Կորոնավիրուսի դելտա շտամը հասել է Հայաստան. կլինեն սահմանափակումներ
ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը հաստատում է՝ կորոնավիրուսի դելտա շտամը շրջանառվում է Հայաստանում:
Ավանեսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ թեև այս պահին նմուշ չունեն, բայց այն անշուշտ Հայաստանում էլ շրջանառվում է, քանի որ օդային բաց սահմաններ ունենք այն երկրներում, որտեղ այդ շտամը հայտնաբերվել է՝ Ռուսաստանի, Վրաստանի, եվրոպական երկրների հետ:
Ընդհանուր առմամբ, նշեց նախարարի պաշտոնակատարը, Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության թվերի աճ կա.
«Խոսքը կտրուկ աճի մասին չէ, աստիճանական է, բայց հասկանալի է, որ առաջիկայում, հատկապես աշնան առաջին կեսին, ունենք նոր ալիքի գալու վտանգ»,- ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:
Ի դեպ, նախարարությունը նախատեսում է խրախուսիչ միջոցառումներ անցկացնել հանրապետությունում, որպեսզի մարդիկ ավելի լուրջ մոտենան պատվաստման գործընթացին: Օրինակ, պատվաստվողներին վիճակահանությամբ կտրվեն թատրոնի, օպերայի, այլ մշակութային միջոցառումների տոմսեր:
Բայց այս պահին պատվաստումների գործընթացը պարտադիր դարձնելու մասին հստակություն չկա.
«Օգոստոսի կեսերին հանրությանը կներկայացվի որոշակի սահմանափակումների փաթեթ, որն այսօր մշակման փուլում է: Խոսքը պարտադիրի մասին չէ: Հարկավոր է դրսևորել հանրային պատասխանատվություն, ամեն քաղաքացի ակտիվ կերպով իր ներդրումը պետք է ունենա հանրային իմունիտետ ստեղծելու գործընթացում»,- հավելել է Ավանսեյանը:

Новый штамм коронавируса «Дельта» есть также в Армении: будут ограничения
Исполняющая обязанности министра здравоохранения РА Анаит Аванесян утверждает, что новый штамм коронавируса «Дельта» есть также в Армении.
Аванесян в беседе с журналистами отметила, что, хотя на данный момент у Минздрава нет образца нового штамма, но он, несомненно есть в Армении, поскольку функционирует воздушное сообщение с теми странами, где этот штамм уже обнаружен - с Россией, Грузией, европейскими странами. В целом, и. о. министра отметила, что в Армении наблюдается рост числа заболеваемости коронавирусом.
«Речь идет не о резком росте числа заболевших, а о постепенном, но понятно, что в ближайшее время, особенно в первой половине осени, есть опасность наступления новой волны», - сказала Анаит Аванесян.
Кстати, Минздрав планирует провести в республике поощрительные мероприятия для стимулирования процесса вакцинации против коронавируса. Например, прививающимся будут выданы билеты в театр, оперу, другие культурные мероприятия. Но на данный момент пока речь об обязательной вакцинации не идет.
«В середине августа общественности будет представлен пакет определенных ограничений, который сегодня находится в стадии разработки. Необходимо проявить общественную сознательность, каждый гражданин должен активно вносить свой вклад в процесс создания общественного иммунитета», - добавила Аванесян.