Հարաբերական խաղաղությունն ապահովված է․ այժմ ժամանակն է այն վերածել երկարաժամկետ խաղաղության պայմանագրի․ Հաջիև
Ադրբեջանին և Հայաստանին հաջողվել է աշխարհին զարմացնել դրական օրակարգով ։ Այս մասին նախօրեին ՝ դեկտեմբերի 19-ին, BBC World-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
«Ռազմական հակամարտությունն ավարտվել է։ Ադրբեջանը վերականգնել է «իր ինքնիշխանությունն» ու «տարածքային ամբողջականությունը ՝ վերջ դնելով «30-ամյա ռազմական օկուպացիային» ։ 2020 թվականին 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանը հայտարարեց, որ պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ։ Մեր երկիրն առաջարկել է խաղաղության համաձայնագրի հիմնարար սկզբունքներ և տեքստ։ Ներկայումս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական բանակցությունները շարունակվում են: Դրանք ուղղակի բանակցություններ են»,-ընդգծել է BBC-ի զրուցակիցը ։
Ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքով ՝ Բաքվին և Երևանին հաջողվել է աշխարհին զարմացնել դրական օրակարգով:
«Երկու երկրները դեկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի եւ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի միջոցով համատեղ հայտարարություն են արել խաղաղության օրակարգը, ինչպես նաեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները առաջ մղելու իրենց մտադրության մասին ։ Վերջին երեք ամիսները կարելի է համարել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների պատմության ամենահանգիստ շրջանը երկու երկրների անկախացումից ի վեր: Չկա ոչ պատերազմ, ոչ վայրագություն, ոչ առճակատում, զինվորները վերադառնում են իրենց զորանոցները ։ Հարաբերական խաղաղությունն ապահովված է, այժմ ժամանակն է այն վերածել երկարաժամկետ խաղաղության պայմանագրի, այդ թվում ՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ։ Ադրբեջանն աջակցում է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին», - նշել է Հաջիևը ։
Ադրբեջանը ուղղակի խաղաղ բանակցությունների կողմնակից է, նշել է անդրկովկասյան հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը:
«Մինչդեռ մենք չենք հրաժարվում միջնորդական այլ ջանքերից կամ առաջարկվող դրական հասկացություններից ։ Բայց գլխավորն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղություն կնքեն։ Խաղաղության հասնելուց հետո ես հավատում եմ, որ մյուս երկրներն ու գործընկերները նույնպես կարող են աջակցել դրան»,-ամփոփել է Հաջիեւը ։

Азербайджану и Армении удалось удивить мир позитивной повесткой дня. Об этом в опубликованном накануне, 19 декабря, интервью BBC World заявил помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики администрации президента республики Хикмет Гаджиев.
«Военный конфликт завершился. Азербайджан восстановил свой суверенитет и территориальную целостность, положив конец 30-летней военной оккупации. После завершения 44-дневной войны в 2020 году Азербайджан заявил, что готов подписать мирный договор с Арменией. Наша страна предложила основополагающие принципы и текст мирного соглашения. В настоящее время дипломатические переговоры между Арменией и Азербайджаном продолжаются. Это прямые переговоры», — подчеркнул собеседник Би-би-си.
По словам высокопоставленного азербайджанского чиновника, Баку и Еревану удалось удивить мир позитивной повесткой дня.
«Две страны 7 декабря посредством администрации президента (Азербайджана) и аппарата премьер-министра (Армении) сделали совместное заявление о своëм намерении продвигать мирную повестку дня, а также меры по укреплению доверия. Последние три месяца можно считать самым спокойным периодом в истории армяно-азербайджанских отношений с момента обретения независимости двумя странами. Нет ни войны, ни зверств, ни конфронтации, солдаты возвращаются в свои казармы. Относительный мир обеспечен, теперь настало время превратить его в долгосрочный, включая подписание мирного договора. Азербайджан поддерживает мирную повестку дня в регионе», — отметил Гаджиев.
Азербайджан является сторонником прямых мирных переговоров, указал далее представитель администрации президента закавказской республики.«Между тем, мы не отказываемся от других посреднических усилий или предлагаемых позитивных концепций. Но, главное заключается в том, чтобы Армения и Азербайджан заключили мир. После того, как мир будет достигнут, я верю, что другие страны и партнëры также могут его поддержать», — подытожил Гаджиев.
В результате прямых переговоров, проведëнных аппаратом премьер-министра Армении и администрацией президента Азербайджана, «руководствуясь гуманитарными ценностями и в знак доброй воли», 7 декабря стороны объявили об освобождении Азербайджаном 32 армянских пленных, а Арменией — двух азербайджанских военнослужащих. Ереван и Баку также подтвердили намерение урегулировать отношения на основе уважения принципов суверенитета и территориальной целостности и заключить мирный договор. Обмен пленными стороны провели 13 декабря.
Состоявшийся обмен пленными можно считать стартовой точкой в нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, заявил на прошлой неделе премьер-министр Никол Пашинян.