ԶԵԱԲ-ը վերջնական որոշում չի կայացրել Ամուլսարի հանքի ֆինանսավորման վերաբերյալ
Զարգացման եվրասիական բանկը վերջնական որոշում չի կայացրել Ամուլսարի հանքի մասին։ Այս մասին Ալմաթիի մամուլի ասուլիսում հայտնել է ԶԵԱԲ ավագ կառավարիչ-տնօրեն Դենիս Իլյինը, գրել է «Sputnik- Армения»-ն։
Նրա խոսքով՝ բանկում նախագծին վերաբերվում են «շատ զգույշ», չշտապելով։ Վերջնական որոշման ընդունման համար անհրաժեշտ են ոչ միայն փորձաքննություններ, այլեւ, առաջնահերթ կարգով, նախագծի բնապահպանական ուղեկցման պլանի մշակում, որպեսզի «պահպանվեն թե՛ ազգային պարկը, այդ շրջանի էկոլոգիան, թե՛ տնտեսական շահ ստացվի»։
«Եվ մենք այժմ գտնվում ենք բնապահպանական պլանի կազմման փուլում։ Եթե այն ընդունվի, հաստատվի հաճախորդի կողմից եւ մեզ ձեռնտու լինի, այդ ժամանակ կընդունվի որոշում նախագծում վերջնական ներգրավվելու մասին»,- ասել է Իլյինը։
Այժմ այդ պլանը կազմվում է, բանկում հուսով են, որ այն պատրաստ կլինի եւ կներկայացվի տարեվերջին։
Իլյինը հույս է հայտնել, որ հաճախորդի հետ բնապահպանական պլանի վերջնական համաձայնեցումից հետո այն կներկայացվի տեղի եւ հայ հանրությանն առհասարակ։

ЕАБР не принял окончательного решения по финансированию разработки Амулсара
Евразийский банк развития не принял окончательного решения относительно разработки Амулсарского рудника. Об этом заявил на пресс-конференции в Алматы старший управляющий директор ЕАБР Денис Ильин, пишет Sputnik- Армения.
По его словам, к данному проекту в банке относятся «очень аккуратно и осторожно», не торопясь. Для принятия окончательного решения необходимы не только экспертизы, но и, в первоочередном порядке, выработка плана экологического сопровождения проекта - чтобы «сохранить и национальный парк, экологию данного района, и получить экономические выгоды».
«И мы сейчас находимся на стадии формирования экологического плана. Если он будет принят, подтвержден клиентом и нас устроит, тогда будет принято решение по окончательному вхождению в проект», - сказал Ильин.
Сейчас этот план формируется, в банке надеются, что он будет готов и представлен к концу года.
Также Ильин выразил надежду на то, что после окончательного согласования с клиентом экологического плана, он будет представлен местному сообществу и армянской общественности в целом.