Սենատոր Գարի Փիթերսը ներկայացրել է օրինագիծ, որն արգելում է ԱՄՆ օգնությունն Ադրբեջանին
Ամերիկացի սենատոր Գարի Փիթերսը ներկայացրել է երկկուսակցական օրինագիծ, որն արգելում է անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ աջակցությունը Ադրբեջանին, քանի դեռ չի հստակեցվել, որ Ադրբեջանը հարձակողական գործողություններ չի ձեռնարկում հայերի դեմ:
Փիթերսը օրինագիծը ներկայացրել է ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի դեմ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հարձակումների։
«Ադրբեջանի կառավարությունը հստակ հասկացրել է, որ կարող է և օգտագործելու է իր ռազմական ռեսուրսները դաժան հարձակումներ իրականացնելու համար Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ», - ասել է սենատոր Փիթերսը: «Միացյալ Նահանգները չի կարող մեղսակից լինել հայ ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական բռնություններին: Մենք պետք է ընդունենք այս օրենսդրությունը, որպեսզի արգելափակենք ամերիկյան հավելյալ օգնությունը Ադրբեջանին, քանի դեռ նա չի դադարեցնի իր ագրեսիան տարածաշրջանում»:
Փիթերսի «Հայերի պաշտպանության մասին» օրինագիծը կդադարեցնի ԱՄՆ օգնությունը Ադրբեջանի կառավարությանը, որը ներկայումս թույլատրված է Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածի բացառությամբ: Թեև Ազատության աջակցության ակտը հիմնականում արգելում է Ադրբեջանին տրվող երկկողմանի օգնությունը, 2001թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո բացառություն է ավելացվել 907-րդ բաժնում, որը նախագահին տալիս է Ադրբեջանին օգնություն տրամադրելու լրացուցիչ լիազորություն: Այս լիազորությունն ամեն տարի օգտագործվում է երկու կուսակցությունների նախագահների կողմից՝ սկսած 2002 թվականից, ներառյալ Բայդենի վարչակազմը։
Այս շաբաթ Փիթերսը նաև միացել է օրենսդիրների խմբին, որոնք կոչ էին անում ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությանը և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի կառավարության որոշ պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք կապված են Լեռնային Ղարաբաղի վրա ռազմական հարձակումների և նրա դաժան պաշարման հետ:

Сенатор Гэри Питерс представил законопроект о запрете помощи США Азербайджану
Американский сенатор Гэри Питерс представил двухпартийный законопроект, который запрещает США оказывать помощь в обеспечении безопасности Азербайджану до тех пор, пока не будет установлено, что он не предпринимает наступательных действий против армян.
Петерс представил законопроект в ответ на продолжающиеся нападения Азербайджана на этнических армян в Нагорном Карабахе.
«Азербайджанское правительство ясно дало понять – оно может и будет использовать свои военные ресурсы для совершения жестоких нападений на народ Армении и Нагорного Карабаха», – отметил сенатор Питерс. «США не могут быть соучастниками азербайджанского насилия против армянского народа. Мы должны принять этот закон, чтобы заблокировать дополнительную американскую помощь Азербайджану до тех пор, пока он не положит конец своей агрессии в регионе».
Законопроект Питерса о защите армян положит конец помощи США правительству Азербайджана, которая в настоящее время разрешена в соответствии с исключением  от  907-ой поправки Закона о поддержке свободы. Хотя Закон о поддержке свободы в целом запрещает большую часть двусторонней помощи Азербайджану, после террористических атак 11 сентября 2001 года  было добавлено исключение от 907-ой поправки, предоставляющее президенту дополнительные полномочия по оказанию помощи Азербайджану.  Это право ежегодно используется президентами обеих партий с 2002 года, в том числе и администрацией Байдена.
На этой неделе Питерс также присоединился к группе законодателей, призывающих Министерство финансов США и Государственный департамент США ввести санкции в отношении некоторых правительственных чиновников Азербайджана, связанных с военными нападениями на Нагорный Карабах и его жестокой блокадой.