Ղարաբաղում պետք է խուսափել երրորդ կողմերի՝ իրենց ներկայությունը Կովկասում ամրացնելու փորձերից. Կրեմլ
Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման հարցում գլխավորը խաղաղապահ պոտենցիալ չունեցող երրորդ կողմերի՝ Կովկասում իրենց ներկայությունն ամրացնելու փորձերից խուսափելն է, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը միայն կողջունի երրորդ կողմերի միջնորդական ջանքերը, եթե դրանք իզուր չեն ձեռնարկվում՝ միայն տարածաշրջանում իրենց ներկայությունը նշելու համար։ «Գլխավորը իրավիճակը կարգավորելուն օգնելն է։ Եվ շատ կարեւոր է խուսափել միջնորդական պոտենցիալ չունեցող ինչ-որ երրորդ կողմերի իզուր փորձերից՝ ամրագրելու իրենց ներկայությունը Կովկասում։ Դա հազիվ թե օգնի իրավիճակին»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ եթե ինչ-որ մեկը կարող է օգնել իջեցնել լարվածության մակարդակը եւ «օգնել Ղարաբաղի հայ բնակչության ինտեգրմանը նոր իրողությունում, դա կարող է միայն ողջունվել»։ «Բայց դրա համար անհրաժեշտ է բոլոր կողմերի համաձայնությունը»,- նշել է Պեսկովը։

Кремль: В Карабахе необходимо избежать попыток третьих сторон зафиксировать свое присутствие на Кавказе
Главное в урегулировании ситуации в Карабахе - избежать попыток третьих сторон, не имеющих миротворческого потенциала, зафиксировать свое присутствие на Кавказе, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
По его словам, Россия только приветствует посреднические усилия третьих сторон по Карабаху, если они не предпринимаются впустую только для обозначения присутствия в регионе. «Главное - это помочь ситуации урегулироваться. И очень важно избежать попыток каких-то третьих сторон впустую, без имеющегося посреднического потенциала, зафиксировать свое присутствие на Кавказе. Это вряд ли поможет ситуации», - сказал представитель Кремля, предает ТАСС.
Он при этом подчеркнул, что если кто-то может помочь снизить уровень напряженности и «помочь интеграции армянского населения Карабаха в новую реальность, это можно только приветствовать». «Но для этого нужно согласие всех сторон», - отметил Песков.