ՌԴ-ն խստացնում է միգրացիոն քաղաքականությունը. ՀՀ-ից 61 հազար քաղաքացու մուտքը համարվել է անօրինական
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը խստացնում է միգրացիոն օրենսդրությունը: Հայաստանի միգրացիոն ծառայության հանրայիկ կապերի պետ Նելլի Դավթյանն ասուլիսում այսօր տեղեկացրեց, որ ՀՀ քաղաքացիների մի ստվար զանգված ևս առնչվելու է այս խստացումներին: Մասնավորապես, ՀՀ-ից 61 հազար միգրանտների մուտքը համարվել է անօրինական։
«Նախազգուշացվել է, որ ՌԴ-ն պատրաստում է սանկցիաներ, որ պետք է կիրառվեն այս թիրախային խմբի նկատմամբ: Հորդորում են, որպեսզի մինչև հունիսի 15-ը երկրի տարածքը լքեն անօրինական միգրանտի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիները»,- ասաց նա։
Ավելի վաղ InfoPort.am-ը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի ՆԳՆ-ն պահանջում է, որ ԱՊՀ երկրները մինչ հունիսի 15-ը հետ կանչեն իրենց բոլոր անօրինական արտագաղթյալներին, որոնց թիվն արդեն հատում է մեկ միլիոնը,- հայտարարել է ՌԴ ՆԳ նախարարի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Գորովոյը։
ԱՊՀ անդամ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստում Գորովոյը ցուցադրել էր վիճակագրության սլայդ:
«Ձեր քաղաքացիների թվաքանակը, որոնք ներկայումս գտնվում են իմ երկրի տարածքում` անօրինական է»,- ասել է Գորովոյը: Այսպես. ըստ նախարարության, ներգաղթյալների մեծ մասը Ուզբեկստանից են՝ 332 հազար, այնուհետև Տաջիկստանն է (247 հազար), Ուկրաինան (152 հազար), Ադրբեջանը (120 հազար), Ղրղզստանը (115 հազար), Հայաստանը (61 հազար), Մոլդովան (56 հզ.) և Ղազախստանը (49 հզ.): Մինչև հունիսի 15-ը այդ անձինք կարող են իրենք լքել Ռուսաստանը և ոչ մի պատիժ չստանալ: 15-ից հետո նրանք չեն կարողանա անհետևանք դուրս գալ ստվերից,- զգուշացրել էր ՆԳ նախարարությունը:
Նշենք, որ Պետական դուման քննարկում է միգրացիոն խստացումների մեկ այլ փաթեթ, որոնք առաջարկում են, օրինակ, որ եթե նախկինում քաղաքացիները ՌԴ-ում կարող էին 180 օրվա ընթացքում Ռուսաստանում գտնվել 90 օր, ապա այժմ նույնքան՝ 90 օր կարող են գտնվել մեկ ողջ տարվա ընթացքում։ Իսկ առանց գրանցման անձը կարող է Ռուսաստանում մնալ 30 օր, ավելի ժ-ամկետով մնալու համար նրա գրանցումը պարտադիր կդառնա։

РФ ужесточает миграционную политику: Это затронет также граждан
РА На днях стало известно, что Россия ужесточает миграционное законодательство. Начальник по связям с общественностью Миграционной службы Армении Нелли Давтян сегодня на пресс-конференции сообщила, что это затронет также большую часть граждан Армении.
В частности, въезд в РФ 61 тыс. мигрантов из Армении считается незаконным. «Было предупреждено, что РФ готовит санкции, которые должны быть применены в отношении этой целевой группы. Правительство РФ призывает граждан, находящихся в статусе нелегальных мигрантов, до 15 июня покинуть территорию страны», - сообщила Давтян. Напомним, что об ужесточении миграционной политики в минувшую пятницу сообщил первый заместитель министра внутренних дел РФ. Есть и другие ограничения.
Например, 7 июля вступит в силу закон «О контроле за осуществлением международных перевозок», который предполагает, что иностранный перевозчик, пересекая границу РФ, должен в течение 3 часов оплатить неоплаченный штраф, если таковой у него имеется. В противном случае ему будет запрещен въезд в РФ. А в случае нарушения правил дорожного движения на территории РФ у водителя возникнут проблемы, и он будет вынужден сначала заплатить штраф, а затем продолжить путь. Отметим, что Госдума обсуждает и другой пакет миграционных правил, которые предлагают, сокращение количества дней законного пребывания на территории РФ до 90 в течение года. Действующим законом на территории РФ разрешается проводить 90 дней через каждые пол года. А без регистрации лицо может оставаться в России в течение 30 дней.