Հունվար-սեպտեմբերին մոտ 85,5 մլն դրամով ավելի ՀԴՄ կտրոն է տպվել. ՊԵԿ նախագահ
Հունվար-սեպտեմբերին մոտ 85,5 մլն դրամով ավելի ՀԴՄ կտրոն է տպվել, կամ 37,7 տոկոսով ավելի նախորդ տարվա համեմատ: Այս մասին  այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Նրա խոսքով, դրա շնորհիվ 236 մլրդ դրամի լրացուցիչ հարկային շրջանառություն է արձանագրվել, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 21,2 տոկոսով:
Անանյանն անդրադարձավ նաեւ բողոքների վիճակագրությանը՝ նշելով, որ նախորդ տարի 9 ամիսներին ՊԵԿ-ից ընդամենը 640 բողոք է քննվել, իսկ այս տարի՝ 1386 բողոք:
Դավիթ Անանյանը գոհ էր նաև հարկային եկամուտներից՝ նշելով, որ եթե կիսամյակային կտրվածքով ունեին հարկային եկամուտների 63 մլրդ դրամի գերակատարում, ապա 9 ամսվա տվյալներով՝ 52,9 մլրդ կամ 5,2 տոկոսով ավելի առաջին կիսամյակին ճշտված ցուցանիշի հանդեպ:
«Մենք կանխատեսում էինք, որ 3-րդ եռամսյակում թերակատարումը կլինի 20-22 մլրդ դրամ, բայց, ըստ էության, 10 մլրդ է եղել թերակատարումը: Այսինքն՝ տեմպերը շատ ավելի լավն են, քան կարելի էր պատկերացնել կիսամյակային արդյունքներն ամփոփելիս»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ 9 ամսվա հարկային եկամուտների ճշտված ծրագրային ցուցանիշը 1 տրլն 61 մլրդ 500 մլն դրամ է։
ՊԵԿ ղեկավարը նաև ասաց, որ 2018 թվականի 9 ամսվա հարկային եկամուտների կատարողականը եղել է 887 մլրդ 700 մլն դրամ, իսկ 2019-ի 9 ամիսներին՝ 1 տրլն 79 մլրդ դրամ, այսինքն՝ 191,5 մլրդ դրամով գերակատարում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։

Глава КГД Армении доволен темпами роста налоговых поступлений
В январе-сентябре было напечатано чеков контрольно-кассовых аппаратов на 85,5 млн драмов или на 37,7% больше, чем в прошлом году. Об этом на пресс-конференции сообщил председатель Комитета Госдоходов Давид Ананян.
По его словам, благодаря этому был зафиксирован дополнительный налоговый оборот на 236 млрд драмов, что на 21,2% больше, чем в прошлом году.
Давит Ананян также отметил, что в полугодовом разрезе налоговые доходы были перевыполнены на 63 млрд драмов. А  по данным за 9 месяцев - на 52,9 млрд или на 5,2%.
“То есть, темпы намного лучше, чем можно было представить при подведении итогов полугодия”, - отметил он, добавив, что уточненный программный показатель налоговых доходов за 9 месяцев составляет 1 трлн 61 млрд 500 млн драмов.
Глава КГД также сказал, что выполнение налоговых поступлений за 9 месяцев 2018 года составило 887 млрд 700 млн драмов, а за 9 месяцев 2019 года - 1 трлн 79 млрд драмов, то есть на 191,5 млрд драмов больше по сравнению с показателем аналогичного периода прошлого года.