Պատերազմի հետևանքները ինձ համար պարզ էին արդեն հոկտեմբերի սկզբին, բայց հայաստանյան քաղաքական ուժերն ընդհանուր հայտարարի չեն եկել` այդ օրերին պատերազմը կանգնացնելը համարում էին դավաճանություն. ԱՀ նախագահ
Մայիսի 12-ին զինադադարից հետո մեր քաղաքական, ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ճիշտ դասեր չի քաղել աշխարհի օրինակներից և, ունենալով առավելություն բանակցային գործընթացում, ավելի նպաստավոր լուծումներ չի կարողացել ունենալ: Այդ մասին ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության աշխատակիցների հետ զրույցում հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Խոսելով 44-օրյա պատերազմի մասին` նա նշում է, որ իր համար պատերազմի հետևանքները պարզ էին արդեն հոկտեմբերի սկզբին, բայց հայաստանյան քաղաքական ուժերն ընդհանուր հայտարարի չեն եկել: «Չի ձևավորվում քաղաքական կոնսենսուս կամ միասնական կարծիք ընդդիմադիր, իշխանամետ ուժերի, իշխանության միջև, և կարծես թե պատերազմը կանգնեցնելն այդ օրերին համարում էին դավաճանություն»,- ընդգծում է ԱՀ նախագահը:
Որպես պարտության պատճառ նա նշում է այն հանգամանքը, որ հայկական ուժերի դեմ պայքարում էին միասնական ադրբեջանա-թուրքական ուժերը, 7 հազար վարձկաններ: Ըստ ԱՀ նախագահի, պատերազմի ելքը այլ կլիներ, եթե հայկական ուժերի դեմ պայքարեր միայն Ադրբեջանը: Խոսելով մինչպատերազմյան սխալների մասին, որոնք ազդեցություն ունեցան նաև պատերազմի ելքի վրա` ԱՀ նախագահը որպես ամենա մեծ սխալ մատնանշում է այն փաստը, որ երբ 1992 թվականի հունիսի 13-ից հայաթափվել են Շահումյանը, Մարտակերտը, Հադրութի, Մարտունու, Ասկերանի որոշ գյուղեր, «այդ բնակչությանը տեր չեն կանգնել, և ավելի քան 50 հազար հայ թողել է Արցախը: Շահումյանցիների տասը տոկոսն էլ չի մնացել Արցախում, տեր չեն կանգնել, և այդ մարդիիկ գնացել են»:
«Արցախում այսօր 145 հազարի փոխարեն պետք է ապրեր ավելի քան 200 հազար հայ, և այդ ժամանակ պատերազմի ելքն էլ կարող է այլ լիներ»,- նշում է ԱՀ նախագահը` հավելելով, որ հիմա պետք է անցյալի սխալներից դասեր քաղել և բոլոր տեղահանված բնակիչներին պետք է հայրենադարձել, նրանց ապահովել բնակարանով:

Последствия войны для меня были очевидны уже в начале октября, но армянские политические силы не пришли к консенсусу - в те дни остановить войну считали предательством: президент Республики Арцах
После перемирия 12 мая наше политическое и военно-политическое руководство не извлекло верных уроков из мирвой политики и, имея преимущества в переговорном процессе, не сумело достичь более благоприятных решений. Об этом во время встречи с сотрудниками Министерства градостроительства Республики Арцах заявил президент Араик Арутюнян. Говоря о 44-дневной войне, он отмечает, что для него последствия войны были очевидны уже в начале октября, но армянские политические силы не пришли к консенсусу.
«Оппозиционные, провластные силы, власти не сумели достичь консенсуса, и, кажется, остановить войну в эти дни посчитали предательством», - подчеркнул президент. Основной причиной поражения он считает тот факт, что против армянских сил воевал единый азербайджано-турецкий тандем и 7 тысяч наемников. По словам президента Арцаха, исход войны был бы иным, если бы против армянских сил воевал только Азербайджан.
Говоря о довоенных ошибках, которые повлияли также на исход войны, президент Республики Арцах в качестве самой большой ошибки указывает на тот факт, что, когда с 13 июня 1992 года начался процесс насильственного изгнания армян из Шаумяна, Мартакерта, некоторых сел Гадрута, Мартуни, Аскерана, «этими людьми никто не занялся, они были оставлены на произвол судьбы, и более 50 тысяч армян покинули Арцах. Даже 10% шаумянцев не остались в Арцахе, эти люди уехали».
«В Арцахе сегодня вместо 145 тысяч должно было проживать более 200 тысяч армян, и тогда исход войны может быть был бы иным», - отметил президент, добавив, что сейчас нужно извлечь уроки из ошибок прошлого и всех жителей оккупированных со стороны Азербайджана арцахских территорий репатриировать и обеспечить жильем.