Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է. ՀՀ ՄԻՊ-ը հանդիպումներ է ունեցել
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա քաղաքացուն Ադրբեջանի կողմից առևանգելու դեպքի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 29-ից մի շարք քննարկումներ է ունեցել միջազգային գործընկերների և տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Մասնավորապես՝ նրանց են ներկայացվել ուսումնասիրությունների արդյունքները, որոնց համաձայն՝ Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ, իսկ անձի հիմնարար իրավունքներին ոչ իրավաչափ միջամտությունը տեղի է ունենում միջազգային իրավական երաշխիքների և չափանիշների խախտմամբ։ Համապատասխան նամակներ են ուղարկվել մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային հեղինակավոր կառույցներին։ Այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ իրականացվող աշխատանքները շարունակվում են, ձեռք են բերվում նոր տվյալներ։
Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է նաև առևանգված քաղաքացու հարազատների հետ, որոնց ներկայացվել են իրականացվող, սակայն հրապարակման ոչ ենթակա աշխատանքների մանրամասները։
Պաշտպանը նշում է, որ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, ով ԿԽՄԿ հովանու ներքո Հայաստան էր տեղափոխվում բուժում ստանալու նպատակով։ Ուստի վերջինիս առևանգումն Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայողների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է դեպքեր, երբ սոցիալական ցանցերում, մասնավորապես տելեգրամյան ալիքներում, ադրբեջանցիների կողմից թիրախավորվել են Վագիֆ Խաչատրյանի հարազատները, այդ թվում՝ անչափահաս, ինչը խիստ անընդունելի և դատապարտելի է։ Պաշտպանն ընդգծում է, որ այս երևույթը Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյացության քաղաքականության ևս մեկ ապացույց է։

Омбудсмен обсудил вопрос похищенного Вагифа Хачатряна с международными партнерами
Защитник прав человека Анаит Манасян с 29 июля провела ряд обсуждений с международными партнерами и представителями различных структур относительно похищения Азербайджаном 68-летнего гражданина, перевозимого в Армению на лечение под эгидой Международного комитета Красного Креста.
В частности, ею были представлены результаты исследований, согласно которым в какой-либо международной разведывательной системе нет данных о розыске в отношении Вагифа Хачатряна, а неправомерное вмешательство в основные права личности является нарушением международных правовых гарантий и стандартов.
Соответствующие письма были направлены авторитетным международным структурам, имеющим мандат на защиту прав человека. Работа с международными партнерами в этом направлении продолжается, приобретаются новые данные. Анаит Манасян также встретилась с родственниками похищенного гражданина, которым были представлены подробности осуществляемых, но не подлежащих публикации работ. Омбудсмен отмечает, что Вагиф Хачатрян является лицом, находящимся под международной гуманитарной защитой, который должен был быть доставлен в Армению под эгидой МККК для лечения.
Поэтому похищение последнего пограничниками Азербайджана является грубым нарушением международного гуманитарного права. Защитник прав человека зафиксировала случаи, когда в социальных сетях, в частности, в телеграм-каналах, мишенью азербайджанцев стали родственники Вагифа Хачатряна, в том числе несовершеннолетние, что крайне неприемлемо и предосудительно.
Омбудсмен подчеркивает, что это является еще одним доказательством проводимой Азербайджаном политики армянофобии.