Օվերչուկը մանրամասներ է ներկայացրել կոմունիկացիաների ապաշրջափակման փաստաթղթի նախագծից
Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խմբի ձևաչափով տեղի են ունեցել հանդիպումներ, որոնց արդյունքում ձևավորվել է համապարփակ փաստաթղթի նախագիծ։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը ТАСС-ին տված հարցազրույցում։
Փաստաթուղթն արձանագրում է, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը կսկսվի երկաթուղու վերականգնմամբ, որն անցնելու է Երասխ-Ջուլֆա-Մեղրի-Հորադիզ երթուղով և, ելնելով կողմերի ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքից, արձանագրում է հիմնական մոտեցումներն Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև սահմանը հատելու կարգի վերաբերյալ։
«Կողմերից ոչ մեկը կասկածի տակ չի դնում այն իրողությունը, որ տվյալ ճանապարհի առանձին հատվածները կհայտնվեն այն երկրի իրավասության ներքո, որի տարածքում գտնվում են, հետևաբար ճանապարհի հետ կապված՝ Ադրբեջանում կկիրառվի ադրբեջանական, իսկ Հայաստանում՝ հայկական օրենսդրությունը։ Թվում է, թե դրանք ակնհայտ բաներ են, բայց, հաշվի առնելով այն հարաբերությունները, որոնք ձևավորվել են երկու պետությունների և ժողովուրդների միջև, այս ամենը պետք է ամրագրվի»,- ասել է Օվերչուկը։
Նրա պնդմամբ՝  «ամենամեծ խնդիրը վստահությունն է։ Հենց դրա պատճառով է, որ բանակցությունները դանդաղ են ընթանում։ Ի վերջո, ճանապարհով կգնան հասարակ մարդիկ՝ ադրբեջանցիներ, հայեր, այլ երկրների քաղաքացիներ։ Ինչպե՞ս են նրանք փոխազդելու միմյանց հետ սահմանը հատելիս, ինչպե՞ս է ապահովվելու նրանց անվտանգությունը այլ պետության տարածքով շարժվելիս։ Սա է այսօր գլխավոր հարցը, որին մենք միասին ցանկանում ենք պատասխանել՝ վստահ լինելով, որ այլ երկրի տարածքում այդ մարդկանց հետ ոչ մի վատ բան չի պատահի։ Եվ իհարկե, բոլորիս վրա ազդում է այն, ինչ հիմա կատարվում է սահմանին։ Շատ ավելի հեշտ կլիներ լուծումներ գտնել, եթե կրակոցները դադարեին»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Օվերչուկի տեղեկացմամբ՝ կողմերը դադարներ են վերցնում՝ ներգրավելով փորձագետների, ցանկացած առաջարկ և որոշում ենթարկում են շատ մանրակրկիտ ու ճշգրիտ վերլուծության, որպեսզի ամեն ինչ իսկապես աշխատի այնպես, ինչպես պետք է լինի երկրների միջև, որոնք, հուսանք, թևակոխում են հարաբերությունների նոր՝ խաղաղ փուլ։
Փաստաթղթի նախագիծը կազմվել և գրեթե ամբողջությամբ համաձայնեցվել է փոխվարչապետների մակարդակով, թեև հիմնական հարցի ուղղությամբ, թե ինչպես կշփվեն շարքային ադրբեջանցիներն ու հայերը սահմանը հատելիս, դեռ պետք է աշխատել։
«Հանուն հապճեպ փաստաթղթի ստորագրման ոչ ոք երկրորդ պլան չի մղի մարդկանց ու ապրանքների անվտանգ շարժը նշված ճանապարհով։ Սա շատ կարևոր կետ է, որը դեռ չի տալիս այն հարցի պատասխանը, թե երբ տեղի կունենա ապաշրջափակումը»,- եզրակացրել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Алексей Оверчук представил подробности проекта разблокирования коммуникаций
Состоялась встреча в формате трехсторонней рабочей группы вице-премьеров Армении, Азербайджана и России, по итогам которой был сформирован комплексный документ,об этом в интервью ТАСС сообщил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
В документе говорится, что разблокирование транспортного сообщения в регионе начнется с восстановления железной дороги, которая пройдет по маршруту Ерасх-Джульфа-Мегри-Хорадиз и, исходя из уважительного отношения к суверенитету сторон, определяет основные подходы к порядку пересечения границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. Ни одна из сторон не подвергает сомнению, что отдельные отрезки этой дороги будут находиться в юрисдикции той страны, на чьей территории они будут находиться.
«Ни одна из сторон не подвергает сомнению, что отдельные отрезки этой дороги будут находиться в юрисдикции той страны, на чьей территории они будут находиться. Таким образом, применительно к данной дороге в Азербайджане будет применяться азербайджанское законодательство, а в Армении - армянское. Казалось бы, это очевидные вещи, но с учетом отношений, сложившихся между двумя государствами и народами, все это необходимо оговаривать», - отметил Оверчук.
По его словам, в мире сложно найти примеры, когда противоборствующие стороны садились за стол переговоров и начинали говорить о восстановлении транспортного сообщения практически сразу после прекращения боевых действий. В этом случае все понимают, что альтернативы миру между Азербайджаном и Арменией нет, и лучший способ добиться мира – открыть людям возможность мирного взаимодействия, построить общую дорогу для пассажирских и грузовых перевозок. После восстановления нормальной жизни и торговли старые обиды постепенно отойдут на второй план.
«Самая большая проблема – это доверие. Именно из-за этого переговоры движутся медленно. В конечном счете, по дороге поедут обычные люди – азербайджанцы, армяне, граждане других стран. Как они будут при этом взаимодействовать друг с другом при переходе границы, насколько будет обеспечена их безопасность при перемещении по территории другого государства? Это на сегодняшний день основной вопрос, на который мы вместе хотим ответить так, чтобы быть уверенными, что с этими людьми ничего плохого на территории другой страны не случится. И, конечно же, все мы находимся под влиянием того, что сейчас продолжает происходить на границе. Было бы гораздо легче находить решения, если бы стрельба прекратилась», - сказал вице-премьер РФ.
По словам Оверчука, стороны берут паузы, привлекают экспертов, любые предложения и решения подвергаются очень тщательному и точному анализу, чтобы все действительно работало так, как надо между странами, которые, надеемся, вступают в новый, мирный этап отношений.
Проект документа составлен и практически полностью согласован на уровне вице-премьеров, хотя главный вопрос, как будут общаться простые азербайджанцы и армяне при пересечении границы, еще предстоит проработать.
«Конечно же, никто не будет в угоду скорости подписания документа ставить на второе место безопасность людей и грузов, которые будут перемещаться по этой дороге. Вот это очень важный момент, который пока не дает ответить на вопрос, когда произойдет разблокирование», - заключил вице-премьер РФ.