Արցախի ՄԻՊ-ը՝ գերիների վերադարձի մասին
1. Միանշանակ, նրանց վերադարձը պետք է լինի պետական մարմինների առաջնահերթություններից մեկը, սակայն պետք է տարանջատել լիազոր մարմինները աջակից մարմիններից, ինչպես նաև՝ սուբյեկտիվ խնդիրները՝ օբյեկտիվ դժվարություններից: Լիազոր մարմինն այդ հարցում կառավարությունն է՝ ի դեմս համապատասխան հանձնաժողովի:
2. Որպես աջակից մարմին՝ ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն առավելագույնս աջակցում է պետական ու միջազգային կառույցներին իրենց գործառույթների իրականացման հարցում: Մասնավորապես, բոլոր հնարավոր աղբյուրներից շարունակաբար հավաքագրում ենք տեղեկություններ ու փոխանցում նրանց, համապատասխան տեղեկություններ ենք տալիս գերիների հարազատներին ու նրանց փաստաբաններին, դիմումներ ու զեկույցներ ենք ուղարկում տարբեր միջազգային կառույցների ու որոշում կայացնողների և այլն: Օրինակ, անհայտ կորած քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ կատարել ենք մեծածավալ փաստահավաք գործունեություն և բացառիկ տվյալների շտեմարանը փոխանցել բոլոր լիազոր մարմիններին: Նաև մեր ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է եղել փրկել մի խումբ գերիների կյանքը և հստակեցնել նրանց մասին տեղեկությունները. արդեն զգալի հաջողություններ կան, սակայն արդյունքների առումով ավելի մանրամասն չեմ կարող ներկայացնել՝ հաշվի առնելով թեմայի նրբություններն ու գաղտնիության կարևորությունը գերիների համար:
Հենց այսօր բավականին երկար քննարկում եմ ունեցել Կարմիր խաչի պատասխանատու ներկայացուցչի հետ, ներկայացրել լրացուցիչ տվյալներ նրան: Առանձին քննարկումներ եմ ունեցել նաև միջազգային իրավապաշտպանների հետ:
1. Հարկ է հաշվի առնել, որ այս թեմայում առկա են բազմաթիվ նուրբ ու զգայուն հարցեր, և ավելորդ հրապարակայնացումը երբեմն վնասում է գործընթացին ու գերիների ճակատագրին: Այնուամենայնիվ, շատ կարևոր է, որ ընտանիքներն ու հանրությունը հնարավոր չափով իրազեկված լինեն գործընթացից ու արդյունքներից: Բացի դրանից, պետք չէ մոռանալ, որ գործընթացը կախված է առաջին հերթին ադրբեջանական կողմից, քանի որ իրենց վերահսկողության տակ են գերիները:
2. Ակտիվ համագործակցում ենք նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, և այսօր էլ իմ գործընկեր Արման Թաթոյանը հանդես է եկել մանրամասն պարզաբանումներով ու շեշտադրումներով, հղումը տեղադրում եմ մեկնաբանությամբ, որպեսզի մոտավոր նույն բաներն էլ ես չկրկնեմ»,-ասվում է ԱՀ ՄԻՊ պարզաբանման մեջ։

Процесс возвращения пленных зависит от Азербайджана: Омбудсмен Арцаха
Процесс возвращения пленных зависит от азербайджанской стороны, так как пленные находятся под их контролем. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
«Поскольку вопросов по части пленных много, хотел бы прояснить несколько пунктов.
1. Однозначно, что их возвращение должно быть одним из приоритетов государственных органов власти, однако необходимо отделить уполномоченные органы от содействующих, а также субъективные задачи от объективных трудностей. Уполномоченным органом в этом вопросе является правительство в лице соответствующей комиссии.
2. В качестве вспомогательного звена защитник прав человека Республики Арцах максимально содействует государственным и международным структурам в осуществлении их функций. В частности, из всех возможных источников мы постоянно собираем информацию и передаем им, предоставляем соответствующую информацию родственникам пленных и их адвокатам, направляем заявления и доклады различным международным структурам и лицам, принимающим решения, и т. д.
Например, в отношении пропавших без вести гражданских лиц мы осуществили крупномасштабную работу по сбору фактов и передали эксклюзивную базу данных всем уполномоченным органам. Кроме того, благодаря нашим усилиям стало возможным спасти жизнь группы пленников и уточнить информацию о них, уже есть ощутимые успехи, но в плане результатов не могу вдаваться в подробности, учитывая тонкости темы и секретность информации.
Именно сегодня я провел довольно детальное обсуждение с ответственным представителем Красного Креста, представил ему дополнительные данные. У меня были отдельные обсуждения и с международными правозащитниками.
1. Следует учитывать, что в этой теме есть множество тонких и чувствительных вопросов, и излишняя публичность иногда вредит процессу и судьбе пленных. Тем не менее, очень важно, чтобы семьи и общество, по возможности, были осведомлены о процессе и результатах. Кроме того, не следует забывать, что процесс зависит, в первую очередь, от азербайджанской стороны, поскольку пленные находятся под их контролем.
2. Мы активно сотрудничаем также с Омбудсменом Армении, и мой коллега Арман Татоян выступил с подробными разъяснениями на этот счет», - написал Бегларян.