Ֆրանսիան, որտեղ մեր հրեա համաքաղաքացիները վախենում են, Ֆրանսիան չէ․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բաց նամակ է հղել ժողովրդին, որում  ընդգծել է «անզուսպ հակասեմականության անտանելի վերածննդի» դեմ պայքարելու անհրաժեշտությունը՝ այդ երևույթն «անհանդուժելի» անվանելով։
«Մեկ ամսվա ընթացքում մեր հողի վրա հազարից ավելի հակասեմական գործողություններ իրականացվեցին։ Ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում մեր հայրենակից հրեաների նկատմամբ ատելության գործողությունները երեք անգամ ավելի շատ են եղել, քան նախորդ տարվա ընթացքում»,- ասվում է Մակրոնի նամակում, որը հրապարակվել է Le Parisien լրատվական կայքում։
Ըստ Մակրոնի, «մեր հայրենակից հրեաները օրինական տառապանքներ են կրում»։
«Երեխաներին դպրոց տանելու վախ։ Միայնակ տուն վերադառնալու վախ։ Այն աստիճան են վախենում, որ թաքցնում են իրենց անունը՝ պաշտպանվելու համար... Ֆրանսիան, որտեղ վախենում են մեր հրեա համաքաղաքացիները, Ֆրանսիա չէ։ Ֆրանսիան, որտեղ ֆրանսիացիներից վախենում են իրենց կրոնի կամ ծագման պատճառով, Ֆրանսիան չէ»,- իր նամակում ընդգծում է Ֆրանսիայի նախագահը։
Նա ողջունել է ոստիկանության գործողությունները  համաճարակի դեմ պայքարում և իրավապահների ջանքերը հակասեմականությունը  վերադարձնելու «այնտեղ, որտեղ նրա տեղն է՝ դատարանում և ճաղերի հետևում: Ոչ մի հանդուրժողականություն անտանելիի հանդեպ»:
Մակրոնը գրել է նաև հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման մասին՝ ընդգծելով, որ «առանց վերապահումների պաշտպանում է Իսրայելի ինքնապաշտպանության իրավունքը»։
Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիայի նախագահը կոչ է արել քաղաքական երկխոսության և «մարդասիրական կոալիցիայի» ստեղծմանը, որը կնպաստի «հրադադարի տանող մարդասիրական զինադադարին»։
«Մենք արդարություն, խաղաղություն և անվտանգություն ենք ցանկանում Իսրայելի ժողովրդին, Պաղեստինի ժողովրդին և տարածաշրջանի պետություններին», - եզրափակել է նա՝ ֆրանսիացիներին միասնության կոչ անելով։

Макрон выступил с открытым письмом к нации: Франция, где боятся наши сограждане-евреи, - это не Франция
Президент Франции Эммануэль Макрон выступил с открытым письмом к нации, в котором подчеркнул необходимость борьбы с «невыносимым возрождением необузданного антисемитизма», назвав это явление «одиозным».
«За один месяц на нашей земле было совершено более тысячи антисемитских актов. За несколько недель в три раза больше актов ненависти против наших соотечественников-евреев, чем за весь прошлый год», - говорится в письме Макрона, опубликованном на новостном сайте Le Parisien.
По словам Макрона, «наши соотечественники-евреи испытывают законные страдания».
«Страх отвести своих детей в школу. Страх вернуться домой в одиночестве. Боятся до такой степени, что скрывают свое имя, чтобы защитить себя... Франция, где боятся наши сограждане-евреи, - это не Франция. Франция, где французов боятся из-за их религии или происхождения, - это не Франция», - подчеркивает в своем письме президент Франции.
Он приветствовал действия полиции, направленные на противодействие эпидемии и возвращение антисемитизма «туда, где ему самое место: в суд и за решетку. Никакой терпимости к невыносимому».
Макрон также написал о нападении ХАМАС 7 октября, подчеркнув, что он «поддерживает право Израиля на самооборону без каких-либо оговорок».
При этом президент Франции призвал к политическому диалогу и созданию «гуманитарной коалиции», которая будет способствовать «гуманитарному перемирию, ведущему к прекращению огня».
«Мы хотим справедливости, мира и безопасности для народа Израиля, для палестинского народа и для государств региона», - заключил он, призвав французов к единству.