обороны Борис Писториус — наоборот, самый популярный политик Германии (52,8).  Ряд видных членов и региональных ячеек СДПГ были за Писториуса. Но большинство в руководстве партии осталось лояльно Шольцу.
В итоге они победили: глава Минобороны объявил, что не будет выдвигаться в канцлеры. По данным социологического института INSA, Шольц заведомо проигрывает другим кандидатам — Фридриху Мерцу от консервативного блока ХДС/ХСС и Роберту Хабеку от «Союза 90/Зеленых».