Գեղարքունիքում Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով տարհանվել են Սոթքի հանքավայրի աշխատակիցները
Հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղի ունեցած գիշերային կրակահերթերը, որը սանձազերծել է Ադրբեջանի զինուժը, լսելի են եղել նաև Սոթքի հանքավայրում, որտեղով անցնում է սահմանի մի մասը:
Ինչպես InfoPort.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց Սոթքի հանքավայրը շահագործող «ԳեոպրոմայնինգԳոլդ» ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը, ընկերության ղեկավարությունը գիշերը անվտանգության շարժառիթներից ելնելով որոշել է ժամանակավորապես դադարեցնել հանքի աշխատանքները, իսկ հերթափոխի 150 աշխատակիցներին տարհանել:
«Ընկերությունը ապահովել է նրանց բոլորի ապահով վերադարձը իրենց բնակության վայրեր: Բարեբախտաբար տուժածներ չկան»,- պարզաբանեց Գրիգորյանը:
Այս պահին հանքի աշխատանքները վերականգնվել են և ընթանում են բնականոն հունով:
Նշենք, որ ըստ Պաշտպանության նախարարության հայտարարության, այսօր ժամը 03:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
«Այսօր, ժամը 11։30-ից սկսած, հակառակորդը հրադադարը խախտել է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի Արարատի մարզի, մասնավորապես՝ Երասխի ուղղությամբ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Հայկական կողմը դիմել է հակազդող գործողությունների»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

В Гегаркунике из-за нарушения ВС Азербайджана режима прекращения огня были эвакуированы сотрудники Сотского месторождения
Ночные обстрелы на гегаркуникском участке армяно-азербайджанской границы были слышны и на Сотском месторождении, по которому проходит часть границы.
Как пояснила в беседе с InfoPort.Am официальный представитель компании «ГеоПроМайнинг Голд» Рузанна Григорян, руководство компании, исходя из соображений безопасности, приняло решение временно приостановить работы рудника и эвакуировать 150 сотрудников ночной.
«Компания обеспечила безопасное возвращение сотрудников в места их проживания. К счастью пострадавших нет»,- пояснила Григорян.
В настоящее время работы на руднике возобновлены и продолжаются в нормальном режиме.
Отметим, что согласно заявлению Министерства обороны Армении, сегодня в районе 03:30 Подразделения ВС Азербайджана из разнокалиберного стрелкового оружия открыли огонь по армянским позициям, расположенным в Гегаркуникском направлении армяно-азербайджанской границы.
«Сегодня начиная с 11:30, противник нарушил режим прекращения огня также на араратском участке армяно-азербайджанской границы, в частности, в направлении Ерасха, открыв огонь из разнокалиберного стрелкового оружия по армянским позициям. Армянская сторона прибегла к ответным действиям», - говорится в сообщении МО.