ՄԱԿ-ի հերթական ձախողումը․ The Telegraph-ը՝ Արցախի մասին
Վերջին ներխուժման ժամանակ ագրեսորները սպանեցին հարյուրավոր քրիստոնյաների։ Հայաստանն այլ ելք չուներ, քան փրկել իր հազարավոր քաղաքացիների մահից՝ Լեռնային Ղարաբաղում իր անկլավը հանձնելով Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիեւի դաժան ուժերին: Այս մասին The Telegraph պարբերականի համար գրում է ՄԱԿ-ի ռազմական հանցագործությունների գծով նախկին դատավոր Ջեֆրի Ռոբերթսոնը։
ՄԱԿ-ի նախկին դատավորի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության ապահովման համար Ռուսաստանի վրա պատասխանատվություն դնելը խելամիտ որոշում չէր:
Ռոբերթսոնն իր հոդվածում ընդգծում է, որ 120 հազար հայեր այժմ ստիպված են կամ լքել իրենց նախնիների տները կամ ապրել բռնապետության պայմաններում, որը տարիներ շարունակ ատելություն է հրահրել նրանց նկատմամբ:
«Լեռնային Ղարաբաղը հաղթել է պատերազմում 1994 թվականին եւ հռչակել է, ինչպես Կոսովոն, ինքնորոշման իր իրավունքը։ Հաջորդ քառորդ դարի ընթացքում այն կառավարվել է Հայաստանի օգնությամբ։ Այն ոչ թե «հայ անջատողականների» երկիր էր, ինչպես անցյալ շաբաթ հայտարարել էին շատ լրագրողներ, այլ հայ ժողովրդի երկիր, որի նախնիները դարեր շարունակ ապրել են այդ բարձրադիր վայրերում, եւ որը քառորդ դար պայքարել է դաժան բռնապետին դիմագրավելու իրավունքի համար եւ նվաճել այն:
Ինչ վերաբերում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը, ապա Լեռնային Ղարաբաղը կհիշվի որպես եւս մեկ պատճառ, թե ինչու այն այլեւս չի համապատասխանում այդ նպատակին: Այս նպատակը, հիշեցնում է նրա կանոնադրությունը, «ապագա սերունդներին պատերազմի արհավիրքներից փրկելն է», սակայն այն չի կարող վտարել Ռուսաստանին (նույնիսկ եթե Պուտինը միջուկային զենք կիրառեր), որը վետո կդներ սեփական աքսորի վրա, եւ այն նույնիսկ չի կարող վտարել Ադրբեջանին ագրեսիայի համար (քանի որ Ռուսաստանը վետո կդներ Անվտանգության խորհրդի անհրաժեշտ հանձնարարականի վրա)։
Առաջ գնալու միակ ճանապարհը Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանը փոխարինելն է, քանի որ նրա Անվտանգության խորհուրդը հարմար չէ այդ նպատակի համար: Նա ի վիճակի չէ բարեփոխման, քանի որ Ռուսաստանն ու Չինաստանը վետո կդնեն բարեփոխումների վրա։ «Անվտանգությունը» բխելու է միայն միջազգային ներկայացուցչական մարմնից, որն ունի բարոյական, ռազմական եւ տնտեսական ուժ՝ ավտորիտար ագրեսիան զսպելու համար»,-գրում է նախկին դատավորը:

The Telegraph об Арцахе: Демократическому государству позволили погибнуть. Очередной провал ООН
Это произошло быстро, последнее вторжение, и агрессоры убили сотни христиан. У Армении не было иного выбора, кроме как спасти тысячи своих граждан от смерти, сдав свой анклав в Нагорном Карабахе жестоким силам азербайджанского диктатора Ильхама Алиева. Об этом для издания The Telegraph пишет бывший судья ООН по военным преступлениям Джеффри Робертсон.
По мнению бывшего судьи ООН, возложение ответственности на Россию за обеспечение безопасности армян Нагорного Карабаха было неразумным решением.
В своей статье Робертсон подчеркивает, что  120 000 армян сейчас вынуждены либо покинуть дома своих предков, либо жить в условиях тирании, которая на протяжении многих лет разжигала ненависть к ним.
«Нагорный Карабах выиграл войну к 1994 году и провозгласил, подобно Косово, свое право на самоопределение. В течение следующей четверти века она управлялась с помощью Армении. Это было сделано достаточно разумно благодаря честным выборам и демократическим институтам, таким как независимая судебная система - как я обнаружил, исследуя ситуацию в стране для судебного разбирательства в 2014 году. Это была не страна «армянских сепаратистов», как заявляли многие репортеры на прошлой неделе, а страна армянского народа, чьи предки веками жили в этих высокогорьях и который четверть века боролся за право сопротивляться жестокому диктатору и завоевал его. Но на границе – «линии соприкосновения» - было много азербайджанских провокаций.
«Что касается Организации Объединенных Наций, то Нагорный Карабах запомнится как еще одна причина, по которой он больше не подходит для этой цели. Эта цель, напоминает нам ее Устав, состоит в том, чтобы «спасти грядущие поколения от бедствий войны», однако она не может изгнать Россию (даже если бы Путин применил ядерное оружие), которая наложила бы вето на свое собственное изгнание, и она даже не может изгнать Азербайджан за агрессию (потому что Россия наложила бы вето на необходимую рекомендацию Совета Безопасности).
Единственный путь вперед - это заменить Организацию Объединенных Наций, потому что ее Совет Безопасности не подходит для этой цели. Она неспособна к реформированию, потому что Россия и Китай наложат вето на реформу. «Безопасность» будет исходить только от международного представительного органа, обладающего моральной, военной и экономической мощью для сдерживания авторитарной агрессии», - пишет бывший судья ООН по военным преступлениям.