Ինչպիսի՞ն կարող է լինել Իսրայելի ցամաքային հարձակումը Գազայում. The Guardian
Մարտական գործողություններն իսրայելցի զինվորականների եւ ՀԱՄԱՍ-ի միջեւ, որպես կանոն, ծավալվել են նման սխեմաներով. երկար տարիներ ընթացող ցամաքային ներխուժումներ՝ ուղղված այն շրջանների եւ վայրերի դեմ, որոնք իսրայելցիներն օգտագործել են Գազային մոտենալու համար, գրել է The Guardian-ը։
Իսրայելը ակտիվորեն օգտագործել է նաեւ ավիացիա եւ գնդակոծել ցամաքային հրետանին ու ռազմածովային նավակները արշավի առաջին փուլում՝ ուղղված ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական ենթակառուցվածքի դեմ՝ կառավարական շենքեր, ոստիկանական տեղամասեր, ափամերձ օբյեկտներ, ուսումնական կենտրոններ եւ պաշտոնյաների տներ։
Չնայած Իսրայելը հսկայական գերազանցություն ունի զինված ուժերի չափի, տեխնոլոգիաների, լոգիստիկայի տեսակետից, ՀԱՄԱՍ-ը անցած տարիներին զգալիորեն հարմարվել է՝ Գազայի միջավայրի առավելություններից օգտվելու համար։
Ինչպե՞ս է աշխարհագրությունն ազդում մարտական գործողությունների վրա
Գազայի աշխարհագրությունը սահմանափակում է իսրայելական գործողությունների հնարավորությունները, դրա համար էլ Իսրայելի Պաշտպանության բանակը հակված է օգտագործելու մոտեցման նույն երթուղիները։
Կան գյուղական շրջաններ Էրեզի անցակետի մոտ Գազայի ծայր հյուսիսում, որտեղ կան Գազայի կենտրոն տանող գծեր, եւ Խան-Յունիսի արեւելքում, որտեղ տանկերը եւ զրահատեխնիկան կարող են հեշտությամբ կրակային դիրքեր զբաղեցնել։ Մուտքի մյուս կետը գտնվում է Ֆիլադելֆիական երթուղու շուրջ, Ռաֆահից ոչ հեռու, ծայր հարավում։
Անցյալում Իսրայելը օգտագործում էր դեպի Գազա նայող դիրքերը, որպեսզի փորձի կտրել կապը Գազա քաղաքի եւ հարավի միջեւ։
ՀԱՄԱՍ-ը եւ այլ խմբավորումներ Գազայի հատվածում հասկանում են, որ այդ երթուղիները կարող են օգտագործվել իսրայելական ուժերի կողմից, եւ հաճախ պաշտպանության առաջնագծերը կգտնվեն այդ շրջաններում, որոնք նախկինում եղել են ծանր մարտերի թատերաբեմ։
Իսրայելի համար տեղանքը քաղաքային շրջաններում ավելի բարդ է դառնում։ Բարձրահարկ բնակելի թաղամասերն այնպիսի վայրերում, ինչպիսին են Ջաբալիան եւ Բեյթ Լահիան, դուրս են գալիս դեպի Գազա քաղաքի հյուսիսային մատույցներ, իսկ գլխավոր ճանապարհը հյուսիսից հարավ սահմանակից է արդյունաբերական շրջաններին, որոնք ՀԱՄԱՍ-ն օգտագործել է նախկինում, պաշտպանության համար։
Գազայի կենտրոնի եւ Խան-Յունիսից արեւելք տեղանքն ավելի բաց է, բայց գյուղերը եւ բարձր շենքերը թաքստարան են ծառայում ՀԱՄԱՍ-ի համար։
Կմտնե՞ն արդյոք իսրայելցիները գլխավոր քաղաքներ
Իսրայելական ուժերը  ենթարկվել են ուժեղ գրոհների՝ փորձելով առաջ շարժվել դեպի խոշոր քաղաքային կենտրոններ։ ՀԱՄԱՍ-ը եւ այլ խմբավորումներ հակատանկային ականներ եւ հակատանկային կառավարվող հրթիռներն ունեն, որոնք արդյունավետորեն օգտագործում են ականանանետային կրակի հետ միասին։
Շուջեյա բնակելի շրջանում մարտերի մեկ գիշերվա ընթացքում 2014թ. պատերազմի ժամանակ Իսրայելը կորցրեց 13 զինվոր, պաշարման ժամանակ օգտագործվել էին հակատանկային ական եւ գնդացրային կրակ։
