ԼՂ-ում հիմնական խնդիրներն անազատության մեջ պահվող անձանց վերադարձն է և ականազերծման գործողությունների դադարեցումը․ Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղում հիմնական խնդիրներն անազատության մեջ պահվող անձանց վերադարձը և ականազերծումը: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ըստ նրա` 2020-ի ամենակարևոր արդյունքը կայունության հաստատումն է. ռուսական խաղաղապահ ուժերը նպաստում են, որ այժմ այնտեղ բռնի գործողություններ չկան:
«Ոչ մեծ միջադեպերը, որ այնտեղ գրանցվում էին սկզբնական փուլում, արագ հարթվում էին: Այժմ այնտեղ իրավիճակը կայուն է: Դե, իհարկե, խնդիրները շատ են, առաջին հերթին` խաղաղ կյանքի կազմակերպման, ականազերծման գործողությունների դադարեցման, անազատության մեջ պահվող անձանց վերադարձի և այլ հարցերում»,- ասել է նա:
Լավրովի խոսքով՝ ներկայում գլխավոր խնդիրն է այդ հողի վրա խաղաղ կյանք հարթել, որ հայ և ադրբեջանական համայնքների միջև փոխադարձ վստահություն ձևավորվի, որ լուծվեն փախստականների վերադարձի և այլ առօրեական հարցեր:

Основными проблемами в Нагорном Карабахе являются возвращение удерживаемых лиц и завершение разминирования։ Лавров
Основными проблемами в Нагорном Карабахе являются возвращение удерживаемых лиц и завершение разминирования, сказал глава МИД России Сергей Лавров на пресс-конференции с вьетнамским коллегой Буй Тхань Шоном.
По его словам, главный результат прошедшего года заключается в установлении стабильности. Российский миротворческий контингент способствует тому, что каких-либо насильственных действий сейчас нет.
"Мелкие инциденты, которые были на начальном этапе, быстро разрешались. Сейчас ситуация там стабильная. Хотя, конечно, проблем немало. В первую очередь по организации мирной жизни, завершению операции по разминированию, возвращению удерживаемых лиц и т.д.", - сказал Лавров.
Сейчас главная задача наладить мирную жизнь на земле, чтобы армянская и азербайджанская общины установили доверие между собой, чтобы решались проблемы возвращения беженцев и бытовые повседневные вопросы.