Միջնորդների մոտեցումները չպետք է կանխորոշեն բանակցությունների արդյունքը. ԱՀ ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարության կապակցությամբ
Արցախի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ՝ կապված Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարության հետ:
՛՛Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպանի` 2023 թ․ հուլիսի 3-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությունների կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում նշել հետևյալը։
Ընդունելով այն կարևոր երկարամյա միջնորդական դերը, որն ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ունեցել և շարունակում է ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացում, միևնույն ժամանակ կարծում ենք, որ միջնորդների մոտեցումները չպետք է կանխորոշեն բանակցությունների արդյունքը։
Համոզված ենք, որ այնպիսի բարդ և տևական հակամարտության կարգավորումը, ինչպիսին է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնահարցը, կարող է հաջողությամբ պսակվել, այն դեպքում, եթե հակամարտության բոլոր կողմերը և միջնորդները, ամբողջովին գիտակցելով իրենց պատասխանատվությունը, ցուցաբերեն ճկունություն, ստեղծարար մոտեցում, կառուցողականություն և առաջնորդվեն ինչպես միջազգային իրավունքի նորմերով, այնպես էլ համընդհանուր այնպիսի արժեքներով, ինչպիսիք են արդարությունը, արժանապատվությունը և ազատությունը:
Գտնում ենք, որ անսասան հավատարմությունն այս սկզբունքներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից կուտակված միջնորդական փորձի կիրառումը կնպաստեն հակամարտության արդար ու համապարփակ կարգավորմանը և տարածաշրջանում կայուն ու արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ակնհայտ ցեղասպանական մտադրությամբ իրականացվող նվաճողական և էթնիկ զտման քաղաքականության, շարունակվող անմարդկային շրջափակման, բռնության և ագրեսիայի կրկնվող դեպքերի, աճող ատելության խոսքի և ռազմատենչ հռետորաբանության պայմաններում նմանատիպ հայտարարությունները հիշեցնում են ագրեսորին հանդարտեցնելու քաղաքականություն։ Ինչպես ցույց է տալիս պատմական փորձը, ագրեսորի հանդարտեցումը վերջինիս կողմից ընկալվում է որպես իր ապակառուցողական քաղաքականության խրախուսում, ինչը հանգեցնում է միայն հետագա բռնությունների և մարդկային տառապանքների։
Կրկին ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդար, հավասարակշռված և արժանապատիվ կարգավորման ուղիների որոնումը չպետք է ունենա արհեստական սահմանափակումներ, այլ պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վրա։ Նորագույն պատմության մեջ և միջազգային պրակտիկայում կան ժողովրդի կամարտահայտության հիման վրա նման բարդ և ձգձգված հակամարտությունների լուծման օրինակներ՛՛,-ասված է մեկնաբանության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԱՄՆ դեսպանն արցախահայերի՝ Ադրբեջանի կազմում գոյատևելու հնարավորության մասին ասել էր. ՛՛Մենք հավատում ենք, որ դա հնարավոր է՛՛:

Комментарий МИД Арцаха в связи с заявлением посла США в Армении
''В связи с заявлениями посла США в Республике Армения, озвученными в интервью Общественной телекомпании Армении 3 июля 2023 года относительно перспектив урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, считаем необходимым отметить следующее։
Признавая важную многолетнюю посредническую роль, которую США в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ играли и продолжают играть в мирном процессе по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, в то же время считаем, что подходы посредников не должны предрешать исход переговоров.
Убеждены, что урегулирование столь сложного и затяжного конфликта как азербайджано-карабахский, может быть успешным, если все стороны конфликта и посредники проявят гибкость, креативность, конструктивность с полным осознанием своей ответственности и будут руководствоваться как нормами международного права, так и универсальными ценностями, такими как справедливость, достоинство и свобода.
Считаем, что неизменная приверженность этим принципам, а также использование накопленного посреднического опыта сопредседательства Минской группы ОБСЕ будут способствовать достижению справедливого и всеобъемлющего урегулирования конфликта и установлению прочного и достойного мира в регионе.
На фоне продолжающейся политики захвата территорий и этнической чистки, проводимой Азербайджаном в отношении народа Арцаха с очевидным геноциальным намерением, непрекращающейся бесчеловечной блокады, повторяющихся актов насилия и агрессии, нарастающего разжигания ненависти и воинственной риторики, подобного рода высказывания напоминают политику умиротворения агрессора.
Как показывает исторический опыт, умиротворение агрессора воспринимается им в качестве поощрения его деструктивной политики, что ведет лишь к дальнейшему насилию и новым человеческим страданиям.
Вновь подчеркиваем, что поиск путей справедливого, сбалансированного и достойного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта не должен ограничиваться искусственными рамками, а должен основываться на нормах и принципах международного права, включая равноправие и самоопределение народов, закрепленное в Уставе ООН. В новейшей истории и международной практике есть примеры решения подобных сложных и затяжных конфликтов, основанного на уважении волеизъявления народа''.
Отметим, что ранее сообщалось, что посол США в Армении Кристина Квин, говоря о возможности существования арцахских армян в составе Азербайджана, сказал: ''Мы верим, что это возможно''.