Հայաստանում հարցվածների 61 տոկոսը կողմ է առողջապահական ապահովագրությանը
Առողջապահական ապահովագրության (առողջապահական համապարփակ ծածկույթի) համար վճարելու պատրաստակամությունը գնահատելու նպատակով Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Ավետիսեան Օնանեան առողջապահական ծառայությունների հետազոտման և զարգացման կենտրոնն իրականացրել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն։
Ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվել են ՀՀ առողջապահության նախարարության ֆեյսբուքի էջում:
Հետազոտությանը մասնակցած 18-65 տարեկան ՀՀ քաղաքացիների 61%-ը կողմ է արտահայտվել առողջապահական ապահովագրությանը:
Շուրջ 73%-ը պատրաստակամություն է հայտնել վճարելու իրենց ամսական եկամտի 2-6%-ը ապահովագրությունից օգտվելու համար:

Население Армении выступает за медицинское страхование: опрос
С целью оценки готовности населения Армении оплатить страховой полис в случае перехода республики на систему обязательного медстрахования Центр Исследований и развития медицинских услуг Американского университета РА провел опрос общественного мнения.
В опросе приняли участие лица от 18-и до 65-и лет. 61% респондентов высказались за переход на систему обязательного медицинского страхования, а порядка 73% из них заявили о готовности оплатить страховку в размере 2-6% своего месячного дохода. 9% респондентов заявили, что не готовы платить за медстрахование. 13% опрошенных затруднились ответить на этот вопрос.