ՌԴ Անվտանգության խորհուրդ․ Հայաստանը գազի համար պետք է լրացուցիչ 1 մլրդ դոլար գտնի
Հայաստանը գազի համար լրացուցիչ պետք է մեկ միլիարդ դոլար գտնի։ Այս մասին «Վեստի» լրատվական ծառայությանը հայտնել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ներկայում գազ է գնում հազար խորանարդ մետը 177,5 դոլարով։
«Բորսաներում գինը, ինչպես արդեն քննարկել էինք առաջին հարցման ժամանակ, շուրջ 600 դոլար է, կարող է հասնել 800-ի։ Եվ հաշվի առնելով, որ այն ծավալը, որը Հայաստանը ստանում է Ռուսաստանից, կազմում է 2,3 միլիարդ խորանարդ մետր, պարզ բազմապատկմամբ կարելի է հասկանալ, որ Հայաստանը պետք է լրացուցիչ գտնի մոտ մեկ միլիարդ դոլար, գուցեև ավելի»,- ասել է Շևցովը։

СБ РФ: Армении придется дополнительно найти 1 млрд долларов на газ
Армении придется дополнительно найти миллиард долларов на газ. Об этом ИС «Вести» заявил заместитель секретаря Совета безопасности России Алексей Шевцов.
По его словам, Армения сейчас покупает газ по 177,5 доллара за тысячу кубометров.
«Цена на биржах, мы уже тоже в первом опросе обсуждали, около 600 долларов, может дойти до 800. И с учетом того, что объем, который получает Армения от России, это 2,3 миллиарда кубометров, путем простого умножения можно понять то, что Армения где-то должна будет дополнительно изыскать около одного миллиарда долларов, а может быть и больше»,- сказал Шевцов.