Գերտերությունները պետք է ստիպեն Ալիեւին հարգել նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի տակ դրված ստորագրությունը. ԵԽ-Արցախ բարեկամության խմբի համանախագահ
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Եվրախորհրդարան-Արցախ բարեկամության խմբի համանախագահ Ֆրանսուա Ալֆոնսին լիարժեք գոհ չէ Արցախյան հակամարտության հարցում Եվրամիության վարած քաղաքականությունից։  Այդուամենայնիվ, նա կարծում է, որ Եվրախորհրդարանի հետեւողական աշխատանքի եւ ճնշումների արդյունքում ԵՄ-ն փորձում է գործընթացում ներկա եւ ակտիվ լինել։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում Ալֆոնսին ընդգծել է, որ նախ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետք է հարգեն իրենց ստորագրությունը, որ դրել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթի վրա։ Եվրախորհրդարանի պատգամավորի խոսքով գերտերությունների կոալիցիան պետք է գործի իր հայտարարություններին համահունչ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հնարավոր լուծումներից մեկն էլ կարող է լինել սառը պատերազմի տարիների Գերմանիայի օրինակը՝ Արեւելյան եւ Արեւմտյան Գերմանիաների միջեւ առկա միջանցքի տրամաբանությամբ։
Պարոն ԱլֆոնսիԼեռնային Ղարաբաղի  120.000 հայերը յոթ ամիս շրջափակված ենև մարդասիրական աղետն օրեցօր ավելի է խորանում։ Ինչպե՞ս եք գնահատում ԵՄ քաղաքականությունն այս հարցում։
ԵՄ-ն քիչ թե շատ զբաղվում է հարցով։ Կարծում եմ՝ դա Եվրախորհրդարանի հետեւողական աշխատանքի եւ ճնշումների արդյունքն է։ Դիտորդական առաքելությունը, որը պարոն Բորելի կողմից ուղարկվել է Հայաստան, այնուամենայնիվ, դրական կետ է։ Մյուս կողմից՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահը համախմբում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներին՝ փորձելով ելք գտնել։ Կարծում եմ, որ Եվրոպան փոքր-ինչ ներգրավված է, և սա ավելի շատ հայ ժողովրդի շահերից է բխում, որ Եվրոպան ներգրավվի, քանի որ Եվրոպան, բացի միջազգային դիվանագիտական ​​կշիռից, նաեւ տնտեսական ճնշման միջոցներ ունի, որոնք իրական են։ Եթե ԵՄ-ն ցանկանա, կարող է դրանք իրականացնել։ Իրավիճակը բարդ է, և, եթե Եվրոպան դուրս գա որևէ նախաձեռնությունից, կարծում եմ, որ դրությունն էլ ավելի բարդ կդառնա։ Սա է իմ առաջին արձագանքը։ Երկրորդ դիտարկումս այն է, որ կա միջազգային պայմանագիր, որը պետք է հարգվի։ Սա նախապայման է՝ հրադադարի պայմանագիրն է, որը բացահայտորեն նախատեսում է ազատ տեղաշարժ Լաչինի միջանցքով՝ ռուսական խաղաղապահների կողմից տրված երաշխիքով։ Չէ որ միայն նրանք են տեղում եւ գիտեն, թե ինչ պետք է անեն, ուստի կարծում եմ, որ քննարկումների մեկնարկային կետը պետք է լինի հենց սա: Պարոն Ալիևը, Լաչինի միջանցքը փակելով, օգտագործում է իր ուժի դիրքը։  Նա առաջարկներ է արել՝ հնարավոր այլ մուտքերի եւ ճանապարհների վերաբերյալ, որոնք ինչ-որ կերպ կլինեն ադրբեջանական տարածքով՝ նրա լիակատար վերահսկողության տակ։ Սակայն դա չի կարող լինել, քանի որ չկա վստահություն, առավել եւս Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի համար։ Եվրոպան պետք է ցույց տա, որ, գլխավոր դերակատարներին համախմբելով, կշիռ ունի 2020 թվականի հրադադարի համաձայնագրի նկատմամբ լիարժեք հարգանք պարտադրելու համար, քանի որ ամեն ինչ պետք է ծավալվի դրա շուրջ։
