Ռուսաստանը բալիստիկ հրթիռներով նորից հարվածել է Օդեսայի մարզին
Մայիսի 1-ի երեկոյան Ռուսաստանը նորից հարվածել է Օդեսային բալիստիկ հրթիռներով։ Գրոհը հաստատել է Օդեսայի ռազմական վարչության ղեկավար Օլեգ Կիպերը։ Նա տեղեկացրել է 14 տուժածների մասին։ Նրա խոսքով՝ հարվածների հետեւանքով տուժել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքը։
Ուկրաինական մի շարք լրատվամիջոցներ նշել են, որ հիմնական հարվածը հասցվել է տեսակավորման դեպոյին եւ «Նովայա պոչտա» ընկերության բաժանմունքին, որը շտապ առաքման ծառայություններ է մատուցում։ Ընկերությունում տեղեկացրել են, որ զոհերի եւ տուժածների մասին տեղեկություն չունեն։
Ռուսական զորքերը վերջին ժամանակներս մշտապես գրոհում են Օդեսան բալիստիկ հրթիռներով։ Մայիսի 1-ի գիշերը նման հարվածի հետեւանքով զոհվել էր երեք հոգի, նրանց մեջ՝ ոստիկանության աշխատակից, վիրավորվել էր երեք մարդ։ Ապրիլի 29-ի հարձակման ժաամանակ զոհվել էին տեղի հինգ բնակիչներ, 32 հոգի վիրավորվել էր։ Տեղի իշխանությունները հավաստիացնում են, որ ռուսական բանակը խփում է բնակելի տներին եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքին։
ՌԴ ՊՆ-ն Օդեսայի հարվածները չի մեկնաբանել, բայց պնդում է, որ ընդհանուր առմամբ այսպես կոչված «հատուկ ռազմական գործողության» ժամանակ գրոհում է բացառապես ռազմական թիրախները։

Россия вновь ударила по Одессе баллистическими ракетами
Вечером 1 мая российская армия вновь ударила по Одессе баллистическими ракетами. Атаку подтвердил глава Одесской областной военной администрации Олег Кипер. Он сообщил о 14 пострадавших. По его словам, в результате ударов пострадала гражданская инфраструктура.
Ряд украинских СМИ уточняют, что основной удар пришёлся по сортировочному депо и отделению компании «Новая почта», которая оказывает услуги экспресс-доставки. В компании сообщили, что информации о погибших и пострадавших среди её работников пока нет.
Российские войска в последнее время регулярно атакуют Одессу баллистическими ракетами. В ночь на 1 мая в результате такого удара по центру города погибли три человека, среди них сотрудник полиции, ещё трое были ранены. Ранее, 29 апреля, при нападении погибли пять местных жителей, 32 получили ранения. Местные власти утверждают, что российская армия бьёт по жилым домам и гражданской инфраструктуре.
Минобороны России удары по Одессе не комментирует, но настаивает, что в целом во время так называемой «специальной военной операции» атакует исключительно военные цели.