Չարժե համեմատել Երեւանի հետ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունների աստիճանը. Պեսկով
Տնտեսության ոլորտում Մոսկվայի և Երևանի համագործակցությունը էական ներդրում ունի Հայաստանի զարգացման գործում և համեմատելի չէ Երևանի և Վաշինգտոնի համագործակցության մակարդակի հետ, լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իհարկե, ԱՄՆ-ն և Հայաստանը ինքնիշխան երկրներ են, ունեն իրենց ուղղությունները, որոնցում զարգացնում են փոխգործակցությունն ու երկխոսությունը։ Մենք զարգանում ենք մեր սեփական ուղղություններով»,- ասել է Պեսկովը։
Խոսելով էներգետիկայի և այլ ոլորտների մասին՝ նա նշեց, որ «հազիվ թե ինչ-որ բան համադրելի լինի ինտեգրացիայի այն խորության հետ, որը Հայաստանն ունի ՌԴ տնտեսության հետ»։ «Դժվար թե ինչ-որ բան համեմատվի Հայաստանի տնտեսության անուղղակի սուբսիդավորման հետ։ Չմոռանանք, որ բնական տարբեր պաշարների մատակարարումները բավականին արտոնյալ են, [մի մոռացեք] օգնությունը, որ տալիս է Ռուսաստանը։ Սա շատ նշանակալի ներդրում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի զարգացման գործում։ Ռուսաստանը դա արել է և կշարունակի անել դա»,- նշել է Պեսկովը։
«Հետևաբար, իհարկե, դժվար թե հնարավոր լինի համեմատել մեր փոխգործակցության մակարդակը, մեր ներգրավվածությունն այս փոխգործակցության մեջ ամերիկացիների ներգրավվածության հետ»,- եզրափակել է նա։

Песков: Степень отношений России и США с Ереваном вряд ли стоит сравнивать
Сотрудничество Москвы и Еревана в экономике вносит существенный вклад в развитие Армении и несопоставимо с уровнем сотрудничества Еревана и Вашингтона, отметил в беседе с журналистами пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«Разумеется, США и Армения - это суверенные страны, они имеют свои направления, по которым они развивают взаимодействие и диалог. Мы же развиваем по своим направлениям», - сказал Песков.
Говоря об энергетике и других областях, он отметил, что «вряд ли что-то может быть сопоставлено с той глубиной интеграции, которая есть [у Армении] с российской экономикой». «Вряд ли что-то может быть сопоставлено с косвенным субсидированием армянской экономики. Давайте не забывать, что достаточно льготные поставки разных природных ресурсов, [не забывать] помощь, которую оказывает Россия. Это очень существенный вклад в развитие Армении и армянского народа. Россия это делала и будет продолжать делать», - отметил Песков. «Поэтому, конечно, вряд ли можно сравнивать уровень нашего взаимодействия, нашей вовлеченности в это взаимодействие с вовлеченностью американцев», - подытожил он.