Հայաստան–ԱՄՆ տեխնոլոգիական գագաթնաժողով. առանցքային ընկերություններ և հայտարարություններ
Երեւանում կայացել է հայ-ամերիկյան տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը, որին մասնակցել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի պատվիրակության տնտեսական թիմի ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ երկու երկրների խոշոր ընկերություններ:
Shield AI ընկերության միջազգային բիզնեսի զարգացման և ռազմավարության գծով ավագ տնօրեն Քրիս Բրինկլին իր ելույթում տեղեկացրել է Հայաստանի հետ պաշտպանական ոլորտում համագործակցության մեկնարկի մասին: Ընկերությունն ուսումնասիրում է Վ-բատ անօդաչու թռչող սարքերի և այլ համակարգերի համար ավիացիոն բաղադրիչներ արտադրող հայկական ընկերությունների հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Shield AI-ն նաև տրամադրում է իր Hivemind ինքնավարության ծրագրակազմը ՝ պլատֆորմների արդյունավետությունն ու ինտելեկտուալությունը բարելավելու համար: "Սինոփսիս Արմենիա" ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը ներկայացրել է ընկերության գործունեությունը կիսահաղորդիչների նախագծման և արհեստական բանականության ոլորտում: Ընկերությունը հայտարարել է NVIDIA-ի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին ' իրենց GPU-ի վրա հիմնված լուծումները գործարկելու համար:
Բացի այդ, NVIDIA-ն զգալի ներդրումներ է կատարել ՝ դառնալով Synopsys-ի համասեփականատերը։ YouTube-ի ներկայացուցիչները հայտնել են գարնանը Հայաստանում Partner ծրագրի մեկնարկի: Սա թույլ կտա կոնտենտների հեղինակներին պաշտոնապես մոնետիզացնել իրենց ալիքները:
Starlink-ի (SpaceX) շուկաների հասանելիության եւ զարգացման գծով ավագ տնօրեն Ռայան Գուդնայթը հայտնել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ համագործակցության մասին ՝ 100 դպրոցներում գերարագ ինտերնետին միացնելու համար:

Технологический саммит Армения–США: ключевые компании и заявления
В Ереване прошел армяно-американский Технологический саммит, в котором приняли участие представители экономической команды делегации вице-президента США Джей Ди Венса, а также крупные компании из двух стран.
Старший директор по международному развитию бизнеса и стратегии компании Shield AI Крис Бринкли в своем выступлении сообщил о начале сотрудничества с Арменией в оборонной сфере. Компания изучает возможности партнёрства с армянскими производителями авиационных компонентов для беспилотников V-BAT и других систем. Shield AI также предоставляет своё программное обеспечение автономности Hivemind для повышения эффективности и интеллектуальности платформ.
Президент компании Ерванд Зорян Synopsys Armenia представил ее деятельность в сфере проектирования полупроводников и искусственного интеллекта. Компания объявила о стратегическом партнёрстве с NVIDIA для запуска решений на базе их GPU. Кроме того, NVIDIA осуществила значительные инвестиции, став совладельцем Synopsys. Представители YouTube сообщили о запуске в Армении программы Partner (YPP), которая стартует весной.
Это позволит авторам контента официально монетизировать свои каналы. Старший директор по доступу к рынкам и развитию Starlink (SpaceX) Райан Гуднайт сообщил о сотрудничестве с Министерством высокотехнологической промышленности Армении для подключения 100 школ к высокоскоростному интернету.