Ինչպես ասացիքԵՄ- փորձում է ակտիվ դերակատար լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններումբայց հստակ գործողություններ չկան։ Ո՞րն է ԵՄ-ի իրական մտադրությունը՝ աջակցե՞լ համամարդկային արժեքներին համապատասխան լուծման որոնմանըթե՞ պարզապես թուլացնել Ռուսաստանի դերը։
Եվրոպական հասարակական կարծիքի միջոցով հայ ժողովրդի հետ համերաշխությունը Եվրախորհրդարանում իրականություն է։ Դա հաստատվում է ամեն անգամ, երբ կա բանաձեւ, որը մտահոգություն է արտահայտում Լեռնային Ղարաբաղում ապրող բնակչության ապագայի վերաբերյալ և դրվում է քվեարկության։ Բայց եվրախորհրդարանն ունի միայն խոսելու իրավասություն, իսկ ղեկավար մարմինները՝ նրանք, ովքեր գործելու իրավունք ունեն, անդամ երկրներն են։ Եվրոպայում ռազմական ուժ չկա, կա միայն եվրոպական դիվանագիտական ​​ուժը, որը գործարկվում է արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ պարոն Բորելի կամ եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջոցով։ Բայց նրանց ներգրավվածությունը պարոն Ալիևը չպետք է օգտագործի իր առավելությունն էլ ավելի առաջ մղելու համար: Նա հաղթեց 2020 թվականի պատերազմը, օգտվեց առավելությունից, և մենք զգում ենք, որ նպատակը, որ նա հետապնդում է, իր առավելությունը մի փոքր առաջ մղելն է, եւ նա դա փորձում է անել Լաչինի միջանցքն արգելափակելու միջոցով։ Կարծում եմ, որ այս միջանցքը նյարդային կիզակետ է, պետք է բավականաչափ ճնշում ունենալ, սակայն Եվրոպայի ճնշումը բավարար չէ։
ճիշտ է, որ այս ամենն արևմտյան տերությունների՝ Եվրոպայի կամ Միացյալ Նահանգների կամքի ֆոնին է արվում Ռուսաստանին հակադրվելու համար՝  հաշվի առնելով ուկրաինական հակամարտությունը։ Սակայն երբ մեկը ռազմական առումով ուժեղ է եւ փորձում է ուժով լուծել բոլոր հարցերը, վերահսկողության տակ առնել Լեռնային Ղարաբաղը՝ առանց որևէ բացասական դիվանագիտական ​​կամ տնտեսական հետևանքների, նրան պետք է հասկանալի դարձնել, որ, եթե նա շարունակի հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի վրա, կունենա հսկայական տնտեսական և դիվանագիտական ​​ բացասական հետևանքներ։ Իսկ սա անելու համար մեզ, հավանաբար, պետք է նաեւ ԱՄՆ-ի աջակցությունը։ Մենք կցանկանայինք խուսափել ռուսական խաղաղապահների դուրսբերումից, միայն թե դա հակասական է։ Դուք չեք կարող օգնություն խնդրել ռուսներից՝ աջակցելով պատերազմին, որը ներկայումս ընթանում է (խմբ․ նկատի ունի պատերազմն Ուկրաինայում)։ Այնպես որ իրավիճակը շատ բարդ է: Անձամբ ես կարծում եմ, որ միակ բանը, որ ճանաչում են բոլորը՝ ռուսները, ամերիկացիները, եվրոպացիները, ադրբեջանցիները, հայերը, հրադադարի պայմանագիրն է, որը ստորագրվել է, այդ թվում՝ պարոն Ալիևի կողմից։ Այսպիսով, առաջինը, որ պետք է խնդրել միջազգային բոլոր դերակատարներից, ասելն է՝ պարոն Ալիև, հարգեք ձեր ստորագրությունը։
