ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ հրապարակավ չի մեկնաբանում ԱՄՆ-ում դեսպանի թեկնածությունը
ՌԴ ԱԳՆ-ն, օրենսդրական սահմանափակումների առկայության պատճառով, հրապարակավ չի մեկնաբանում ԱՄՆ-ում ՌԴ դեսպանի թեկնածությունը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են դիվանագիտական ​​գերատեսչությունից՝ մեկնաբանելով այս պաշտոնում ԱԳՆ Հյուսիսային Ամերիկայի վարչության տնօրեն Ալեքսանդր Դարչիևի հավանական նշանակման մասին հրապարակումը։
«Մոսկվան վաղուց է որոշել թեկնածությունը։ Արդեն մի քանի ամիս է, ինչ դա Պոլիշինելի գաղտնիք է։ Բոլորը գիտեին։ Օրենսդրական սահմանափակումների առկայության պատճառով մենք հրապարակայնորեն չենք մեկնաբանում գործընթացը»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ» պարբերականը, վկայակոչելով երեք աղբյուրի, Դարչիևին էր անվանել Վաշինգտոնում դեսպանի ամենահավանական թեկնածուն։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նոյեմբերի 20-ին ասել էր, որ Կրեմլը որոշել է ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի նոր դեսպանի թեկնածությունը, և նրա նշանակումը կարելի է սպասել տեսանելի ապագայում։

В МИД России заявили, что публично не комментируют кандидатуру посла в США
МИД РФ в связи с наличием законодательных ограничений публично не комментирует кандидатуру посла России в США,  заявили ТАСС в дипведомстве, комментируя публикацию о вероятном назначении директора департамента Северной Америки МИД Александра Дарчиева на эту должность.
«С кандидатурой в Москве определились давно. Уже пара месяцев как это секрет Полишинеля. Знали все. В связи с наличием законодательных ограничений публично процесс не комментируем», - отметили в МИД РФ.
Ранее издание «Коммерсантъ» со ссылкой на три источника назвал Дарчиева наиболее вероятным кандидатом на пост посла в Вашингтоне.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков 20 ноября рассказал, что Кремль определился с кандидатурой нового посла России в США, а его назначения можно ждать в обозримом будущем.