Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողություններն Արցախում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողություններն Արցախում:
«Գլխավոր քարտուղարը խիստ մտահոգված է տարածաշրջանում ռազմական ուժի կիրառմամբ և զոհերի մասին հաղորդագրություններով, այդ թվում ՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում ։ Նա ափսոսում է, որ այս անհանգստացնող իրադարձությունները հաջորդեցին սեպտեմբերի 18-ին տեղի բնակչությանը այդքան անհրաժեշտ մարդասիրական օգնության առաքմանը:
Գլխավոր քարտուղարն ամենավճռական կերպով կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, դեէսկալացիան և հրադադարի ռեժիմի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների առավել խստագույն պահպանումը:
Նա նախկինի պես մտահոգված է տեղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակով և կրկնում է մարդասիրական կազմակերպությունների ՝ կարիքավորներին լիարժեք հասանելիությունը դյուրացնելու հրատապ քայլերի իր կոչը: Նա կողմերին կոչ է անում վերակողմնորոշել տարածաշրջանում վստահության ամրապնդման և երկարաժամկետ խաղաղության ապահովման ջանքերը», - նշված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի հայտարարության մեջ ։

Антониу Гуттериш  призывает к немедленному прекращению боевых действий в Арцахе
Генеральный секретарь ООН Антониу Гуттериш  призывает к немедленному прекращению боевых действий в Арцахе.
«Генсек крайне обеспокоен применением военной силы в регионе и сообщениями о жертвах, в том числе среди гражданского населения. Он сожалеет, что эти тревожные события последовали за доставкой столь необходимой гуманитарной помощи местному населению 18 сентября.
Генеральный секретарь самым решительным образом призывает к немедленному прекращению боевых действий, деэскалации и более строгому соблюдению режима прекращения огня и принципов международного гуманитарного права.
Он по-прежнему обеспокоен гуманитарной ситуацией на местах и повторяет свой призыв к срочным шагам по облегчению полноценного доступа гуманитарных организаций к нуждающимся. Он призывает стороны переориентировать усилия по укреплению доверия и обеспечению долгосрочного мира в регионе», - отмечается в заявлении офиса генсека ООН.