2020 հուլիսին համախառն աշխատավարձի ֆոնդը կազմել է 127 մլրդ 391 մլն ՀՀ դրամ․ վարչապետ
2020 հուլիսին Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող քաղաքացիների համախառն աշխատավարձի ֆոնդը կազմել է 127 մլրդ 391 մլն ՀՀ դրամ. սա այն գումարն է, որ վճարվել է գործավորներին եւ որի դիմաց եկամտային հարկ է հաշվարկվել: Այս մասին ասվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառման  մեջ։
"Նույն ցուցանիշը 2020թ. հունիսին կազմել է 120 մլրդ 846 մլն դրամ, իսկ 2019թ. հուլիսին՝ 117 մլրդ 627 մլն դրամ:
Ճշգրտված տվյալներով՝ եթե 2019թ. հուլիսին համախառն աշխատավարձը բաշխվել է 606 հազար 465, իսկ 2020 թվականի հունիսին 609 հազար 302 աշխատատեղերի միջեւ, ապա 2020 թվականի հուլիսին աշխատավարձի հիմնադրամի բաշխմանը մասնակցել է 613 հազար 62 աշխատատեղ:
Եթե 2019թ. հուլիսին մեկ աշխատատեղին բաժին հասած միջին աշխատավարձը կազմել է 193 հազար 955 դրամ, 2020 թվականի հունիսին՝ 198 հազար 335 դրամ, 2020 թվականի հուլիսին այդ թիվը կազմել է արդեն 207 հազար 795 դրամ:
Հիշեցնեմ, որ 2020 թվականի ապրիլից ի վեր կառավարությունը ընդունել է մի շարք հակաճգնաժամային միջոցառումներ, որոնց նպատակը աշխատատեղերի պահպանումն է եւ աշխատավարձերի անկումը կանխելը:
Պաշտոնական այս թվերը ապացուցում են, որ այդ միջոցառումները արդյունավետ են եղել: Ուզում եմ հիշեցնել, որ վերը նշված թվերը ձեւավորվել են բացառապես տնտեսվարողների ներկայացրած հաշվետվությունների հիման վրա եւ այս թվերը ընկած են տնտեսվարողների հարկային պարտավորությունների հիմքում",- մասնավորապես գրել է նա։

Фонд валовой заработной платы работающих граждан Армении за последние месяцы увеличился: премьер
В июле 2020 года фонд валовой заработной платы работающих в Республике Армения граждан составил 127 млрд 391 млн драмов. Это та сумма, которая была выплачена работодателям и за которую рассчитан доходный налог. Тот же показатель в июне в 2020 года составил 120 млрд 846 млн драмов, а в июле 2019 года он ровнялся 117 млдрд 627 млн драмам. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"По уточненным данным, если в июле в 2019 года валовая заработная плата была распределена между 606 тыс. 465, а в июне 2020 года - между 609 тыс. 302 рабочими местами, значит в июле 2020 года в распределении фонда зарплаты приняли участие 613 тыс. 62 рабочих места.
Если в июне 2019 года средняя зарплата на одно рабочее место в июле составила 193 тыс. 955 драмов, в июне 2020 года - 198 тыс. 335 драмов, в июле 2020 года эта цифра составила уже 207 тыс. 795 драмов.
Напомню, что с апреля 2020 года правительство приняло ряд антикризисных мер, целью которых является сохранение рабочих мест и предотвращение падения уровня зарплат.
Эти показатели свидетельствуют о том, что принятые правительством меры были эффективными. Хочу напомнить, что вышеуказанные показатели сформировались исключительно на основе представленных хозяйствующими субъектами отчетов.  Эти цифры лежат в основе налоговых обязательств хозяйствующих субъектов», - написал премьер-министр.