Բաքվում Պատրուշևը Ալիևի հետ քննարկել է անվտանգության հարցեր և փոխանցել Պուտինի ողջույնները
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Դմիտրի Պատրուշևը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բանակցությունների ընթացքում երկրի ղեկավարին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջերմ ողջույնները։
«Ձեզ եմ փոխանցում Վլադիմիր Պուտինի սրտանց ողջույնները»,- ասել է Պատրուշևը, որը մեջբերում է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ն։ Նշվում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարը խնդրել է փոխանցել պատասխան ողջույնները՝ նշելով, որ գնահատում է իր բարեկամությունը ռուսական պետության ղեկավարի հետ։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Ալիեւի հետ հանդիպմանը քննարկվել է տարբեր ոլորտներում ռուս-ադրբեջանական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։ «Շեշտը դրված է տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության և կայունության ապահովմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող թեմաների վրա»։
Ալիևի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել գլոբալ և տարածաշրջանային խնդիրների, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության, տարածաշրջանային համագործակցության հարցերի շուրջ, Ալիևն ընդգծել է տարածաշրջանային խնդիրների լուծման կարևորությունը՝ «3+3» ձևաչափով: Նա նշել է, որ այս ձևաչափով «հանդիպումներ անցկացվում են համապատասխան մակարդակներով»։ Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Իրանի միջև Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի զարգացման շուրջ համագործակցության շուրջ։
Այցի շրջանակներում Պատրուշևն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել իր ադրբեջանցի գործընկեր Ռամիլ Ուսուբովի հետ։ Քննարկվել են գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, մասնավորապես՝ Հարավային Կովկասում։
Նշվել է, որ հատուկ ուշադրություն է դարձվում երկրների իրավապահ մարմինների և հետախուզական ծառայությունների փոխգործակցությանը՝ ներառյալ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ համատեղ հակազդեցությունը և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարը։ Քննարկվել են նաև առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը, մշակութային ու հումանիտար երկխոսությունը։
Բանակցություններին Պատրուշևն ու Ուսուբովն ամփոփել են ռուս-ադրբեջանական անվտանգության խորհրդակցությունների արդյունքները, որոնց մասնակցել են Անվտանգության խորհրդի ապարատների, նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։

В Баку Патрушев обсудил с Алиевым вопросы безопасности и передал привет от Путина
Секретарь Совета безопасности РФ Дмитрий Патрушев во время переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым передал главе государства сердечный привет от президента РФ Владимира Путина.
«Передаю вам сердечный привет от Владимира Путина», - сказал Патрушев, слова которого привела «Российская газета». Отмечается, что азербайджанский лидер попросил передать ответный привет, отметив, что дорожит дружбой с главой российского государства.
Пресс-служба СБ РФ сообщила, что в ходе встречи с Алиевым обсуждался широкий круг вопросов российско-азербайджанского сотрудничества в различных сферах. «Сделан акцент на темах, связанных с обеспечением и укреплением региональной и международной безопасности и стабильности».
Пресс-служба Алиева сообщила, что на встрече состоялся обмен мнениями по глобальным и региональным вопросам, взаимодействии в рамках международных организаций, обсуждены вопросы регионального сотрудничества.Алиев подчеркнул важность решения региональных вопросов с участием стран региона в формате "3+3". Он отметил, что в этом формате «проводятся встречи на соответствующих уровнях». В ходе беседы был проведен обмен мнениями о сотрудничестве между Азербайджаном, Россией и Ираном по развитию транспортного коридора Север – Юг.
В рамках визита Патрушев провел рабочую встречу с азербайджанским коллегой Рамилем Усубовым. Обсуждены вопросы глобальной и региональной безопасности, в частности на Южном Кавказе.
Отмечается, что отдельное внимание уделено взаимодействию правоохранительных органов и спецслужб стран, включая совместное противодействие обороту наркотиков и борьбе с киберпреступностью. Также обсуждалось развитие торгово-экономических связей и культурно-гуманитарного диалога.
Патрушев и Усубов на переговорах подвели итоги состоявшихся российско-азербайджанских консультаций по безопасности, в которых принимали участие представители аппаратов Совбезов, министерств и ведомств.