Ուկրաինայի պատերազմի ընթացքում Արեւմուտքի քաղաքական կամքն ակնհայտորեն երեւաց։ Ռուսաստանի դեմ հնարավոր ու անհնար բոլոր պատժամիջոցները կիրառվեցին՝ հանուն համամարդկային եւ եվրոպական արժեքների։ Սակայն նույն կամքի դրսեւորումը բացակայում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Արցախում այսօր խորացված հումանիտար ճգնաժամ է, բայց, չնայած դրան, ԵՄ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի հնարավոր պատժամիջոցների հարց չի էլ քննարկում, որը, ինչպես դուք նշեցիք, ԵՄ միակ զենքն է։ Փոխարենը Եվրահանձնաժողովի նախագահը գնում է Բաքու եւ հայտարարում, որ Ադրբեջանը հուսալի գործընկեր է։ Այս ամենի  ֆոնին Ադրբեջանն անտեսում է միջազգային կառույցների դատավճիռներն ու կոչերըշարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը և հետապնդում է մեկ նպատակ՝ էթնիկ զտումների ենթարկել արցախահայությանը։ Չե՞ք կարծումոր այս ամենը անպատժելիության հետևանք է։ Ինչո՞ւ Արեւմուտքը չի գործում իր արժեհամակարգին համահունչ։
Ադրբեջանի անպատժելիությունը վկայում է Հայաստանի դաշնակիցների անզորության մասին, եւ սա վերաբերվում է նաեւ Եվրամիությանը։ Մենք հանձնառու ենք աջակցել Հայաստանին Մինսկի համաձայնագրերի շրջանակներում։ Արդեն երկար տարիներ է, ինչ գոյություն ունի հակամարտություն, որի հանգուցալուծմանը Եվրոպան փորձում է հասնել, բայց անզոր է: Անզոր է, քանի որ մենք գտնվում ենք ռուսական վերահսկողության գոտում և հիմա Ռուսաստանի հետ պատերազմի մեջ ենք։ Ռուսաստանը եւս անզոր է, որովհետև ինքն իրեն քաղաքական միջոցներ չի տրամադրում առաջ գնալու համար և շատ ուժեղ երկիմաստության մեջ է գտնվում. թղթի վրա աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին, իսկ հետո, փաստորեն, շատ ամուր տնտեսական հարաբերություններ է պահպանում Բաքվի հետ։ Այս երկիմաստությունն ինքնին խնդիր է, եւ սա նաեւ ԵՄ-ին է վերաբերում. ի՞նչ վստահություն կունենա պարոն Միշելը այսօր, իսկ վաղը՝ նրա իրավահաջորդը: Կարծում եմ՝ ապացուցվածն այն է, որ Եվրախորհրդարանում կա մի ուժեղ մեծամասնություն, որը կշարունակի աջակցել հայ ժողովրդին, քանի որ համերաշխությունը վաղեմություն ունի եւ արմատացած է: Եվ հետո անհրաժեշտ է, որ ներգրավված կառավարությունների միջոցով Խորհրդարանի այս կամքը կարողանա գտնել իր քաղաքական թարգմանությունը։ Պետք է արձանագրել, որ Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը հայկական սահմանին փոքր ինչ զսպեց հետագա հարձակումները: Կան մի քանիսը, բայց միջազգային դիտորդական առաքելությունն արդեն հակակշիռ է։ Պարոն Ալիևը դատապարտել և հրաժարվել է Ադրբեջանում դիտորդական առաքելությունից։ Սա փոքր տարր է, բայց ինքնին կոնկրետ գործողություն է: Կլոր սեղանների և քննարկումների ժամանակ, եթե միևնույն ժամանակ կոնկրետ գործողություններ չձեռնարկես, միշտ ուժ ունեցողը կասի «լավ, շատ լավ, քո քննարկումները հետաքրքրաշարժ են, բայց վերջում ես եմ որոշողը»։ Եվ նա վերջում որոշում է։ Իսկ այն որոշումը, որը պարոն Ալիևը ցանկանում է ընդունել որքան հնարավոր է շուտ, քանի որ ցանկանում է ավարտել գործը, դա Լեռնային Ղարաբաղ վերջնական ներխուժումն է։
Իսկ այսօր ի՞նչն է նրան հետ պահում։
Դե, դա առաջին հերթին ռազմական արկածախնդրություն է, հետո վերադառնում ենք Լաչինի միջանցքը շրջափակելու որոշմանը՝ զենքի տարանցման պատճառաբանությամբ, որն, ըստ Ալիեւի, արդարացնում է անցակետի գոյությունը։ Այսպիսով, հետին պլանում նա միշտ ցանկանում է հեշտությամբ հաղթել հակամարտությունն ընդդեմ զինաթափված բնակչության։ Վերջնական նպատակը դա է։
