Մենք ինչ պիտի անենք, որ աջակցենք, որպեսզի Ձեր տաղանդը զարգանա․ Վարչապետն ընդունել է Շախմատի աշխարհի և Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունների հաղթող Մարիամ Մկրտչյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի շախմատի կանանց հավաքականի անդամ, աշխարհի և Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունների հաղթող Մարիամ Մկրտչյանին և նրա մարզիչ Զավեն Անդրիասյանին: Հանդիպմանը մասնակցել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Սիրելի Մարիամ,
Սիրելի Զավեն,
Շնորհավորում եմ Ձեզ և մեզ բոլորիս, նաև Ձեր ծնողներին և ընկերներին այս կարևոր հաղթանակի առումով: Շատ կարևորում ենք և շատ ոգևորված ենք Ձեր հաջողությամբ: Եվ հիմնական հարցը, որ ես տալիս եմ, և մենք մեզ տալիս ենք, հետևյալն է. մենք ինչ պիտի անենք, որ աջակցենք, որպեսզի Ձեր տաղանդը զարգանա և Հայաստանին բերի նորանոր և ավելի մեծ հաղթանակներ:
Պիտի միանգամից ասեմ, որ սա մեզ համար պետական քաղաքականություն է, որովհետև ուզում եմ նաև ուշադրություն հրավիրել, որ Հայաստանի՝ մինչև 2050 թվականի վերափոխման ռազմավարությամբ մենք խնդիր ենք դրել, նպատակ ենք դրել, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը պետք է նվաճի շախմատի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը: Եվ մենք հիմա փնտրում ենք թեկնածուներ, թե ովքեր են այդ մարդիկ, որովհետև, բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար կառավարությունը, նախարարները, փոխնախարարները դա դժվար կարողանան անել, և մեզ պետք են թեկնածուներ, որպեսզի աջակցենք այդ թեկնածուներին, որպեսզի այդ նպատակն իրագործելի լինի: Ես չեմ ուզում, որ այդ նպատակներն անիրատեսական դիտվեն, որովհետև Հայաստանի շախմատի պատմությունն արդեն օբյեկտիվ իր նպաստը բերել է, և մնում է, որ մենք նաև ճիշտ քաղաքականություն վարենք և այդ քաղաքականությունն իրականացնենք:
Իհարկե, թեմայի հետ ուղիղ առնչություն չունի, բայց ուզում եմ նաև իմանաք, որ մենք հիմա մտածում ենք Հայաստանում տաղանդների աջակցման հիմնադրամ ստեղծելու մասին: Ավելի ճիշտ, չենք մտածում, որոշումը կայացրել ենք, մտածում ենք՝ ինչպես այն առավել արդյունավետ դարձնել: Ինչի՞ մասին է լինելու այդ հիմնադրամը: Նախ, կառավարության քաղաքականությունը լինելու է ընդհանրապես և՛ հանրակրթության, և՛ կրթության այլ ոլորտների, ներառյալ ֆիզկուլտուրայի և սպորտի առումով ստեղծել մաքսիմալ հնարավորություն, որպեսզի մեր երեխաների տաղանդը հնարավորինս ինքնադրսևորվի: Ինքնադրսևորումը, այսպես ասած, բազային խնդիրն է, բայց ինքնադրսևորման մեջ, բնականաբար, կերևան առանձնահատուկ աշխատասեր մարդիկ, որովհետև ես հավատում եմ, որ տաղանդը իրականում միշտ չէ, որ ճիշտ բառն է: Ճիշտ բառն աշխատասիրությունն է, որովհետև առաջին հերթին մարդն է իր աշխատասիրությամբ իր ներսում եղած տաղանդը բացահայտում, որովհետև ես հավատում եմ, որ բոլոր մարդիկ նույն չափ, նույն ձևով տաղանդավոր են, այլ բան՝ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պայմաններն որքանով են դրան նպաստում: Հիմա օբյեկտիվ պայմանը՝ կրթական համակարգը բերել պատշաճ վիճակի, սուբյեկտիվ հանգամանքն արդեն կապված է միջավայրի հետ՝ մարզիչ, միջավայր և այդպես շարունակ: Սուբյեկտիվ հանգամանքների դժվարություններ ունեցող տաղանդներին մենք պետք է գտնենք, և նրանց, նրանց ընտանիքների հետ խորհրդակցելով տեսնենք, թե ինչ անհատական ծրագրով կարող ենք օգնել, որ այդ աշխատասիրությունն առավել դրսևորվի: Իմիջիայլոց, ասեմ՝ սա միայն սպորտի բնագավառին չի վերաբերելու, այլև բացարձակապես բոլոր բնագավառներին, որովհետև մեկի տաղանդը կարող է արտահայտվել սպորտի, մյուսինը՝ արվեստի, երրորդինը՝ գիտության բնագավառում: Ես կարծում եմ, որ սա նույնպես շատ կարևոր ստրատեգիական ծրագիր է, և մենք այս ծրագիրը պիտի իրագործենք:
Իրականում, բավական երկար խոսեցի, բայց երկար խոսեցի նաև, որպեսզի ի ցույց դնեմ, թե ինչքանով ենք մենք և անձամբ ես ոգևորված Ձեր բերած հաղթանակով: Ուզում եմ Ձեզ և նաև Ձեր ընտանիքին, Ձեր ծնողներին շնորհակալություն հայտնել այս մեծ հաղթանակի համար, որ Դուք բերեցիք Հայաստանի Հանրապետությանը»:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում շախմատի հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել մեր երկրում շախմատի միջազգային մրցաշարերի անցկացման հնարավորությունների, պետության կողմից ոլորտի խթանման ծրագրերի շուրջ: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է ամեն կերպ աջակցել շախմատի և ընդհանրապես սպորտի զարգացմանը:

Премьер-министр принял победительницу юношеских чемпионатов мира и Европы по шахматам Мариам Мкртчян
Премьер-министр Никол Пашинян принял члена женской сборной Армении по шахматам, победительницу юношеских чемпионатов мира и Европы Мариам Мкртчян и ее тренера Завена Андриасяна. На встрече присутствовали также министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян и заместитель министра Карен Гилоян.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Дорогая Мариам,
Дорогой Завен,
Поздравляю Вас и всех нас, также Ваших родителей и друзей с этой важной победой. Мы ценим и очень рады Вашему успеху. И главный вопрос, который я задаю и мы задаем себе, следующий: что мы должны сделать, чтобы поддержать Вас, чтобы Ваш талант развивался и приносил Армении все новые и все большие победы?
Должен сразу сказать, что для нас это государственная политика, потому что я также хочу обратить внимание на то, что в рамках Стратегии трансформации Армении до 2050 года мы поставили задачу, цель, что представитель Республика Армения должен завоевать титул чемпиона мира по шахматам. И мы сейчас ищем кандидатов, этих людей, потому что, к счастью или к сожалению, правительство, министры, заместители министров вряд ли могут это сделать, и нам нужны кандидаты, чтобы поддержать этих кандидатов, чтобы эта цель стала достижимой. Я не хочу, чтобы эти цели казались нереалистичными, потому что история шахмат в Армении уже принесла свои объективные плоды, и нам остается проводить правильную политику и воплощать эту политику в жизнь.
Конечно, это не имеет прямого отношения к теме, но я также хочу, чтобы вы знали, что мы сейчас думаем о создании фонда поддержки талантов в Армении. Точнее, мы не думаем, мы приняли решение и думаем, как сделать его более эффективным. Чем будет заниматься этот фонд? Прежде всего, политика государства будет заключаться в создании максимальных возможностей как в общеобразовательной, так и в других сферах образования, в том числе физической культуры и спорта, чтобы талант наших детей мог максимально проявляться. Самовыражение, так сказать, является базовой задачей, но в этом самовыражении, естественно, будут выявляться особо трудолюбивые люди, потому что я считаю, что талант — это не всегда правильное слово. Правильное слово - трудолюбие, потому что в первую очередь человек своим трудолюбием раскрывает в себе талант, потому что я считаю, что все люди одинаково талантливы, другое дело - насколько объективные и субъективные условия способствуют этому.
Объективное условие сейчас – привести систему образования в надлежащее состояние, субъективное же условие уже связано со средой: тренером, окружением и так далее. Мы должны найти таланты с трудностями по части субъективных обстоятельств и, посоветовавшись с ними, их семьями, посмотреть, с помощью какой индивидуальной программы мы можем помочь, чтобы это трудолюбие больше проявлялось. Кстати, скажу, что это будет относиться не только к сфере спорта, но и абсолютно ко всем сферам, потому что талант одного человек а может выражаться в спорте, другого - в искусстве, третьего - в науке. Я считаю, что это тоже очень важная стратегическая программа, и мы должны воплотить эту программу в жизнь.
Моя речь затянулась, но она затянулась также потому, чтобы показать, как мы, и я лично, воодушевлены Вашей победой. Я хочу поблагодарить Вас, а также Вашу семью, Ваших родителей за эту большую победу, которую Вы принесли Республике Армения”.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития шахмат в Армении. Состоялся обмен мнениями о возможностях проведения в нашей стране международных шахматных турниров, а также о государственных программах развития отрасли. Премьер-министр отметил, что правительство и впредь будет поддерживать развитие шахмат и спорта в целом.