Իրանի ԱԳ նախարարը ֆրանսիացի գործընկերոջը զգուշացրել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրման վտանգի մասին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը ֆրանսիացի գործընկեր Քեթրին Կոլոնայի հետ հանդիպման ժամանակ զգուշացրել է, որ եթե իրավիճակը Գազայի հատվածում շարունակվի, հնարավոր է ցանկացած տարբերակ, այդ թվում՝ ռազմական գործողությունների հետագա ընդլայնումը, գրում է Mehr-ը։
Ամիր Աբդոլլահյանը հինգշաբթի օրը Ժնևում առանձին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոնայի հետ՝ Գազայում տիրող իրավիճակի շուրջ խորհրդակցությունների շրջանակում։
«Մենք անկեղծ, հստակ և կարևոր քննարկումներ ունեցանք Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հետ և հասկացանք, որ դուք, Ամերիկայի հետ միասին, չեք կարող խոսել միայն ՀԱՄԱՍ-ի գործողությունների մասին։ Եվ մենք ասացինք, որ, մեր կարծիքով, Համասը պաղեստինյան ազատագրական շարժում է, որը դեմ է օկուպացիային։ Թեև մենք միշտ դատապարտել ենք կանանց և երեխաների սպանությունն ամբողջ աշխարհում, Ամերիկայի և արևմտյան որոշ երկրների լռությունը Պաղեստինում երեխաների և կանանց սպանության վերաբերյալ ուղղակի անհանդուրժելի է»,- ասել է նա։
Ժնևում Իրանի արտգործնախարարության ղեկավարի խոսքով, նրանք «անկեղծ և կարևոր զրույց են ունեցել Պաղեստինում տեղի ունեցող իրադարձությունների, երկկողմ և հյուպատոսական հարցերի, Իրանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունների հեռանկարների շուրջ»:
«Մենք նախազգուշացրել ենք Գազայում շարունակվող ռազմական հանցագործությունների հետևանքների մասին։ Ընդգծվել է նաև Գազայում ցեղասպանությունը անհապաղ դադարեցնելու, մարդասիրական օգնություն ուղարկելու և քաղաքացիական գերիների փոխանակման անհրաժեշտությունը»,- ասել է նա։
Ամիր Աբդոլլահյանը նաև ասել է, որ Ֆրանսիայի արտգործնախարարը համաձայն է, որ պատերազմը չպետք է ընդլայնվի։
«Մենք նախազգուշացրել ենք, որ եթե իրավիճակը շարունակվի, ապա բոլոր հնարավորությունները նախատեսված են, այդ թվում՝ պատերազմի մասշտաբների հետագա ընդլայնում»,- ասաց նա։
Իր հերթին, Ֆրանսիայի արտգործնախարարն իր իրանցի գործընկերոջն ասել է, որ Թեհրանը «ծանր պատասխանատվություն» է կրում՝ կանխելու պատերազմի տարածումը ողջ տարածաշրջանում։
Ֆրանսիայի բարձրաստիճան դիվանագետը նաև ասել է, որ «բոլոր միջոցները» պետք է ձեռնարկվեն պատերազմի ժամանակ խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու և մարդասիրական օգնության հասանելիությունը երաշխավորելու համար:

Глава МИД Ирана на встрече с французской коллегой предупредил о риске эскалации конфликта на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Ирана Хосcейн Амир Абдоллахиян на встрече со своей французской коллегой Катрин Колонной предупредил, что в случае продолжения ситуации в секторе Газа возможны любые варианты, включая дальнейшее расширение военных действий, сообщает Mehr.
В четверг Амир Абдоллахиян провел в Женеве личную встречу с министром иностранных дел Франции Катрин Колонной в рамках консультаций по ситуации в Газе.
«Мы провели откровенные, четкие и важные переговоры с министром иностранных дел Франции и дали понять, что вы, наряду с Америкой, не можете говорить только о действиях ХАМАС. И мы сказали, что, по нашему мнению, ХАМАС - это палестинское освободительное движение, выступающее против оккупации. Хотя мы всегда осуждали убийства женщин и детей во всем мире, молчание Америки и некоторых западных стран по поводу убийств детей и женщин в Палестине просто невыносимо», - сказал он.
По словам главы МИД Ирана в Женеве у них состоялся «откровенный и важный разговор о событиях в Палестине, двусторонних и консульских вопросах, перспективах отношений между Ираном и Францией».
«Мы предупредили о последствиях продолжения военных преступлений в Газе. Также была подчеркнута необходимость немедленного прекращения геноцида в Газе, отправки гуманитарной помощи и обмена гражданскими заключенными», - сказал он.
Амир Абдоллахиян также сообщил, что министр иностранных дел Франции согласилась с тем, что война не должна быть расширена.
«Мы предупредили, что если ситуация будет продолжаться, то предусматривается любая возможность, включая дальнейшее расширение масштабов войны», - сказал он.
В свою очередь министр иностранных дел Франции  сказала своему иранскому коллеге, что на Тегеране лежит «тяжелая ответственность» за предотвращение распространения войны на весь регион.
Главный дипломат Франции также заявила, что необходимо принять «все меры» для защиты гражданского населения в ходе войны и гарантировать доступ гуманитарной помощи.