Կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակը մնում է անկայուն. ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ
Արեւելաեվրոպական տարածաշրջանում լարվածության աճն աննախադեպ է։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Միավորված շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Սերդյուկովը, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
«Արեւելաեվրոպական տարածաշրջանում լարվածության աճն աննախադեպ է։ Բելառուսի եւ Ռուսաստանի սահմանների անմիջական հարեւանությամբ պահպանվում է հավաքման եւ ազգային զորքերի զգալի ներկայություն, նրանց ռազմական ակտիվությունը, համատեղ զորավարժությունների ինտենսիվությունն ու մասշտաբը մեծանում են։ Տարածաշրջանի օպերատիվ տեխնիկան ակտիվորեն կատարելագործվում է, որպեսզի կազմակերպության սահմանների մոտ ՆԱՏՕ զորքերի վերախմբավորման ժամկետը կրճատվի»,- ​​նշել է նա։
«Քաղաքական երկխոսության այլընտրանքային ուղիներ փնտրելու փոխարեն ընդլայնվում է արեւմտյան երկրների կողմից անցանկալի պետությունների դեմ ձեռնարկվող պատժամիջոցների շրջանակը, եւ նրանց դեմ ագրեսիվ տեղեկատվական արշավ է սկսվում»,- ավելացրել է Սերդյուկովը։
Միաժամանակ, ՀԱՊԿ Միավորված շտաբի պետն ուշադրություն է հրավիրել Կովկասյան տարածաշրջանում շարունակվող անկայուն իրավիճակի վրա։ «Կարգավորման գործընթացը շարունակվում է, որի կենտրոնական կողմը հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եւ խաղաղության պայմանագրի կնքման նախապատրաստման աշխատանքներն են։ Տարածաշրջանում լարվածությունը սրվում է արեւմտյան երկրների՝ Հարավային Կովկասում իրենց ազդեցությունն ամրապնդելու փորձերով»,- ընդգծել է Սերդյուկովը։

Начальник штаба ОДКБ:  Обстановка в Кавказском регионе остается неустойчивой
Рост напряженности в Восточно-Европейском регионе носит беспрецедентный характер, сохраняется значительное присутствие коллекционных войск стран НАТО в непосредственной близости от границ Белоруссии и России. Об этом заявил на брифинге начальник Объединенного штаба Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) генерал-полковник Андрей Сердюков, передает ТАСС
«Рост напряженности в Восточно-Европейском регионе носит беспрецедентный характер. Сохраняется значительное присутствие коллекционных и национальных войск в непосредственной близости от границ Белоруссии и России, нарастает их военная активность, интенсивность и масштабы совместных учений. Активно совершенствуется оперативное оборудование территории региона с целью сокращения сроков перегруппировки войск НАТО к границам организации», - указал он.
«Вместо поиска альтернативных путей политического диалога расширяется спектр принимаемых странами Запада к неугодным государствам санкционных мер, развязывается агрессивная информационная кампания против них», - добавил Сердюков.
При этом начальник Объединенного штаба ОДКБ обратил внимание на сохраняющуюся неустойчивую обстановку в Кавказском регионе. «Продолжается процесс ее урегулирования, центральным аспектом которого является работа по демаркации армяно-азербайджанской границы и подготовка к заключению мирного договора. Напряженности в регионе способствуют попытки стран Запада закрепить свое влияние на Южном Кавказе», - подчеркнул Сердюков.