Հայաստանը և Ռուսաստանը կսկսեն փորձնական երկկողմ նախագիծ քաղաքացիների թռիչքների համար
Հայաստանը և Ռուսաստանը կսկսեն փորձնական երկկողմ նախագիծ քաղաքացիների թռիչքների համար՝ փոխանակելով ժամանող ուղևորների կորոնավիրուսի թեստերի արդյունքները։
Հայաստանում և Ռուսաստանում հավատարմագրված լաբորատորիաների կողմից թեստավորման բացասական պատասխանի դեպքում անձի մուտքը մյուս երկիր կթույլատրվի։
Լաբորատորիաների թեստավորման պատասխանները կփոխանցվեն երկու երկրների սահմանային անցակետերին թվային պլատֆորմի միջոցով, որի ստեղծման աշխատանքներն ավարտին մոտ են։
Աշխատանքային մակարդակում այս պայմանավորվածության ձեռքբերման մասին Sputnik Արմենիայի թղթակցին ասել է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում ընդունված որոշումներից մեկը:
«Սկզբում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տվյալների փոխանակումը կիրականացվի փորձնական ռեժիմով, բայց դրա արդյունքները կներկայացվեն Եվրասիական միության այլ գործընկերներին եւս», - շեշտել է Գրիգորյանը:
Գործարկվելու դեպքում սա կհեշտացնի ՀՀ քաղաքացիների մեկնումը ՌԴ, բնականաբար՝ թեստի բացասական պատասխանի դեպքում։

Россия и Армения начнут пилотный проект для перелетов граждан – вице-премьер
Россия и Армения начнут пилотный проект для облегчения перелетов граждан двух стран. Об этом заявил корреспонденту Sputnik Армения вице-премьер Армении Мгер Григорян, комментируя одно из решений, которое было принято на заседании Евразийского межправительственного совета.
На рабочем уровне достигнуто соглашение о том, чтобы Армения и Россия осуществили пробный, двусторонний проект по обмену данными тестов на коронавирус у пассажиров, прибывающих в Армению и Россию.
Обмен данными будут проводить аккредитованные лаборатории двух стран. Они будут проводить тесты на вирус. Результаты тестов будут сразу передаваться из одной страны на пограничные пункты другой через цифровую платформу. Работа по ее созданию завершается.
Когда эта платформа заработает, она станет пропуском для граждан Армении в Россию (разумеется, при условии, если тесты окажутся отрицательными).
"Сначала обмен данными будет производиться в пробном режиме, между Арменией и Россией, но его результаты будут представлены и другим партнерам по Евразийскому союзу", - подчеркнул Григорян.