Ի՞նչը կարող է զսպել  և  կանխել այդ ամենը:
Դա իսկապես մեծ տերությունների կոալիցիան է, որը պետք է ասի՝ «բացառվում է, մենք չենք ուզում նման արդյունք»: Այսօր նրանք, ովքեր դա ասում են, կիսատ են ասում, և նրանց գործողություններն իրենց խոսքին համահունչ չեն։
Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական հաշտության պայմանագիրըորը խրախուսում են մեծ տերությունները։ Որո՞նք պետք է լինեն այն հիմնական կետերըորպեսզի այդ խաղաղության պայմանագիրը արդար համարվի:
Հիմնական սկզբունքն այն է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է կարողանա ասել՝ «իմ իրավունքները հարգված են»: Խաղաղություն կարող է լինել միայն այն ժամանակ, երբ մարդիկ համարում են, որ իրենց իրավունքները հարգված են։ Այս պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը ինչպե՞ս կարող են ասել, որ իրենց իրավունքները կամ տարածքը հարգված են։ Չեն կարող։
Եվրոպան դա լավ գիտի, 20 տարի Գերմանիան կառավարում էր Բեռլինը՝ թշնամական գոտում գտնվող միջանցքով: Կարող ենք նման մի լուծում պատկերացնել, բայց այդ ժամանակ միջանցքը պետք է լինի միջազգային պաշտպանության ներքո, և Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային սահմանները պետք է թույլ տան հայ բնակչությանը կազմակերպվել և ապրել փոխհամաձայնության մեջ։ Իհարկե, դժվար է պատկերացնելը․ միջազգային պայմանագրերը հաճախ երևակայական են։ Ուստի անհրաժեշտ է ունենալ երաշխիքներ տարածքի ամբողջականության, հայ բնակչության իրավունքների և Լաչինի միջանցքի անձեռնմխելիության վերաբերյալ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Արևմտյան Գերմանիայի և Արևելյան Գերմանիայի միջև՝ սառը պատերազմի ժամանակ։

Сверхдержавы должны заставить Алиева уважать подпись под документом от 9 ноября: сопредседатель группы дружбы СЕ-Арцах
Депутат Европарламента, сопредседатель группы дружбы Европарламент-Арцах Франсуа Альфонс не в полной мере удовлетворен политикой Евросоюза в арцахском конфликте. Тем не менее, он считает, что в результате последовательной работы и давления Европарламента ЕС пытается присутствовать и активно участвовать в процессе.
В интервью корреспонденту «Арменпресс» в Брюсселе Альфонс подчеркнул, что в первую очередь президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и президенту России Владимиру Путину следует уважать свои подписи, которые они поставили под подписанным 9 ноября 2020 года документом. По мнению депутата Европарламента, коалиция сверхдержав должна действовать в соответствии со своими заявлениями, и одним из возможных решений нагорно-карабахского конфликта может стать пример Германии в годы холодной войны, по логике существующий коридор между Восточной и Западной Германией.
- Господин Альфонс, 120 000 армян Нагорного Карабаха находятся в осаде уже семь месяцев, и гуманитарная катастрофа усугубляется день ото дня. Как вы оцениваете политику ЕС в этом вопросе?
