Կառավարությունը հավելյալ 7 միլիարդ դրամ կհատկացնի արցախցիների աջակցության ծրագրի համար
Կառավարության այսօրվա նիստը մեկնարկեց «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում վերաբաշխում և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 30-ի N 2215-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցի քննարկմամբ:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ նախագծով առաջարկվում է Կառավարության պահուստային ֆոնդից նախարարությանը հատկացնել 7 միլիարդ 548 հազար դրամ, որի նպատակը լինելու է ԱՀ քաղաքացիների 4-ամսյա ծրագրի ապրիլ ամսվա ֆինանսավորումն ապահովելը:
«Կառավարության որոշման համաձայն՝ 2021 թվականի մարտ, ապրիլ, մայիս, հունիս ամիսների ընթացքում ԱՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու տրվելու է 68 հազար դրամ աջակցություն՝ բացառությամբ 18-68 տարեկան տղամարդկանց»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ նույն ծրագրով նախորդ ամիս Արցախում աջակցություն է ստացել 101 հազարից ավելի քաղաքացի:
Առաքելյանի խոսքով՝ մինչև հիմա արցախցիներին տրված աջակցությունը կազմում է մոտ 33 միլիարդ դրամ:
Կառավարության արդեն հաստատած ծրագրերով կա ևս 22 միլիարդ դրամի հատկացման որոշում, այսինքն՝ ընդհանուր առմամբ տրամադրված և հաստատված հատկացումների ծավալը կազմելու է 55 միլիարդ դրամ:

Правительство Армении выделило 7,5 млрд драмов на помощь арцахцам
Решением правительства Армении из резервного фонда будет выделено более 7,5 млрд драмов правительству Арцаха для оказания помощи зарегистрированным и проживающим в республике гражданам. Бенефициарами программы являются зарегистрированные и проживающие в Арцахе граждане, лица, имеющие инвалидность, а также пенсионеры.
В целом программа коснется 101 442 гражданин. Каждому гражданину будет выделено по 68 000 драмов. Программа будет осуществляться в течение 4 месяцев. По словам министра труда и социальных вопросов Месропа Аракеляна, программа не коснется лишь мужчин в возрасте от 18 до 63 лет.
"До сих пор общий объем предоставленной Арцаху помощи составляет около 33 млрд драмов. Еще 22 млрд драмов планируется выделить по различным уже утвержденным правительством программам, в числе которых и данная программа. То есть, общий объем предоставленных и утвержденных постановлениями правительства ассигнований составит 55 млрд драмов», - сказал министр. По этой программе в прошлом месяце 101 тысяча арцахцев уже получила финансовую помощь. По словам министра, есть группа граждан, которые из-за проблем с документами не могут воспользоваться программами содействия.
"Мы в ближайшее время решим эти проблемы, чтобы включить этих несколько сотен граждан в программы", - добавил он.