Կոչ եմ անում Ադրբեջանին երաշխավորել ԼՂ հայերի անվտանգությունն ու մարդու իրավունքների հարգումը. Միյատովիչ
Ես ուշադիր հետևում եմ արագ փոփոխվող իրավիճակին Ղարաբաղի տարածաշրջանում և դրա շուրջ։ Այս մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի վերջին ռազմական գործողություններից և տարածաշրջանի հետագա վերահսկողությունից հետո 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ 100 483 ղարաբաղահայեր, այդ թվում՝ ընտանիքներ, տարեցներ և այլ խոցելի բնակչություն, լքել են իրենց տները և ապաստանել հարևան Հայաստանում։ Ինչպես ես բազմիցս ընդգծել եմ, այս վերջին փորձությունը խորացնում է զինված բախման մարդասիրական և իրավապաշտպան հետեւանքները, որից նրանք տառապում են 2020-ից ի վեր եւ որը սրվել է վերջին ինը ամիսների ընթացքում Լաչինի միջանցքի երկայնքով երթևեկության երկարատև խախտման և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, ծառայություններ և էներգիայի մատակարարումների խիստ պակասի պատճառով»,- նշել է Միյատովիչը։
Նրա խոսքով, այս առումով ինքը ողջունում է Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը՝ պաշտպանելու և օգնություն ցուցաբերելու բոլոր կարիքավորներին մոտ ապագայում՝ ՄԱԿ Փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի, ՄԱԿ-ի այլ գործակալությունների և քաղաքացիական հասարակության աջակցությամբ:
«Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է ավելի շատ աջակցություն՝ ապահովելու համար, որ բոլոր մարդկանց կարիքները վաղ բացահայտվեն և պատշաճ կերպով լուծվեն: Ուստի Եվրախորհրդի անդամ երկրներին կոչ եմ անում դրսևորել իրենց համերաշխությունը և անհապաղ ցուցաբերել բոլոր անհրաժեշտ աջակցությունը»,- ընդգծել է Միյատովիչը։
ԵԽ հանձնակատարի խոսքով, Ադրբեջանի իշխանությունները «նախաձեռնել են մի շարք քաղաքական, վարչական և տնտեսական միջոցառումներ՝ ուղղված Ղարաբաղի տարածաշրջանի և այնտեղ ապրող մարդկանց վերաինտեգրմանը»։
«Այդ կապակցությամբ ես կոչ եմ անում Ադրբեջանի կառավարությանը երաշխավորել Ղարաբաղի տարածաշրջանում մնացած էթնիկ հայերի անվտանգությունն ու մարդու իրավունքները, ներառյալ հավասար վերաբերմունքի և բռնությունից, ահաբեկումից և ատելությունից պաշտպանվելու նրանց իրավունքները: Հատուկ պաշտպանության ենթակա են այնպիսի խոցելի խմբեր, ինչպիսիք են վիրավորվածները կամ բժշկական օգնության կարիք ունեցողները, տարեցները, կանայք և երեխաները։ Իշխանությունները պետք է նաև ապահովեն, որ երկրից փախածների իրավունքները լիովին հարգվեն, ներառյալ՝ ապահով և արժանապատիվ իրենց տները վերադառնալու իրավունքը:
Կարևոր է ապահովել մարդասիրական օգնություն տրամադրողների և մարդու իրավունքների միջազգային առաքելությունների անվճար և անարգել մուտքը ներկա հանգամանքներից տուժած բոլոր տարածքներ և մարդկանց: Այս առումով ի գիտություն եմ ընդունում վերջերս Ղարաբաղի տարածաշրջանում ՄԱԿ-ի առաքելության մասին տեղեկատվությունը։ Որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ ես կշարունակեմ ներգրավվել Հայաստանի և Ադրբեջանի բոլոր համապատասխան կողմերի հետ՝ իմ մանդատի համաձայն, օգնելու լուծել մարդու իրավունքների առկա մարտահրավերները: Այս համատեքստում, և Հայաստանի իշխանությունների հետ համագործակցությամբ, ես շուտով կմեկնեմ Հայաստան»,- եզրափակել է Միյատովիչը:

Дунья  Миятович: Я призываю Азербайджан гарантировать безопасность и соблюдение прав человека армян Нагорного Карабаха
Дунья Миятович: Я призываю Азербайджан гарантировать безопасность и соблюдение прав человека армян Нагорного Карабаха
Я внимательно слежу за быстро меняющейся ситуацией в Карабахском регионе и вокруг него. Об этом говорится в заявлении  комиссара Совета Европы по правам человека Дунья Миятович.
«После недавних военных действий Азербайджана и последующего контроля над регионом, по состоянию на 1 октября 2023 года 100 483 карабахских армянина, включая семьи, пожилых людей и другие уязвимые группы населения, покинули свои дома и нашли убежище в соседней Армении. Как я уже неоднократно подчеркивал, это последнее испытание усугубляет гуманитарные и правозащитные последствия вооруженных столкновений, от которых они страдают с 2020 года, а в последние девять месяцев усугубляется длительным нарушением движения по Лачинскому коридору и острой нехваткой товаров первой необходимости, услуг и энергоснабжения», - отметила Миятович.
По ее словам, в этой связи она приветствует усилия, предпринятые властями Армении для защиты и оказания помощи всем нуждающимся в ближайшей перспективе при поддержке УВКБ ООН, других агентств ООН и гражданского общества.
«Однако требуется дополнительная помощь для того, чтобы обеспечить своевременное выявление и адекватное удовлетворение потребностей всех людей. Поэтому я призываю государства-члены Совета Европы продемонстрировать свою солидарность и в срочном порядке оказать всю необходимую поддержку», - подчеркнула Миятович.
По словам комиссара СЕ, власти Азербайджана «инициировали ряд политических, административных и экономических мер, направленных на реинтеграцию Карабахского региона и проживающих там людей».
«В этой связи я призываю правительство Азербайджана гарантировать безопасность и соблюдение прав человека этнических армян, остающихся в Карабахском регионе, включая их права на равное обращение и на защиту от насилия, запугивания и ненависти. Особой защите подлежат уязвимые группы населения, такие как раненые или нуждающиеся в медицинской помощи, пожилые люди, женщины и дети. Власти также должны обеспечить полное соблюдение прав тех, кто покинул страну, включая право на безопасное и достойное возвращение в свои дома.
Крайне важно обеспечить свободный и беспрепятственный доступ поставщиков гуманитарной помощи и международных миссий по правам человека ко всем районам и людям, пострадавшим от сложившихся обстоятельств. В этой связи я принимаю к сведению информацию о недавно развернутой миссии ООН в Карабахском регионе. Как Комиссар по правам человека, я буду продолжать добиваться взаимодействия со всеми соответствующими сторонами из Армении и Азербайджана в соответствии с моим мандатом, чтобы иметь возможность оказать содействие в преодолении существующих проблем в области прав человека. В этом контексте - и в сотрудничестве с властями Армении - я вскоре совершу поездку в Армению», - заключила Миятович.