Չնայած իսրայելցի զինվորականները պաղեստինյան քաղաքներում զրահատեխնիկայի օգտագործմամբ մարտական գործողություններ վարելու փորձ ունեն՝ Արեւմտյան ափում երկրորդ ինթիֆադայի ժամանակ, այժմ կարծիք կա, որ ՀԱՄԱՍ-ը հակատանկային «Կոռնետ» հրթիռների ավելի մեծ պաշար ունի, որոնք արդյունավետ օգտագործվեցին նաեւ «Հեզբոլլահի» կողմից Լիբանանում, Իսրայելի հիմնական մարտական տանկերի դեմ։
Խումբը նաեւ դրոններ ունի, որոնք նման են Ուկրաինայում օգտագործվողներին, եւ կարող են ռումբեր նետել տրանսպորտային միջոցների ու զորքերի վրա։
Ինչպե՞ս կարձագանքի ՀԱՄԱՍ-ը
ՀԱՄԱՍ-ը իսրայելական բանակի դեմ պայքարի բազմամյա փորձ ունի եւ դարձել է քաղաքային արդյունավետ ուժ։ Այն ունի փորձառու մարտական առաջնորդների կորիզ, որոնք լավ ծանոթ են մարտական գործողություններ վարելու իսրայելական միջոցին, նրանցից ոմանք խոսում են եբրայերեն եւ ուսումնասիրել են իսրայելական բանակը։
Իսրայելի համար լուրջ խնդիր է այն, որ ստիպված է դիմակայել ՀԱՄԱՍ-ի պատրաստված դիրքերին, ներառյալ մարտական թունելները։
Մի ժամանակ ՀԱՄԱՍ-ի թունելների ցանցը սաղմնային վիճակում էր, հիմա խմբավորման ինժեներները զգալի փորձ ունեն պաշտպանված եւ լավ թաքնված ստորգետնյա օբյեկտների կառուցման հարցում, որոնք կարելի է օգտագործել որպես հրամանատարական կենտրոններ եւ զինյալներ ուղարկելու կետեր։
Եվ չնայած Իսրայելն ակնհայտ առավելություն ուներ Գազայի հատվածին հետեւելու հարցում, էժան եւ հեշտ հասանելի քաղաքացիական դրոնները հավասարեցրին խաղի կանոնները՝ թույլ տալով ՀԱՄԱՍ-ին հետեւել իսրայելական գծերին։
Կկարողանա՞ արդյոք Իսրայելը նվաճել Գազայի հատվածը
Չնայած Իսրայելը, հավանաբար, ռազմական պոտենցիալ եւ կամք ունի շաբաթօրյա հարձակումից հետո, գինը բարձր է լինելու իսրայելցի զինվորականների եւ պաղեստինյան քաղաքացիական բնակչության համար, ինչպես նաեւ լինելու է այդ տարածքում պահվող ռիսկ իսրայելցի պատանդների համար։
Գազայի հատվածի լիակատար կրկնակի օկուպացումը չափազանց բարդ խնդիր է լինելու եւ, հավանաբար, դուրս կգա երկարաժամկետ հեռանկարում այն կառավարելու Իսրայելի հնարավորությունների սահմաններից, ինչը ենթադրում է, որ եթե Իսրայելն իսկապես դիմի լիակատար ներխուժման, նրա նպատակը, ամենանյ հավանականությամբ, կլինի ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար պարտությունը։

The Guardian: Как может выглядеть наземное наступление Израиля в Газе
Боевые действия между израильскими военными и ХАМАС, как правило, развивались по схожей схеме: наземные вторжения, предпринимавшиеся на протяжении многих лет в разных масштабах, обычно предварялись сильным заградительным огнем, нацеленным на районы и места, используемые израильтянами для приближения, пишет The Guardian.
Израиль также активно использовал авиацию и обстреливал наземную артиллерию и военно-морские канонерские лодки на первом этапе кампаний, направленных на то, что, по его словам, является военной инфраструктурой ХАМАС, включая правительственные здания, полицейские участки, прибрежные объекты, учебные центры и дома высших должностных лиц.