- ЕС более или менее занимается этим вопросом. Думаю, это результат последовательной работы и давления Европарламента. Однако наблюдательная миссия, направленная г-ном Борелем в Армению, является положительным моментом. С другой стороны, председатель Европейского совета сводит лидеров Армении и Азербайджана, пытаясь найти выход. Я думаю, что Европа в чем-то вовлечена, и в интересах армянского народа вовлечение Европы, потому что Европа, помимо международного дипломатического веса, имеет еще и средства экономического давления, которые реальны. Если ЕС захочет, он может их реализовать. Ситуация сложная, и если Европа откажется от какой-либо инициативы, думаю, ситуация станет еще более сложной. Это моя первая реакция. Мое второе замечание состоит в том, что существует международное соглашение, которое необходимо соблюдать. Это обязательное условие соглашения о прекращении огня, которое четко предусматривает свободное передвижение по Лачинскому коридору с гарантией российских миротворцев. Они не единственные, кто там и знает, что делать, поэтому я думаю, что это должно быть отправной точкой для обсуждения. Г-н Алиев использует свое властное положение, закрывая Лачинский коридор. Он высказал предложения относительно возможных других въездов и дорог, которые так или иначе находились бы на территории Азербайджана, под его полным контролем. Однако этого не может быть, потому что нет доверия, особенно у армян, проживающих в Нагорном Карабахе. Европа должна показать, что, объединив основных действующих лиц, она сможет добиться полного соблюдения соглашения о прекращении огня от 2020 года, потому что все должно разворачиваться вокруг него.
- Как вы сказали, ЕС пытается быть активным игроком в переговорах между Арменией и Азербайджаном, но четких действий нет. Каково реальное намерение ЕС: поддержать поиск решения, согласующегося с общечеловеческими ценностями, или просто ослабить роль России?
- Солидарность с армянским народом через европейское общественное мнение – реальность в Европарламенте. Это подтверждается каждый раз, когда на голосование ставится резолюция, в которой выражается озабоченность судьбой населения, проживающего в Нагорном Карабахе. Но Европарламент имеет только право говорить, а руководящие органы, те, кто имеет право действовать, являются государствами-членами. В Европе нет военной силы, есть только европейская дипломатическая власть, которая осуществляется через Верховного представителя по иностранным делам г-на Борреля или президента Европейского Совета Шарля Мишеля. Но их участие не должно использоваться г-ном Алиевым для дальнейшего продвижения своего преимущества. Он выиграл войну 2020 года, он воспользовался преимуществом, и мы чувствуем, что цель, которую он преследует, состоит в том, чтобы продвинуть свое преимущество немного дальше, и он пытается сделать это, блокируя Лачинский коридор. Я думаю, что этот коридор является нервным центром, давления должно быть достаточно, но давления Европы недостаточно.
Правда все это делается на фоне желания западных держав, Европы или США выступить против России с учетом украинского конфликта. Однако, когда человек силен в военном отношении и пытается решить все вопросы силой, взять под контроль Нагорный Карабах без каких-либо негативных дипломатических или экономических последствий, ему следует дать понять, что если он продолжит нападать на Нагорный Карабах, будет иметь огромные экономические и негативные дипломатические последствия. И для этого нам, наверное, тоже нужна поддержка США. Хотелось бы избежать вывода российских миротворцев, но это спорно. Вы не можете просить помощи у русских, поддерживая войну, которая сейчас идет (ред.: имеется в виду война на Украине). Так что ситуация очень сложная. Лично я считаю, что единственное, что признают все - русские, американцы, европейцы, азербайджанцы, армяне - это соглашение о прекращении огня, подписанное, в том числе господином Алиевым. Итак, первое, что следует попросить у всех международных акторов, это сказать: г-н Алиев, уважайте свою подпись.
