Հայաստանում գտնվող այլ անձանց կողմից մեր երկրում պատվաստումներ ստանալու մասին բազմաթիվ են դիմումները․ Իրանում ՀՀ դեսպան
ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը «Համշահրի» օրաթերթի հետ հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանում օտարերկրացիների՝ Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման խնդրին:
Դեսպանն ասել է, որ Հայաստանում համաճարակային վիճակը ներկայումս բավարար է, թեև զգոնությունը կորցնելը կարող է անցանկալի հետևանքների հանգեցնել: Վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է ինչպես հիվանդացության, այնպես էլ մահվան ցուցանիշների կայունացում: Կորոնավիրուսային համաճարակի գնահատման տեսանկյունից ԵՄ-ը Հայաստանը ճանաչել է «կանաչ գոտի»:
Դեսպանն անդրադարձել է Իրանի քաղաքացիների՝ պատվաստվելու համար Հայաստան այցելելուն ու ԻԻՀ առանձին պաշտոնյաների՝ իրանցիներին հորդորներին՝ պատվաստման նպատակով չմեկնել Հայաստան:
«Ես էլ եմ հանդիպել որոշ պաշտոնյաների և առանձին անհատների կողմից ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում ինչ-ինչ մեկնաբանությունների և վերլուծությունների: Եղել են իրականությանը չհամապատասխանող հրապարակումներ, նույնիսկ արվել են ոչ պատշաճ արտահայտություններ, որոնց հարկ չեմ համարում անդրադառնալ: Ակնհայտ է, որ Հայաստան-Իրան բարձր մակարդակի հարաբերություններին անհարիր են իրականության հետ կապ չունեցող և անկարևոր թեմաների անհարկի արծարծումը:
Բոլոր դեպքերում, քանի որ առկա են նաև որոշ թյուրընկալումներ, հարկ եմ համարում որոշակի տեղեկություններ հաղորդել: Ս.թ. ապրիլի 23-ին հրապարակվել է ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանը, որով թույլատրվել է Հայաստանում գտնվող օտարերկրացիների պատվաստումն անվճար և կամավորության սկզբունքով:
Նման որոշման համար հիմք են ծառայել Հայաստանում գործող մի շարք օտարերկրյա դիվանագիտական և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև տարբեր հանգամանքների բերումով Հայաստանում գտնվող այլ անձանց կողմից մեր երկրում պատվաստումներ ստանալու մասին բազմաթիվ դիմումները:
Հարկ է նշել, որ մինչ օրս իրականացված պատվաստումների բացարձակ մեծամասնությունն իրականացված է ՀՀ քաղաքացիների և Հայաստանում մշտական բնակություն ունեցողների նկատմամբ, և որոշակի չափով նաև այս ծառայությունից օգտվել են օտարերկրացիները: Այս ընթացքում այդ հնարավորությունից օգտվել են տարբեր երկրների քաղաքացիներ, այդ թվում նաև իրանցիներ»,-ասել է դեսպանը։
Արտաշես Թումանյանը նշել է, որ լրացում է կատարվել գործող կարգում, համաձայն որի՝ օտարերկրացիների նկատմամբ Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներ թույլատրվում են, եթե վերջիններս Հայաստանում են գտնվում ավելի քան 10 օր:
«Դա հնարավորություն կտա առավել հասցեական դարձնել պատվաստման գործընթացը՝ թիրախավորելով Հայաստանում օբյեկտիվ անհրաժեշտությամբ գտնվող օտարերկրացիներին»,-ասել է դեսպանը:

Посол РА в ИРИ коснулся некоторых кривотолков относительно вакцинации иранцев в Армении
Чрезвычайный и полномочный посол РА в Иране Арташес Туманян в интервью газете «Хамшахри» коснулся вопроса вакцинации иностранцев в Армении.
Посол, в частности, акцентировал внимание на вопросе вакцинации граждан Ирана в Армении и призывов отдельных чиновников ИРИ к гражданам страны воздержаться от этого.
«Я тоже встречал аналогичные заявления отдельных чиновников и лиц на этот счет. Были не соответствующие действительности публикации, были даже неуместные заявления, к которым, однако, не считаю нужным обращаться. Очевидно, что высоким армяно-иранским отношениям не подобают неуместные обсуждения не имеющих ничего общего с действительностью неважных тем.
В любом случае, во избежание различных кривотолков, считаю необходимым предоставить некоторую информацию. 23 апреля текущего года был опубликован приказ министра здравоохранения РА, которым разрешается вакцинация иностранцев, находящихся в Армении, бесплатно и на добровольной основе.
Основанием для такого решения послужили многочисленные заявления ряда иностранных дипломатических и международных организаций, действующих в Армении, а также других лиц, находящихся в РА по различным обстоятельствам, с просьбой о вакцинации в нашей стране.
Следует отметить, что абсолютное большинство вакцинированных в Армении по сей день лиц являются гражданами РА или постоянно проживают в стране. За это время этой возможностью воспользовались также граждане других стран, в том числе Ирана»,- объяснил посол.
Он также сообщил, действующий порядок вакцинации граждан иностранных государств против коронавируса претерпел некоторые изменения: теперь они могут вакцинироваться лишь по истечению 10 дней пребывания в Армении.
«Это позволит сделать процесс вакцинации более адресным, отдавая приоритет иностранцам, находящимся в Армении по причинам объективной необходимости»,- резюмировал посол.