Մենք կոչ ենք անում ցուցաբերել պատասխանատվություն և ճկունություն՝ ապահովելու, որ ինչպես Լաչինի, այնպես էլ Աղդամ-Ասկերան երթուղին օգտագործվեն․ Շառլ Միշելի գրասենյակ
ԵՄ նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակը անդրադարձել է Աղդամ-Ասկերան ճանապարհով ռուսական մարդասիրական մեքենայի մուտքին Ստեփանակերտ, խոսել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ երկխոսության անհրաժեշտության մասին․
«2023թ․ սեպտեմբերի 1-ի մեր հայտարարության մեջ հրապարակայնորեն ուրվագծված տարրերին և առաջարկներին համահունչ՝ նախագահ Միշելը շարունակել է սերտորեն ներգրավված լինել այդ և այլ մոտեցումների առաջմղմանը՝ առաջնային ուշադրություն դարձնելով լարվածության թուլացմանը և Ղարաբաղի հայերի առջև ծառացած հումանիտար իրավիճակին։
Մասնավորապես, նախագահ Միշելը սեպտեմբերի 9-ի հեռախոսազրույցների ժամանակ ինտենսիվ շփումներ է ունեցել ինչպես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, այնպես էլ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ Նյու Դելիում անցկացվող G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Բաքվի, Երևանի և ղարաբաղահայության ներկայացուցիչների հետ նրա գրասենյակի և Տոյվո Կլաարի ամենօրյա աջակցությամբ իրականացվող այս ջանքերն ուղղված են լարվածության թուլացմանը և Ղարաբաղի հայերին հումանիտար հասանելիության ապաշրջափակման համար լուծում մշակելուն:
Այս համատեքստում մենք նշում ենք այսօր ռուսական մարդասիրական առաքման անցումը Աղդամ-Ասկերան երթուղով։ Մենք հասկանում ենք այս զարգացման հետ կապված ողջ զգայունությունը։ Մեր ակնկալիքն է, որ դա խթանի տեղի բնակչությանը մարդասիրական կանոնավոր մատակարարումների վերսկսումը:
Իրավիճակը տեղում արագորեն վատանում է. Կարևոր է ապահովել Ղարաբաղի հայերին առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը։ Աղդամ-Ասկերան երթուղու բացումն այսօր կարևոր քայլ է, որը պետք է նպաստի նաև Լաչինի միջանցքի վերաբացմանը։ Մենք կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ ցուցաբերել պատասխանատվություն և ճկունություն՝ ապահովելու, որ ինչպես Լաչինը, այնպես էլ Աղդամ-Ասկերան երթուղին օգտագործվեն։
Տեղում այս ծանր իրավիճակը չափազանց երկար է տևել։ Այժմ կարևոր է գտնել կայուն և փոխընդունելի լուծումներ՝ ապահովելու մարդասիրական հասանելիությունը նաև աշնան և ձմեռային սեզոններին ընդառաջ:
Մենք վերահաստատում ենք մեր խորը համոզմունքը, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի՝ համաձայն անցյալի համաձայնագրերի և Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) հրամանի, և ընդգծում ենք մեր հավատամքը մատակարարման այլ ուղիների օգտակարության վերաբերյալ՝ ի շահ տեղի բնակչության։
ԵՄ-ն ակնկալում է, որ այսօրվա զարգացումներին կհետևեն ավելի կոնկրետ քայլեր առաջիկա օրերին և շաբաթներին՝ կապված նաև Բաքվի և Ղարաբաղի հայերի միջև իրենց իրավունքների և անվտանգության շուրջ երկխոսության, հաշտեցման ջանքերի և ընդհանուր հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացի հետ»։

ЕС: Открытие дороги Агдам-Аскеран должно способствовать открытию Лачинского коридора
Открытие дороги Агдам-Аскеран является важным шагом, который должен способствовать открытию и Лачинского коридора. Об этом говорится в заявлении представителя главы Евросовета Шарля Мишеля.
«В соответствии с элементами и предложениями, изложенными в заявлении от 1 сентября 2023 года, Мишель продолжает активно участвовать в продвижении этих и других подходов, уделяя основное внимание деэскалации напряженности и гуманитарной ситуации, с которой столкнулись карабахские армяне.
В частности, Мишель в последние несколько дней поддерживал интенсивные контакты как с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым во время телефонных разговоров 9 сентября, так и с президентом Турции Эрдоганом в кулуарах саммита G20 в Нью-Дели 10 сентября.
Эти усилия, поддержанные ежедневным взаимодействием его офиса и спецпредставителя ЕС Тойво Клаара с Баку, Ереваном и представителями карабахских армян, были направлены на деэскалацию напряженности и выработку решения по разблокированию гуманитарного доступа для карабахских армян.
В этом контексте отмечаем прохождение российского гуманитарного груза по дороге Агдам-Аскеран. Мы понимаем всю деликатность, связанную с этим развитием. Надеемся, что это придаст импульс возобновлению регулярных гуманитарных поставок местному населению.
Ситуация на месте быстро ухудшается. Крайне важно обеспечить снабжение карабахских армян продуктами первой необходимости. Открытие маршрута Агдам-Аскеран является важным шагом, который должен способствовать открытию и Лачинского коридора. Мы призываем все заинтересованные стороны проявить ответственность и гибкость в обеспечении использования как Лачинской дороги, так и дороги Агдам-Аскеран.
Эта сложная ситуация на месте длится слишком долго. Сейчас важно найти устойчивые и взаимоприемлемые решения для обеспечения гуманитарного доступа, в том числе в преддверии осеннего и зимнего сезонов.
Мы подтверждаем нашу твердую убежденность в том, что Лачинский коридор должен быть разблокирован в соответствии с предыдущими соглашениями и решением Международного Суда, и подчеркиваем нашу веру в полезность и других маршрутов снабжения на благо местного населения.
ЕС ожидает, что за сегодняшними событиями в ближайшие дни и недели последуют более конкретные шаги, в том числе касающиеся диалога между бакинскими и карабахскими армянами об их правах и безопасности, усилий по примирению и в целом армяно-азербайджанского мирного процесса», – отмечается в заявлении.