Ադրբեջանը նպատակ է հետախնդում ահաբեկել մարդկանց և հասնել Արցախի հայաթափմանը. ՄԻՊ
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։
Ինչպես հայտնում է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։
"Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել։
Ադրբեջանական կողմը, խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, շարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների դեմ իր հանցավոր գործողությունները՝ ոտնձգելով առաջին հերթին խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի և հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։
Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։
Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը",- ասված է Ստեփանյանի հայտարարության մեջ։

2 декабря в районе 10:30 азербайджанская сторона открыла огонь с позиций, расположенных в направлении общины Кармир шука Мартунинского района Республики Арцах
2 декабря в районе 10:30 азербайджанская сторона открыла огонь с позиций, расположенных в направлении общины Кармир шука Мартунинского района Республики Арцах. Стрельба продлилась 10-15 минут.
В основном применялось стрелковое оружие. Как сообщает защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, согласно полученным разъяснениям, выстрелы были слышны в жилом районе общины, а выпущенные противником пули дошли до общинных садов. «Человеческих и материальных потерь вследствие обстрелов не было.
Азербайджанская сторона, нарушив установленный трехсторонним заявлением режим прекращения огня и достигнутые на высоком уровне договоренности, продолжает свои преступные действия против прав народа Арцаха, посягая в первую очередь на право на жизнь, психологическую и физическую неприкосновенность мирного населения. После установления режима прекращения огня мы неоднократно заявляли, что подобными преступными действиями азербайджанская сторона преследует цель запугать живущих в Арцахе людей и посредством формирования атмосферы страха и отчаяния добиться выселения армян из Арцаха.
Для сдерживания преступных действий азербайджанской стороны и исключения их повторения, а также для защиты прав и безопасности жителей Арцаха продолжает оставаться крайне необходимым незамедлительное удаление азербайджанских опорных пунктов с мест, находящихся в непосредственном соседстве с мирными населенными пунктами и внедрение механизмов беспристрастного расследования случаев нарушения режима прекращения огня»,- говорится в заявлении Степаняна.