Հայաստանում ձերբակալվել է Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարարի զարմիկը
Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Կեզերաշվիլիի զարմիկ Միխայիլ Բենիմինին Հայաստանում ձերբակալվել է «զանգերի կենտրոնների»՝ գլոբալ կեղծ ցանցի գործով, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն՝ վկայակոչելով «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքին:
Բենիմինին, որը միաժամանակ Իսրայելի եւ Վրաստանի քաղաքացի է, ձերբակալվել է Գերմանիայի դատախազության պահանջով: ետաքննությունը կասկածում է, որ նա ղեկավարել է Ալբանիայի ցանցի բաժինը:
Իսրայելում Բենիամինն անցնում է 11,5 մլն դոլարի եկամուտ թաքցնելու գործով։ Նշվում է, որ գործընկերների հետ այդ գումարը նա ստացել է «Պաշտպանիչ վահան» ընկերության միջոցով՝ 2007-2009 թվականներին Վրաստանի ռազմական ոլորտին տրամադրված խորհրդատվության համար:
Կեզերաշվիլին Վրաստանի պաշտպանության նախարարն էր 2006-2008 թվականներին: 2008 թվականի օգոստոսին ռուս-վրացական պատերազմից կարճ ժամանակ անց նա լքել է զբաղեցրած պաշտոնը և զբաղվել մասնավոր ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։

Кузен экс-министра обороны Грузии задержан в Армении
Кузен экс-министра обороны Грузии Давида Кезерашвили Михаил Бенимини задержан в Армении по делу о колл-центрах – глобальной мошеннической сети в сфере инвестиций, сообщает Новости-Грузия со ссылкой на телеканал «Рустави 2».
Бенимини, который одновременно является гражданином Израиля и Грузии, задержали по запросу немецкой прокуратуры. Следствие подозревает, что он возглавлял отделение сети в Албании.
В Израиле Бенимини проходит по делу о сокрытии доходов в размере 11,5 млн долларов. Как утверждается, вместе с деловыми партнерами эти деньги он получил через фирму «Защитный щит» за консультации, оказанные военной сфере Грузии в 2007-2009 годах.
Кезерашвили был министром обороны Грузии в 2006-2008 годах. Вскоре после российско-грузинской войны в августе 2008 года он покинул занимаемую должность и занялся частной предпринимательской деятельностью.