- Во время войны на Украине отчетливо проявилась политическая воля Запада. Все возможные и невозможные санкции против России применялись во имя общечеловеческих и европейских ценностей. Однако в случае с Арменией и Нагорным Карабахом проявления той же воли нет. Сегодня в Арцахе обострился гуманитарный кризис, но, несмотря на это, ЕС даже не обсуждает вопрос о возможных санкциях против Азербайджана, который, как Вы упомянули, является единственным оружием ЕС. Вместо этого президент Еврокомиссии едет в Баку и заявляет, что Азербайджан является надежным партнером. На фоне всего этого Азербайджан игнорирует суждения и обращения международных структур, продолжает нарушать режим прекращения огня и преследует одну цель: подвергнуть арцахских армян этнической чистке. Вам не кажется, что все это следствие безнаказанности? Почему Запад не действует в соответствии со своей системой ценностей?
- Безнаказанность Азербайджана свидетельствует о бессилии союзников Армении, это касается и Евросоюза. Мы привержены поддержке Армении в рамках Минских соглашений. Конфликт существует уже много лет, Европа пытается его разрешить, но она бессильна. Она бессильна, потому что мы находимся в зоне российского контроля и сейчас мы воюем с Россией. Россия бессильна еще и потому, что не обеспечивает себя политическими средствами для движения вперед и находится в очень сильной неопределенности: на бумаге поддерживает Армению, а на деле поддерживает очень прочные экономические отношения с Баку. Эта двусмысленность сама по себе является проблемой, и это также относится к ЕС. Какое доверие будет иметь г-н Мишель сегодня и его преемник завтра? Я думаю, что было доказано, что в Европейском парламенте есть сильное большинство, которое будет продолжать поддерживать армянский народ, потому что солидарность стара и укоренилась. И тогда необходимо, чтобы эта воля парламента нашла свое политическое воплощение через заинтересованные правительства. Следует отметить, что наблюдательная миссия Евросоюза на границе с Арменией несколько предотвратила дальнейшие обстрелы. Их несколько, но международная наблюдательная миссия — это уже противовес. Г-н Алиев осудил и отказался от наблюдательной миссии в Азербайджане. Это небольшой элемент, но сам по себе он является конкретным действием. Во время круглых столов и дискуссий, если одновременно не предпринимать конкретных действий, тот, у кого есть власть, всегда скажет: «Хорошо, очень хорошо, ваши дискуссии увлекательны, но в конце концов решаю я». И решает в конце концов. И решение, которое г-н Алиев хочет принять как можно быстрее, потому что хочет довести дело до конца, — это окончательное вторжение в Нагорный Карабах.
- И что его сдерживает сегодня?
- Ну, во-первых, это военная авантюра, потом возвращаемся к решению перекрыть Лачинский коридор под предлогом транзита оружия, что, по словам Алиева, оправдывает существование блокпоста. Итак, на заднем плане он всегда хочет легко победить в конфликте с обезоруженным населением. Это конечная цель.
- Что может остановить и предотвратить все это?
- На самом деле коалиция великих держав должна сказать: «Это исключено, мы не хотим такого исхода». Сегодня те, кто так говорит, говорят половинчато, и их действия не соответствуют их словам.
- Как вы себе представляете окончательное соглашение о примирении между Арменией и Азербайджаном, поощряемое великими державами? Какими должны быть основные пункты, чтобы это мирное соглашение считалось справедливым?
- Главный принцип заключается в том, что каждый гражданин должен иметь возможность сказать: «Мои права уважаются». Мир может быть только тогда, когда люди считают, что их права соблюдаются. Как в этих условиях проживающие в Нагорном Карабахе армяне могут говорить, что их права или территория уважаются? Они не могут.
Европа это хорошо знает, 20 лет Германия управляла Берлином через коридор во вражеской зоне. Мы можем представить себе такое решение, но тогда коридор должен находиться под международной защитой, а территориальные границы Нагорного Карабаха должны позволять армянскому населению организоваться и жить в согласии. Конечно, это сложно представить - международные соглашения часто являются воображаемыми. Поэтому необходимо иметь гарантии целостности территории, прав армянского населения и неприкосновенности Лачинского коридора. Так же, как между Западной Германией и Восточной Германией во время холодной войны.