22 նահանգներ հայցեր են ներկայացրել ըստ ծննդյան ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալու իրավունքի սահմանափակումների դեմ
22 նահանգի, ինչպես նաև Սան Ֆրանցիսկո քաղաքի և Կոլումբիայի շրջանի գլխավոր դատախազները հայցեր են ներկայացրել՝ փորձելով արգելափակել նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ըստ ծննդյան ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալու իրավունքը սահմանափակելու գործադիր հրամանը, հաղորդում են ABC-ն և AP-ն:
Երդմնակալության օրը նախագահը հրաման է ստորագրել, ըստ որի՝ հաջորդ ամսից ԱՄՆ-ում անօրինական կամ ոչ ներգաղթային վիզա ունեցող մայրերից ԱՄՆ-ում ծնված երեխաներն այլևս չեն կարողանա ինքնաբերաբար դառնալ ԱՄՆ քաղաքացի:
ԱՄՆ քաղաքացիության իրավունքը բոլոր նրանց համար, ովքեր ծնվել են ԱՄՆ հողում, ամրագրված է ԱՄՆ Սահմանադրության 14-րդ ուղղումով: «Նախագահը չի կարող գրչի մի հարվածով չեղյալ հայտարարել 14-րդ ուղղման գոյությունը։ Վերջապետ», - ասել է Նյու Ջերսիի գլխավոր դատախազ Մեթ Պլատկինը:
Մասաչուսեթսում և Նյու Հեմփշիրում մի քանի ոչ կառավարական կազմակերպություններ, որոնք պաշտպանում են միգրանտների իրավունքները, նույնպես երեքշաբթի հայցեր են ներկայացրել՝ Թրամփի հրամանը հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջով, հայտնում է ABC-ն։
Հայցվորները պնդում են, որ երկրում տարեկան 150,000 երեխա է ծնվում ոչ քաղաքացի ծնողներից, և որ հրամանով նախատեսված միջոցների իրականացումը նրանց կկանգնեցնի արտաքսման վտանգի առջեւ: Նրանք վախենում են, որ երեխաները կարող են զրկվել բժշկական օգնության հասանելիությունից:
Սպիտակ տունն ընդգծել է, որ իրենք պատրաստ են դատական ​​գործընթացների։ «Արմատական ​​ձախերը կարող են կամ հակառակ ալիքի վրա լողալ և դիմակայել ժողովրդի ճնշող կամքին, կամ կարող են միանալ մեզ և աշխատել նախագահ Թրամփի հետ»,- ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Հարիսոն Ֆիլդսը։

22 штата подали иски против ограничения права на гражданство США по рождению
Генеральные прокуроры 22 штатов, а также города Сан-Франциско и округа Колумбия, подали иски с требованием заблокировать указ президента США Дональда Трампа об ограничении права на гражданство по рождению, сообщают ABC и AP.
В день инаугурации президент подписал указ, согласно которому со следующего месяца рожденные в США дети, матери которых находятся в стране незаконно или по неиммиграционной визе, а отцы не являются гражданами или постоянными резидентами, не смогут автоматически получать гражданство США.
Право на гражданство США для всех, кто родился на территории страны, закреплено 14-й поправкой к Конституции США. «Президент не может одним росчерком пера отменить существование 14-й поправки. Точка», – заявил генеральный прокурор Нью-Джерси Мэтт Платкин.
Несколько неправительственных организаций в Массачусетсе и Нью-Гэмпшире, защищающие права мигрантов, также во вторник направили в суды иски с требованием признать указ Трамп антиконституционным, сообщает ABC.
Истцы утверждают, ежегодно в стране рождаются 150 000 детей у родителей, не являющихся гражданами США, и реализация мер, предусмотренных в указе, будет грозить им депортацией. Они опасаются, что дети могут потерять доступ к медицинской помощи.
В Белом доме подчеркнули, что готовы к судебному разбирательству. «Радикальные левые могут либо плыть против течения и сопротивляться подавляющей воле народа, либо они могут присоединиться к нам и работать с президентом Трампом», – сказал заместитель пресс-секретаря Белого дома Харрисон Филдс.