Բաքվում դատում են Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության մեջ մեղադրվող Էմիլ Մամեդովին
Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության, լրտեսության մեջ մեղադրվող 41-ամյա Էմիլ Մամեդովն առաջիկա օրերին կկանգնի դատարանի առաջ, հաղորդում է haqqin.az-ը։
Դատական նիստը նշանակված է դեկտեմբերի 27-ին։
Էմիլ Մամեդովը ձերբակալվել էր այս տարվա մարտին Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության կողմից։ Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ նյութական շահի դիմաց Մամեդովը երրորդ երկրի տարածքում հանդիպել է Հայաստանի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հանձնարարությունները կատարելու հարցում նրանց օգնելու նպատակով։
«Անցնելով հակառակորդի կողմը՝ ի վնաս Ադրբեջանի ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության, պետական անվտանգության եւ պաշտպանունակության, նա հանձնարարականներ է ստացել ինֆորմացիա հավաքելու մասին, որը կարող էր օգտագործվել ի վնաս Ադրբեջանի պետական անվտանգության։ Բացահայտվել են Հայաստանի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ գաղտնի կապեր ունենալու եւ նրանց կողմից սահմանված դավադրության կանոնները պահպանելու հիմնավոր կասկածներ։ Մամեդովը պատասխանատվության է ենթարկվել Ադրբեջանի ՔՕ 274-րդ հոդվածով (պետական դավաճանություն) եւ դատարանի որոշմամբ ձերբակալվել է»,-գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։

В Баку судят обвиняемого в сотрудничестве со спецслужбами Армении Эмиля Мамедова
Обвиняемый в шпионаже, сотрудничестве со спецслужбами Армении 41-летний Эмиль Мамедов в ближайшие дни предстанет перед судом. Об этом сообщает haqqin.az.
Подготовительное заседание суда назначено на 27 декабря.
Эмиль Мамедов был задержан в марте этого года Службой госбезопасности Азербайджана. В ходе проведенных расследований было установлено, что в обмен на материальный интерес Мамедов встречался с сотрудниками спецслужб Армении на территории третьей страны с целью оказания им помощи в выполнении поручений представителей иностранных спецслужб.
«Перейдя на сторону противника в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности, государственной безопасности и обороноспособности Азербайджана, он получил поручения о сборе информации, которая могла быть использована в ущерб госбезопасности Азербайджана. Были выявлены обоснованные подозрения в тайных связях с представителями спецслужб Армении и соблюдении ими предписанных правил конспирации. Мамедов привлечен к ответственности по статье 274 (государственная измена) УК Азербайджана и арестован решением суда», - пишет СМИ.