Но хотя Израиль имеет огромное преимущество с точки зрения размера своих вооруженных сил, технологий, систем вооружения и логистики, ХАМАС за прошедшие годы значительно адаптировался, чтобы воспользоваться преимуществами плотной городской среды Газы.
Как география повлияет на боевые действия?
География Газы ограничивает возможности израильских операций, и поэтому Армия обороны Израиля склонна использовать одни и те же маршруты подхода.
Есть сельские районы рядом с контрольно-пропускным пунктом Эрез на крайнем севере Газы, вокруг Бурейджа к югу от города Газа, где есть линия хребта, выходящего на центр Газы, и к востоку от Хан-Юниса на юге, где танки и бронетехника могут легко  занять огневые позиции. Другая точка доступа находится вокруг Филадельфийского маршрута недалеко от Рафаха на крайнем юге.
В прошлом Израиль использовал позиции с видом на центр Газы, чтобы попытаться перерезать сообщение между городом Газа и югом, а также другими местами, чтобы разделить территорию.
ХАМАС и другие группировки в секторе Газа осознают, что это маршруты, которые могут использовать израильские силы, и часто первые линии обороны будут располагаться в этих районах, которые в прошлом были ареной тяжелых боев.
По мере того как песчаная сельская местность превращается в городские районы, местность для Израиля становится все более трудной. Высотные жилые кварталы в таких местах, как Джабалия и Бейт-Лахия, выходят на северные подходы к городу Газа, в то время как главная дорога с севера на юг граничит с промышленными районами, которые ХАМАС использовал для обороны в прошлом.
Местность в центре Газы и к востоку от Хан-Юниса более открытая, но деревни и высокие здания вдоль подъездных дорог служат прикрытием для ХАМАС.
Войдут ли израильтяне в главные города?
Израильские силы подверглись сильным атакам, пытаясь продвинуться в крупные городские центры. У ХАМАС и других группировок есть противотанковые мины и противотанковые управляемые ракеты, которые они эффективно применяют наряду с минометным огнем.
За одну ночь боев в населенном районе Шуджейя во время войны 2014 года Израиль потерял 13 солдат в засаде, в которой использовалась противотанковая мина и пулеметный огонь.
Хотя у израильских военных есть опыт боевых действий с использованием бронетехники в палестинских городах, не в последнюю очередь на Западном Берегу во время второй интифады, сейчас считается, что у ХАМАСа есть большой запас противотанковых ракет «Корнет», которые эффективно использовались, в том числе «Хезболлой». в Ливане против основных боевых танков Израиля.
Группа также разработала оснащенные боеприпасами дроны, подобные тем, которые широко используются в Украине, которые могут сбрасывать бомбы на транспортные средства и войска, что представляет собой новую угрозу.
Как отреагирует ХАМАС?
ХАМАС имеет многолетний опыт борьбы с израильской армией и стал адаптируемой и эффективной городской силой. В нем есть ядро опытных боевых лидеров, которые хорошо знакомы с израильским способом ведения боевых действий, некоторые из них говорят на иврите и глубоко изучили израильскую армию.
Серьезной проблемой для Израиля при любой попытке наземного наступления является то, что ему придется противостоять подготовленным позициям ХАМАСа, включая боевые туннели, обширно построенные на протяжении многих лет и в некоторых случаях оборудованные системами связи.
Когда-то сеть туннелей ХАМАС  была в зачаточном состоянии, теперь у инженеров группировки есть значительный опыт в строительстве защищенных и хорошо скрытых подземных объектов, которые можно использовать в качестве командных центров и для переброски боевиков.
И хотя когда-то Израиль имел явное преимущество в наблюдении над сектором Газа, дешевые и легкодоступные гражданские дроны, приобретенные ХАМАСом, уравняли правила игры, позволив им наблюдать за израильскими линиями подхода.
Сможет ли Израиль завоевать сектор Газа?
Хотя у Израиля, вероятно, есть военный потенциал и воля после субботнего нападения, цена, вероятно, будет высокой для израильских военных и палестинского гражданского населения, а также с риском для израильских заложников, удерживаемых на территории.
Полная повторная оккупация сектора Газа будет чрезвычайно сложной задачей и, вероятно, выйдет за рамки возможностей Израиля управлять ею в долгосрочной перспективе, что предполагает, что, если Израиль действительно пойдет на полное вторжение, его целью, скорее всего, будет полное поражение ХАМАСа.