Արցախի ԱԺ խմբակցությունները  ԵԱՀԿ ՄԽ-ին կոչ են անում դատապարտել Ադրբեջանի գործելաոճը, խաղաղապահներին՝ դիմել կոշտ միջոցների
Արցախի ԱԺ խմբակցությունները ԵԱՀԿ ՄԽ-ին կոչ են անում դատապարտել Ադրբեջանի գործելաոճը, խաղաղապահներին՝ դիմել կոշտ միջոցների
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարություն են  տարածել՝ ԵԱՀԿ ՄԽ-ին կոչ անելոց դատապարտել Ադրբեջանի գործելաոճը, իսկ խաղաղապահներին՝ դիմել կոշտ միջոցների։ Հայտարարության մեջ ասվում է․
«2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից անցել է մեկ տարի, սակայն ցայսօր  շարունակվում է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը Արցախի  ժողովրդի նկատմամբ՝ անտեսելով և արհամարհելով  ՌԴ ուժերի խաղաղապահ առաքելությունը:
Խուճապային  մթնոլորտ ստեղծելու և Արցախի Հանրապետությունը  հայաթափելու նպատակով ադրբեջանական կողմը վերջին շրջանում սկսել է թիրախավորել բնակավայրերն ու քաղաքացիական անձանց։ Անպատժելիությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանը ս.թ. նոյեմբերի 8-ին զինված ներթափանցում կատարելով, կրկին  ահաբեկչություն իրականացրեց ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի մոտակայքում ջրամատակարման  աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, ինչի արդյունքում  սպանվել է 22-ամյա երիտասարդ, 3 անձ էլ հրազենային վնասվածքներով հոսպիտալացվել են:
Նման գործելաոճը վկայում է, որ հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման պարագայում։ Խստորեն դատապարտում ենք նման հանցավոր արարքները և պահանջում պատշաճ հետաքննություն և համարժեք քայլերի ձեռնարկում:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ դատապարտել Ադրբեջանի նման գործելաոճը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ ուժերին, ԱՀ զինված ուժերին և այլ ուժային կառույցներին՝ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական  գործողությունները կանխելու նպատակով դիմել կոշտ միջոցների։ ԱՀ ԱԺ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություն ԱՀ ԱԺ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցություն ԱՀ ԱԺ «Արդարություն» խմբակցություն ԱՀ ԱԺ «Միասնական հայրենիք» խմբակցություն ԱՀ ԱԺ «Ազատ հայրենիք – ՔՄԴ» խմբակցություն

Парламент Арцаха призывл Минскую группу ОБСЕ осудить азербайджанский теракт, а российских миротворцев и силовиков республики дать адекватный ответ подобным действиям противника
Прошел год со дня принятия трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, однако до сих пор продолжается армяноненавистническая политика Азербайджана в отношении народа Арцаха, открыто игнорируется факт дислокации миротворческой миссии России в республике. Об этом говорится в совместном заявлении политических сил, представленных в Национальном Собрании Республики Арцах.
«С целью создания атмосферы паники и выдворения армян из Арцаха азербайджанская сторона в последнее время стала целенаправленно таргетировать населенные пункты и гражданское население республики.
Воодушевленные своей безнаказанностью военнослужащие Азербайджана, 8 ноября текущего года проникли на территорию контролируемую российскими миротворческими силами, совершили теракт в отношении гражданских лиц, проводящих работы по водоснабжению вблизи дороги Шуши-Бердзор, вследствие чего был убит 22-летний юноша, еще 3 человека с огнестрельными ранениями были госпитализированы.
Подобный стиль работы свидетельствует о том, что реализация права арцахских армян на безопасную и достойную жизнь на родине возможна только в случае международного признания Республики Арцах.
Строго осуждаем подобные преступные деяния и требуем надлежащего расследования и адекватных мер по предотвращению подобных инцидентов в последующем.
Призываем Минскую группу ОБСЕ осудить проводимую Азербайджаном провокационную политику, а миротворческие силы РФ, вооруженные силы Арцаха и другие силовые структуры прибегнуть к жестким мерам для предотвращения периодически осуществляемых террористических действий в отношении гражданского населения», - говорится в заявлении.
Заявление подписали Демпартия Арцаха, партии АРФ «Дашнакцутюн», «Справедливость», блоки «Единая Родина» и «Свободная Родина-ХМД».
Отметим, что 8 ноября азербайджанская сторона в очередной раз нарушила режим прекращения огня в упор расстреляв сотрудников «Водоканала» Арцаха, которые осуществляли ремонтные работы на территории контролируемой российскими миротворцами. В результате один человек скончался, трое были ранены.
Напомним, что ранее азербайджанским снайпером был застрелян житель села Мачкалашен, который на своем комбайне осуществлял сельхозработы. Примечательно, что в том же комбайне рядом с ним из соображений безопасности сидел российский мировторец.