Արցախում շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված միջոցառումներ կիրականացվեն
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված միջոցառումները:
«Մենք փորձում ենք առավելագույնս աջակցել, որպեսզի աշխատատեղերը պահպանվեն: Ցավոք, այս իրավիճակում շատերը կորցրել են աշխատանքը: Մշակված ծրագրերի միջոցով փորձելու ենք հնարավորինս աջակցել թե՛ տնտեսվարողներին, թե՛  սոցիալապես ավելի դժվար վիճակում հայտնված քաղաքացիներին»,-ասել է պետնախարարը:
Միջոցառումների մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար, պետնախարարի խորհրդական Գրիգորի Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է իրականացնել չորս ծրագիր, որոնցից երկուսն ունեն տնտեսական, երկուսը՝ սոցիալական ուղղվածություն:
Տնտեսական ծրագրերը վերաբերում են շրջափակման հետևանքով  առավելապես տուժած ոլորտներին և նախատեսում են աջակցության տրամադրում տնտեսվարողներին և անհատ ձեռնարկատերերին: Ծրագրերի նպատակն է առաջին հերթին պահպանել աշխատատեղերը, տնտեսավարողներին աջակցել աշխատավարձերի կամ պարապուրդների վճարման ապահովման հարցում, իսկ անհատ ձեռնարկատերերին ամսական աջակցություն տրամադրել:
Սոցիալական ծրագրերից առաջինը վերաբերում է դեկտեմբերի 12-ից մինչև փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատված անձանց։ Եթե ճգնաժամի պատճառով տնտեսվարողներն ստիպված են եղել գնալ ազատումների և կրճատումների, ապա այդ աշխատողներին հունվար ամսվա համար նվազագույն աշխատավարձի չափով աջակցություն կտրամադրվի (եթե աշխատավարձը եղել է այդ չափից պակաս, ապա՝ այդ գումարը)։ Մյուս ծրագիրը վերաբերում է նույն ժամանակահատվածում գրանցված աշխատանք չունեցող անձանց. յուրաքանչյուր երեխայի հաշվով  նրանց տրամադրվելու է  որոշակի գումարի չափով աջակցություն։
Տնտեսական  ծրագրերի իրականացման պատասխանատուն Պետական եկամուտների կոմիտեն է, սոցիալական ծրագրերինը՝ Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունը։ Առաջիկայում կհրապարակվեն ծրագրերի մանրամասները:
Պետնախարարը ընդգծել է միջոցառումների թափանցիկ և հասցեական իրականացման կարևորությունը: Նա հանձնարարել է հաշվարկել նաև շրջափակման հետևանքով տնտեսության կրած ընդհանուր վնասի չափը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև  կրթության, առողջապահության, սոցիալական ոլորտներին վերաբերող  հրատապ հարցեր:

Посредством разработанных программ мы постараемся максимально оказать поддержку как хозяйствующим субъектам, так и гражданам, оказавшимся в более сложной социальной ситуации։ Варданян
В ходе совещания, состоявшегося сегодня под руководством Государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна, были представлены меры, направленные на смягчение экономических и социальных последствий блокады.
«Мы стараемся максимально помогать, чтобы сохранялись рабочие места. К сожалению, в этой ситуации многие потеряли работу. Посредством разработанных программ мы постараемся максимально оказать поддержку как хозяйствующим субъектам, так и гражданам, оказавшимся в более сложной социальной ситуации", - сказал Госминистр.
Руководитель рабочей группы по разработке мероприятий, советник Государственного министра Григорий Мартиросян сообщил, что планируется реализовать четыре программы, две из которых имеют экономическую направленность, а две - социальную.
Программы экономической направленности касаются наиболее пострадавших от блокады отраслей: ими предусматривается предоставление помощи хозяйствующим субъектам и индивидуальным предпринимателям. Целью программ, прежде всего, - сохранить рабочие места, помочь хозяйствующим субъектам в обеспечении предусмотренных законом выплаты заработных плат или пособий по безработице, определенных законом, а индивидуальным предпринимателям – предоставлять ежемесячное пособие.
Первая из социальных программ касается лиц, уволенных с работы в период с 12 декабря по 1 февраля. Если из-за кризиса хозяйствующим субъектам пришлось пойти на увольнения и сокращения, то таким работникам за январь месяц будет предоставлена помощь в размере минимальной заработной платы (если заработная плата была меньше этой суммы, то сумма, равная заработной плате). Другая программа касается зарегистрированных безработных за тот же период: в расчёте на каждого ребёнка им будет предоставлена помощь в ​​определенном размере.
Ответственным за реализацию экономических программ является Комитет государственных доходов, а за социальные программы отвечает Министерство социального развития и миграции. Детали программ будут опубликованы в ближайшее время.
Государственный министр подчеркнул важность прозрачной и адресной реализации этих мероприятий. Он также распорядился подсчитать сумму общего ущерба, нанесенного экономике в результате блокады.
В ходе совещания также были обсуждены неотложные вопросы, касающиеся образования, здравоохранения и социальной сферы.